Судове рішення #5965376




Справа № 2-260/2009р.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


 31.08. 2009 року.     Кіровоградський районний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Терещенко Д.В.,

при секретарі Гонтаренко В.В.,

за участю представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за позовом   ОСОБА_1  до  державного підприємства “Східний Гірничо-Збагачувальний комбінат”,промислового об”єднання “Кіровограднерудпром”,третя особа відділення виконавчої дирекції  Фонду соціального страхування від нещасних випадків на  виробництві та професійних захворювань у м. Кіровограді про відшкодування моральної шкоди в зв”язку з професійним захворюванням

 ВСТАНОВИВ:

    Позивач звернувся до суду з позовом в якому просив стягнути з відповідачів з відділення виконавчої дирекції  Фонду соціального страхування від нещасних випадків на  виробництві та професійних захворювань у м. Кіровограді  та “Східний Гірничо-Збагачувальний комбінат”,солідарно, 80000 грн.  в рахунок відшкодування моральної шкоди.

    В ході розгляду справи позивач змінив позовні вимоги та просив поновити строк звернення до суду, який був пропущений ним з поважних причин,  стягнути з  державного підприємства “Східний Гірничо-Збагачувальний комбінат” 80000 грн.   в рахунок відшкодування моральної шкоди.    

    В обгрунтування позовних вимог  зазначив, що  з 1995 року працював  на  Інгульській шахті ДП Схід ГЗК де постійно знаходився під впливом шкідливих факторів виробничого середовища, що призвело до захворювань, не сумісних з виконанням робіт  і в 2006 році був звільнений з роботи за станом здоров”я. Згідно з довідками до акту огляду МСЕК захворювання   носять професійний характер, та його визнано інвалідом  3-ої  групи з втратою 55%,  професійної працездатності. Його хвороби прогресують,  він зазнає  фізичних та моральних страждань, змушений лікуватись в медичних установах.

    Представник відповідача промислового об”єднання “Кіровограднерудпром” та представник третьої особи - відділення виконавчої дирекції  Фонду соціального страхування від нещасних випадків на  виробництві та професійних захворювань у м. Кіровограді  в судове засідання не з”явилися про причини неявки не повідомили.

    Представник відповідача державного підприємства “Східний Гірничо-Збагачувальний комбінат”,  позов не визнала,   посилаючись на  відсутність доказів факту порушення відповідачем законних прав позивача.


    Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи і надані суду докази суд встановив,що позивач   з 22.08.1995 року по 16.02.2006 року працював  на Інгульській шахті  державного підприємства “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” структурному підрозділі державного підприємства  “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”. Під час виконання трудових обов”язків постійно знаходився під впливом шкідливих факторів виробничого середовища, що призвело до захворювань несумісних з виконанням робіт, а тому був звільнений за станом здоров”я ( п.2 ст. 40 КЗпП України).

    Згідно   довідки до акту огляду МСЕК від 20.09.2006 року, ОСОБА_1  визнано інвалідом 3-ої групи  з втратою 55% професійної працездатності, що також підтверджується виписками з його історії хвороби, актом розслідування хронічного професійного захворювання від 25.07.2006 року та санітарно-гігієнічними характеристиками умов праці.

   

    Відповідно ст. 77 Закону України “Про державний бюджет 2006 року” призупинена виплата моральної шкоди з 1 січня 2006 року. Позивач втратив працездатність у зв”язку з професійним захворюванням під час  дії зазначеного Закону.  Ст. 71 Закону України “Про державний бюджет 2007 року” дію Закону -1105 в частині відшкодування моральної шкоди застрахованим та членам їх сімей зупинено на 2007 рік, а  підпунктом 2 п. 44 розділу II Закону України “Про державний бюджет 2008 року та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків моральної (немайнової) шкоди застрахованим  і членам їх сімей незалежно від часу настання страхового випадку припиняється з 1 січня 2008 року.

