ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2009 року справа № 2а-3629/09/2370
18 год. 50 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Холода Р.В.,
при секретарі судового засідання Шоколенко Т.В.,
за участю представників:
від позивача - голови президії обласної ради Українського товариства мисливців та рибалок ОСОБА_1 за посадою та ОСОБА_2за довіреністю,
від відповідача -ОСОБА_3 за довіреністю,
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - голови ради товариства мисливців та рибалок «Уманське» ОСОБА_4. за посадою таОСОБА_5за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок до Уманського міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Черкаській області про визнання державної реєстрації об'єднання громадян недійсною,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, в якому просить скасувати державну реєстрацію незаконно сформованого Товариства «Уманське».
Свій позов позивач обґрунтовує тим, що відповідно до Статуту Черкаської обласної організації Українського товариства мисливців і рибалок, затвердженого рішенням конференції ЧОО УТМР 03.12.1993 р. із змінами і доповненнями станом на 05.05.2009 р., єдину систему Товариства складають обласні, районні, міжрайонні, міські, первинні організації УТМР. Товариства є юридичними особами, мають закріплене за ними майно і самостійний баланс, рахунки в банківських установах, печатку, штамп з своїм найменуванням, здійснюють свою діяльність, керуючись єдиним Статутом Українського товариства мисливців і рибалок, на підставі якого реєструються у відповідності до чинного законодавства України.
Структурні підрозділи Товариства здійснюють ведення мисливсько-рибальського господарства в угіддях, наданих в користування згідно з чинним законодавством України. Обласні ради УТМР мають право виносити рішення про позбавлення статусу юридичної особи районних, міжрайонних, міських організацій УТМР, створених госпрозрахункових підприємств за порушення ними статутних вимог, нецільове використання коштів, ухилення від відрахувань їх вищестоящим організаціям відповідно до встановленого нормативу та незадовільну роботу з розвитку мисливсько-рибальського господарства.
Основні засоби перебувають під контролем президії Всеукраїнської ради Товариства. Нерухоме та рухоме майно Уманської районної організації УТМР побудоване та придбане на кошти Черкаської обласної організації Українського товариства мисливців і рибалок в той час, коли вищезгадана організація не мала статусу юридичної особи та не була на самостійному балансі.
Згідно із Статутом УТМР, Уманська районна організація Українського товариства мисливців і рибалок зарахована до складу Черкаської обласної організації Українського товариства мисливців і рибалок. Проте, районною організацією проводяться ухилення від надання статутних документів, порушується законодавство України про власність.
Крім того, позивач зазначає, що він звертався листом до відповідача про проведення перевірки Уманської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок щодо виконання ним статутних положень УТМР та законність реорганізації в Товариство мисливців і рибалок «Уманське» та призупинити або не допустити реєстрації незаконно сформованого Товариства мисливців та рибалок «Уманське» та ліквідації Уманської районної громадської організації мисливців і рибалок, що створить певну напругу серед мисливців району і не забезпечить законну реалізацію прав на полювання в зв'язку з тим, що мисливські угіддя закріплені за Уманською громадською організацією УТМР згідно рішення обласної ради від 10.11.2006 р. № 5-10/У.
У зв'язку з тим, що позивач не давав згоди на вищезгадану реєстрацію, яка згідно Статуту є обов'язковою, він звернувся з позовом до суду про скасування державної реєстрації незаконно сформованого Товариства мисливців і рибалок «Уманське».
Представник відповідача позов не визнав, мотивувавши своє заперечення тим, що 11.12.2007 р. на підставі наказу Уманського міськрайонного управління юстиції № 153-О проводилась планова перевірка додержання положень Статуту Уманською районною організацію мисливців та рибалок. За результатами перевірки діяльність громадського формування визнано такою, що не суперечить Конституції України, чинному законодавству та положенням Статуту. Відповідно до методичних рекомендацій Головного управління юстиції від 03.07.2008 р. № 366, перевірки слід здійснювати не частіше 1 разу на 3 роки. Тому Уманське міськрайонне управління юстиції не має підстав для проведення позапланової перевірки Товариства мисливців та рибалок «Уманське».
Ухвалою суду від 26 серпня 2009 року залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство мисливців та рибалок «Уманське», в зв'язку з тим, що рішення по даній справі може вплинути на їх права та обов'язки.
Представники третьої особи проти позовних вимог заперечували, мотивувавши тим, що зборами уповноважених Уманською районною організацією мисливців та рибалок 29.03.2009 р. вирішено вийти всім складом з системи УТМР та підпорядкування Черкаської обласної організації УТМР, змінити назву громадської організації на «Товариство мисливців та рибалок «Уманське», яке є правонаступником прав та обов'язків УРОМР, вимогу голови Черкаської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок щодо скасування державної реєстрації Товариства мисливців та рибок «Уманське» представник третьої особи вважає безпідставним..
14 квітня 2009 року Уманським міськрайонним управлінням юстиції зареєстрований Статут у новій редакції, де визначено, що Товариство мисливців та рибалок «Уманське» створене шляхом виходу, всім складом, із системи Українського товариства мисливців та рибалок і підпорядкування Черкаської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок з зміною назви та юридичної адреси.
Вислухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, представників третьої особи, дослідивши матеріали справи, судом встановлене наступне.
10 січня 2002 року Уманським районним управлінням юстиції легалізовано Уманську районну організацію мисливців та рибалок, як осередок громадської організації, про що видано свідоцтво № 33 та зареєстровано статут даної організації.
Відповідно до п.5.5. Статуту вищим керівним органом управління Уманської районної організації мисливців та рибалок є збори уповноважених.
Протоколом № 4 від 29.03.2009 р. звітних зборів уповноважених Уманської районної організації мисливців та рибалок, вирішено вийти всім складом з системи УТМР та підпорядкування Черкаської обласної організації УТМР, змінити назву громадської організації на «Товариство мисливців та рибалок «Уманське», яке є правонаступником прав та обов'язків УРОМР.
Як пояснив у судовому засіданні представник відповідача зміни в статутних документах громадської організації Уманська районна організація мисливців та рибалок, які пов'язані зі зміною назви та прийняттям статуту у новій редакції були зареєстровані відповідно до стат-ті 15 Закону України «Про об'єднання громадян», Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 року № 140, пункту 7.2. розділу VІІ Статуту Українського товариства мисливців та рибалок, пункту 5.5. Розділу 5 і п.9.2. Розділу 9 Статуту Уманської районної організації мисливців та рибалок (зареєстрованого 10 січня 2002 року Уманським управлінням юстиції зі змінами від 6 грудня 2007 року, наказ № 150-О).
Стаття 32 Закону України «Про об'єднання громадян» встановлює, що з а поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону, систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону, продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом.
Тобто з аналізу положень Закону України «Про об'єднання громадян» вбачається лише право легалізуючого органу і прокурора звернутись до суду з питанням ліквідації об'єднання громадян.
Відповідно до п. 1 ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України с уд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача належним позивачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Виходячи із положень п.3 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, що встановлює право кожної особи, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджатися своїми вимогами на свій розсуд та аналізуючи положення статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, що встановлює право, а не обов'язок суду щодо заміни неналежного позивача по справі, а також враховуючи той факт, що клопотання про заміну неналежного позивача по справі від позивача та відповідача не надходило, к еруючись ст.ст. 2, 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Черкаської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок до Уманського міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Черкаській області про визнання державної реєстрації об'єднання громадян недійсною відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р.В.Холод
Повний текст постанови виготовлений 17 вересня 2009 року