Справа № 1308/2935/2012
Провадження № 2/1308/1043/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2012 року Жовківський районний суд Львівської області у складі :
головуючої - судді Копняк С.М..
при секретарі - Дребот І.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Жовкві Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради, третіх осіб: Жовківської державної нотаріальної контори, Державного комунального підприємства Львівської обласної ради Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації про визнання в порядку спадкування за заповітом права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом про визнання за ним в порядку спадкування за заповітом права власності на спадкове майно бувшого колгопного двору.
Свої позовні вимоги, які позивач в подальшому підтримав письмовою заявою, мотивує тим, що проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, в будинку, який станом на 30.06.1990 року відносився до колгоспного типу двору, головою якого був його батько - ОСОБА_3, а членами двору: мати - ОСОБА_4, брат - ОСОБА_5 і він, що стверджується довідкою ОСОБА_2 сільської ради.
29.06.1999 року батько помер. При житті батько склав заповіт, який 25.07.1996 року посвідчив в ОСОБА_2 сільській раді і за яким все належне йому майно він заповів матері.
02.09.2004 року померла і мати. Спадщину після смерті батька мати прийняла реально вступивши у володіння та управління спадковим майном, однак нотаріально не оформила. При житті мати також склала заповіт, який 14.02.2000 року посвідчено ОСОБА_2 сільською радою, і таким все належне їй майно заповіла йому, позивачу по справі. Заповіт не змінено і не скасовано.
Після смерті батька мати прийняла належну йому частку майна двору, не оформивши таку та не зареєструвавши належним чином. Тобто їй, на день смерті, належало 2/4 частки майна двору. Йому і брату ОСОБА_5, як членам двору, також належала частка, однак брат відмовився оформляти право власності на частку в майні двору, про що подав належно оформлену заяву.
Крім того, мати не могла оформити спадщину, оскільки при обмірах будівель ДКП Червоноградське МБТІ встановлено самочинно зведену літню кухню, розміром 3.40 м х 6.56 м з верандою 3.60 м х 1.52 м. Такі були зведені ще в 1980 році.
Тому просить в судовому порядку визнати його право власності на спадкове майно, яке залишилося після смерті батьків.
Представники відповідача та третіх осіб в судове засідання нез’явилися, хоча про час та місце розгляду справи були належно повідомлені. Однак, відповідачем ОСОБА_2 сільською радою, та третьою особою Жовківською державною нотаріальною конторою надіслано до суду повідомлення про відсутність заперечень проти позовних вимог позивача та розгляд справи у відсутності їх представників. Окрім того, третя особа Жовківська державна нотаріальна контора направила до суду витяги із спадкового реєстру.
Третя особа ДКП Червоноградське МБТІ, свого відношення до позову не висловила, про причини неявки суд не повідомила. Позивач не настоює на їх участі в судовому засіданні. Тому суд вважає за можливе провести по даній справі заочний розгляд.
Оскільки сторони в судове засідання не з»явились, відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з»ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача ОСОБА_1 належить задоволити з наступних підстав.
З свідоцтва про смерть серії 1-СГ №118953, виданого ОСОБА_2 сільською радою вбачається, що ОСОБА_3 помер 29.06.1999 року. А з свідоцтва про смерть серії 1-СГ №347023, виданого цією ж сільською радою вбачається, що мати позивача ОСОБА_4 померла 02.09.2004 року.
Ще за життя ОСОБА_3 склав заповіт, який посвідчено 25.07.1996 року ОСОБА_2 сільською радою, за яким все своє майно він заповів дружині ОСОБА_4 Остання, в свою чергу, також склала заповіт, який було посвідчено 14.02.2000 року ОСОБА_2 сільською радою і за яким все своє майно вона заповіла позивачу. Заповіти не змінені і не скасовані.
Оскільки господарство ОСОБА_3 відносилося до колгоспного типу двору головою якого він був, то відповідно всі мали право на рівну частки в майні двору.
Відповідно до вимог ст.549 ЦК України (в редакції 1963 року, яка діяла на час відкриття спадщини), мати позивача ОСОБА_4 прийняла спадщину, оскільки вступила в реальне володіння та управління спадковим майно після смерті свого чоловіка, з яким проживала до дня його смерті, тобто успадкувала належну йому частину майна двору. Однак, нотаріально спадщину не оформила. При цьому все належне їй майно заповіла своєму синові –позивачу по справі.
Брат позивача ОСОБА_5 відмовився від оформлення права на частку члена колгоспного двору, про що подав належно засвідчену заяву, оскільки на час смерті батьків він в будинку не проживав. А тому суд вважає, що відповідно до ст.347 ЦК України останній вчинив дію, яка свідчить про відмову від такого права.
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за законом або за заповітом. Спадкодавець ОСОБА_4 склала заповіт у користь позивача.
Відповідно до ст.ст.1268,1269 ЦК України, позивач має право на спадкування належної померлій частки майна двору, оскільки проживав з нею на день смерті, що стверджено паспортом та довідками сільської ради.
За таких підстав, суд дійшов до висновку про підставність позовних вимог ОСОБА_1
Зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв'язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є всі підстави для задоволення позовних вимог позивача ОСОБА_1
Керуючись ст. ст.10,57,60,88,212-215,226-229 ЦПК України,суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити.
Визнати в порядку спадкування за заповітом право власності ОСОБА_1 на спадкове майно бувшого колгоспного двору, яке залишилося після смерті його батьків ОСОБА_3, померлого 29 червня 1999 року та ОСОБА_4, померлої 02 вересня 2004 року, а саме, на житловий будинок з літньою кухнею розміром 3.40 м х 6.56 м та верандою розміром 3.60 м х1.52 м., які знаходяться в с. Крехів Жовківського району Львівської області, по вул.Чорновола, 39.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга подається Апеляційному суду Львівської області через Жовківський районний суд Львівської області.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Одночасно роз’яснити відповідачу, що заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив за письмовою заявою відповідача.Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Копняк С. М.