     Після внесення ЗУ №717- У від 23.02.2007 року змін до ЗУ “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання,які спричинили втрату працездатності”,якими скасовано право потерпілих на виробництві громадян на відшкодування їм моральної шкоди за рахунок  Фонду,КСУ 8.10.2008 року виніс рішення за конституційним поданням Уповноваженого ВР України з прав людини щодо відповідності Конституції України зазначених змін до закону.

    У п.5 цього рішення зазначено,що право громадян,що потерпіли на виробництві від нещасного випадку або професійного захворювання,на відшкодування моральної шкоди,яке вони мали за рахунок Фонду,не порушено,оскільки ст.1167 ЦК України та ст. 237-1 КЗпПУ їм надано право відшкодовувати моральну шкоду за рахунок власника.

    При таких обставинах, відповідно вимог ст. 268 ЦК України не поширюється позовна давність на правовідносини, що склалися між сторонами.  

    Відповідно ст. 13 Закону України “Про охорону праці”, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин і несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

    Позивач до 1995 року  не тривалий час працював  на промисловому об”єднанні “Кіровограднерудпром”, але як вбачається з історії хвороби, яка була оглянута в судовому засіданні ,  він захворів  працюючи на  Інгульській шахті ДП Схід ГЗК і тому належним  відповідачем по справі є саме ДП “Східний Гірничо-Збагачувальний комбінат”.

    Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що в зв”язку з отриманим  професійним захворюванням під час роботи на  Інгульській шахті ДП Схід ГЗК, який є структурним підрозділом державного підприємства  “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”, позивачу спричинено моральну шкоду, яка виражається у зазнані позивачем  фізичних і моральних страждань,його хвороби яка прогресує, порушення  привичного ритму його життя, відчуття себе приниженими та ображеними, постійно відчуваючим фізичну біль, потребуючим багато часу для відновлювання своїх сил, необхідністю постійного лікування в медичних установах.

    На підставі викладеного моральна шкода підлягає відшкодуванню  у відповідності з вимогами  ст. 237-1 КЗпП України та Закону України “Про охорону праці” з відповідача державного підприємства “Східний Гірничо-Збагачувальний комбінат”, так як саме на роботодавця покладена така відповідальність.

    Враховуючи обставини справи, стаж  та роботу позивача,  діагноз його хвороб наслідком чого він  став інвалідом 3-ої групи  з втратою  професійної працездатності та  його  моральні і фізичні страждання у зв”язку з цим, суд вважає, що вимоги позивача  щодо розміру моральної шкоди підлягають задоволенню частково.

    З урахуванням часткової втрати працездатності позивачем,суд вважає,що розмір  шкоди підлягає зменшенню.

    Вирішуючи питання про стягнення моральної шкоди з промислового об”єднання “Кіровограднерудпром” та відділення виконавчої дирекції  Фонду соціального страхування від нещасних випадків на  виробництві та професійних захворювань у м. Кіровограді,суд вважає, що в цієї частині позову необхідно відмовити

    Керуючись ст.  1167 ЦК України, ст.173,237-1 КЗпП України,  ст.13 Законом України “Про охорону праці”, ст. ст. 10,11, 88, 209, 212, 214-215  ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:


    Позов   ОСОБА_1  задовольнити частково.

    Стягнути з державного підприємства “Східний Гірничо-Збагачувальний комбінат” на користь   ОСОБА_1    10000 грн.  в рахунок відшкодування моральної шкоди, а також  на користь держави судовий збір в розмірі 8 грн. 50 коп.   та  15 грн. за інформаційно технічне забезпечення розгляду справи.

    В іншій частині позову відмовити.

    Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до  апеляційного суду Кіровоградської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.

   


Суддя”підпис”

Згідно з оригіналом

Суддя Кіровоградського районного суду                                    Терещенко Д.В  

   

   

   






  • Номер: 6/644/139/15
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-260/09
  • Суд: Орджонікідзевський районний суд м. Харкова
  • Суддя: Дьомич Л.М.
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.11.2015
  • Дата етапу: 10.12.2015
  • Номер: 6/653/30/18
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-260/09
  • Суд: Генічеський районний суд Херсонської області
  • Суддя: Дьомич Л.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.01.2018
  • Дата етапу: 25.01.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація