Судове рішення #5989471
справа № 2а-3737/09/0670

 

 

справа №  2а-3737/09/0670 

категорія  2.11.4

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

20 серпня 2009 р.                                                                                  м.Житомир

 

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді  Євпак В.В. ,

при секретарі -       Халімончук С.С.    ,

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до   Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції   

про  визнання протиправним та нечинним рішення,-

встановив:

 

Позивач звернувся із позовом до суду та просить визнати протиправним та нечинним податкове повідомленняНОМЕР_1від 30.04.2009 року винесене Овруцькою міжрайонною державною податковою інспекцією про нарахування йому зобов”язання з податку з доходів найманого працівника в розмірі 2472 грн. 90 коп. Вимоги мотивує тим, що він у 2008 році за рішенням Овруцького районного суду від 07.03.2006 року отримав кошти передбачені ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Отримані кошти ним були задекларовані у декларації про отримання доходів. Податковий орган вважає зазначені кошти доплатою до зарплати, яка має оподатковуватись. Він вважає, що зазначені кошти не є по суті заробітною платою, а є соціальною гарантією як постраждалому від наслідків аварії на ЧАЕС. Зазначені кошти фактично виплачені органами праці та соціального захисту населення, який є розпорядником коштів на зазначені виплати та оподаткуванню не підлягають.

В судове засідання позивач не з”явився, просить справу розглядати без його участі. Позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує з тих підстав, що отримані позивачем кошти за рішенням суду відповідно до ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” входять до структури заробітної плати як додаткові виплати та підлягають оподаткуванню відповідно до Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторони, встановив: встановлено, що на підставі поданої ОСОБА_1. до податкового органу податкової декларації про отримані ним доходи за 2008 рік в розмірі 16486 грн., податковим органом  було направлено останньому податкове повідомленняНОМЕР_1від 30.04.2009 року про сплату відповідно до ст. ст. 4, 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” податку з найманого працівника в розмірі 2472 грн. 90 коп.

Разом із тим встановлено, що позивач отримав у 2008 році кошти передбачені ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2003-2005 роки за рішенням Овруцького районного суду від 07.03.2006 року.

Судом встановлено, що кошти отримані відповідно до вищезазначеного Закону не є винагородою працівнику за роботу, яку роботодавець виплачує на підставі трудового договору і джерелом оплати якої є  дохід та інші кошти підприємства або бюджетні кошти, виділені на ці цілі.

Ст. 63 Закону України „Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що  фінансування витрат пов”язаних з реалізацією цього Закону здійснюється за рахунок державного бюджету.

Дані кошти відповідно до Закону України „Про формування, порядок надходження і використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення від 10.02.2000 року,  фінансуються за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення.

Фонд утворюється у складі державного бюджету України, кошти Фонду зараховуються на окремий рахунок Державного бюджету, а розпорядником коштів є Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо  ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи  та соціального захисту населення, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від  20.06.2000 року №987, відшкодування витрат пов”язаних з  проведенням доплат та компенсацій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2000 року №223 „Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні  безумовного (обов”язкового) відселення після повного відселення жителів” (чинної на час виникнення правовідносин) проводилось через територіальні органи Державного казначейства підприємствам, установам, організаціям, які здійснюють обов”язкові заходи в зазначених зонах у межах Комплексної програми обов”язкових робіт відчуження, затвердженої МНС України за рахунок коштів Фонду, передбачених на виплату компенсацій та надання пільг, на підставі поданих ними розрахунків, погоджених з Адміністрацією.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2005 року №936 „Про затвердження порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов”язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою скасовано постанову Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 року №987, встановлено новий порядок виплати доплат за роботу в зоні відчуження, згідно яким нарахування й виплата доплат за роботу в зоні відчуження проводиться через управління праці та соціального захисту населення місцевих органів виконавчої влади.

Оскільки кошти отримані позивачем не є винагородою саме за свою працю, а є по суті виплатою, гарантованою державою на здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення,   відповідно вони не є об”єктом оподаткування передбаченого Законом України „Про податок з доходів фізичних осіб”.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для нарахування позивачу податку з доходів найманого працівника та винесення податкового повідомлення.

Суд вважає, що податкове повідомлення податковим органом  винесено неправомірно, а тому є нечинним.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, ст.. 86, 158-163 КАС України, суд -

 

постановив:

 

Позовні вимоги задовольнити.

Податкове повідомленняНОМЕР_1від 30.04.2009 року винесене Овруцькою міжрайонною державною податковою інспекцією про нарахування ОСОБА_1 зобов”язання з податку доходів найманого працівника в розмірі 2472 грн. 90 коп. визнати нечинним.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення і подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 

Головуючий суддя:                                                                                В.В. Євпак

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація