ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2009 року Справа № 2а-4248/09/2370
11 год. 50 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
при секретарі: Бондар Т.П.,
за участю:
позивача: не з'явився;
представника відповідача: ОСОБА_1- за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2до військової частини А 4527 про відшкодування заборгованості по виплаті індексації грошового забезпечення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до військової частини А4527 про відшкодування заборгованості по виплаті індексації грошового забезпечення в сумі 406 грн. 25 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в порушення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. № 1078, із змінами та доповненнями, позивачу, який проходить військову службу на посаді начальника речової служби, нараховується, проте не сплачується зазначена індексація.
Позивач в судове засідання не з'явився, проте надав суду заяву в якій зазначив, що підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просив розглянути справу без його участі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив та пояснив, що військова частина А 4527 є бюджетною установою та фінансується виключно з Державного бюджету України, в кошторисі відповідача кошти на виплату індексації грошового забезпечення військовослужбовців за 2008 рік у кошторисі на 2009 рік не передбачено, просив залучити до участі у справі належного відповідача військову частину А0302, а в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до такого висновку.
ОСОБА_2, який має звання лейтенанта, відповідно до наказу від 26.09.2003 року № 053 командира військової частини А 0151 у відповідності до ст. 20 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ та п.п. 5, 10 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, призначений начальником речової служби.
Військову службу позивач проходить у військовій частині А4527 та на всіх видах забезпечення перебуває у вищевказаній військовій частині.
В період з серпня по грудень 2008 року позивачу нараховувалась, проте не сплачувалась індексація грошових доходів населення. Розмір невиплаченої індексації за зазначений період складає 406 грн. 25 коп., що не заперечується відповідачем та підтверджується довідкою № 805 від 17.08.2009 року.
Закон який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011).
Статтею 9 Закону №2011 встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
В силу вимог ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких відноситься оплата праці (грошове забезпечення).
Порядок проведення індексації грошових доходів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078 зі змінами, внесеними постановою від 11.07.2007р. №913 (далі - «Порядок»), визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Пунктом 4 Порядку закріплено, що у разі несвоєчасної виплати індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства. Спори з питань індексації грошових доходів підлягають розгляду в судовому порядку (п. 13 Порядку).
Посилання відповідача на те, що кошторисом відповідача кошти на виплату індексації грошового забезпечення за 2008 рік не передбачено, спростовується доказами безпосередньо наданими відповідачем, згідно яких позивачеві нараховано та виплачено індексацію за квітень - липень 2008 року в розмірі 197 грн. 56 коп.
Посилання відповідача на необхідність залучення до участі у справі іншого відповідача - військову частину А0302, (м. Вінниця, вул. Острожського, 39), яка є розпорядником бюджетних коштів, спростовується тим, що вимоги адміністративного позову адресовані виключно відповідачу по справі, військовій частині А4527, де безпосередньо проходить службу позивач, і всі спірні питання, що виникають під час проходження служби в межах військової частини пов'язаної з її прямою чи господарською діяльністю вирішуються посадовою особою, що діє від імені військової частини. Спірні питання щодо неналежного фінансування військових частин, не стосуються позивача і повинні вирішуватись між сторонами - розпорядниками коштів.
Таким чином, в клопотанні щодо залучення у справу належного відповідача військову частину А0302 відповідачу відмовлено.
Матеріали справи містять достатньо доказів, які свідчать про те, що позивачеві повинна бути виплачена індексація грошового забезпечення, однак відповідачем всупереч вимогам ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України не доведена правомірність своїх дій щодо припинення виплати індексації грошового забезпечення позивачу.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з того, що згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року №3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до ст. 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Так, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 29.11.2005 року у справі «Носаль проти України», заява №18378/03, суд зауважив, що державні органи не можуть довільно посилатись на брак коштів, як на підставу невиконання зобов'язання щодо сплати заборгованості. Обов'язком держави є створення відповідної системи виконання законів та органів контролю за їх виконанням без необґрунтованих затримок у виплаті належних грошових відшкодувань, які в свою чергу не повинні впливати на права громадян.
Таким чином, суд оцінює критично посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення виплат позивачеві з огляду на те, що обов'язковість вказаних виплат визначена чинним законодавством, підстав для відмови у виплаті позивачу індексації грошового забезпечення не вбачається, а на відповідача покладений обов'язок здійснювати вказані виплати. Відсутність грошових коштів у відповідача не є підставою для відмови у задоволенні позову.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач правомірно звернувся до адміністративного суду за захистом порушених прав, тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судові витрати розподіляються згідно ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 8, 71, 72, 86, 94, 97, 158, 160, 162, 163, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з військової частини А4527 (19700, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 98, код ЄДРПОУ 08158580) на користь ОСОБА_2(АДРЕСА_1) заборгованість по виплаті індексації грошових доходів населення у сумі 406 (чотириста шість) грн. 25 коп.
Стягнути з військової частини А4527 (19700, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 98, код ЄДРПОУ 08158580) на користь ОСОБА_2(АДРЕСА_1) судові витрати в сумі 4 (чотири) грн. 06 коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Гаращенко