Судове рішення #59995479

___________________________________________________________

Справа№ 1512/2-а-248/11

Категорія щодо стягнення допомоги при народженні дитини та щомісячної соціальної допомоги для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


23 березня 2011 року Київський районний суд м.Одеси у складі:

головуючого - судді Гниличенко М.В.

при секретарі –Марковій О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціальної політики Одеської міської ради про зобов"язання суб"єкта владних повноважень вчинити дії, зокрема перерахувати та стягнути суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд –

ВСТАНОВИВ:


10.12.2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 праці та соціальної політики одеської міської ради /далі відповідач –ОСОБА_2/, яким просила визнати дії ОСОБА_2 по нарахуванню та виплаті їй суми одноразової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними, стягнути з відповідача недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 24.12.2009 року по 21.06.2010 року в сумі 4654,79 грн. Допустити негайне виконання судового рішення. Встановити строк для подання суб’єктом владних повноважень –відповідачем, до суду першої інстанції звіту про виконання постанови, оскільки вона вимагає вчинення певних дій. Зобов’язати відповідача призначити та сплачувати їй відповідно ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»- щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі –прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісяця, до закінчення строку передбаченої законом виплати, а саме з 21.06.2010 року по 24.12.2012 року.

Також позивач просила поновити їй строк для звернення до суду з адміністративним позовом про визнання дій неправомірними.

Ухвалою суду від 23.03.2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання дій по нарахуванню і виплаті позивачу одноразової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 24.12.2009 року по 10.06.2010 року були залишені без розгляду, у зв’язку з пропуском строку звернення до суду. В частині розгляду позовних вимог, які заявлені позивачем за період з 10.06.2010 року по 21.06.2010 року позивачем не був пропущений строк позовної давності. Отже, суд в даному провадженні розглядає позовні вимоги позивачки щодо стягнення з відповідача ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 заборгованості за період з 10.06.2010 року по 21.06.2010 року, а також зобов’язання відповідача призначити та сплачувати позивачу, відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років щомісяця, до закінчення строку передбаченої законом виплати, а саме: з 21.06.2010 року по 24.12.2012 року.

Позивачка ОСОБА_1 до судового засідання з’явилась, підтримала позовні вимоги з підстав, викладених у позові та просила задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціальної політики Одеської міської ради до судового засідання з’явився, позовні вимоги не визнав у повному обсязі, надав ав суду заперечення в яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на наступне.

01.01.2008 р. набрали чинності зміни до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до яких допомога за доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Оскільки саме така сума нараховується та виплачується позивачці якщо щомісячна допомога на кожну дитину, тому представник відповідача просив в позові відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір"ю малолітньої дитини –ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується відповідним свідоцтвом про народження (а.с.9).

Будучи застрахованою особою в системі соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до трьох років, позивачка знаходиться на обліку в управлінні соціального захисту населення в Київському районі міста Одеси та допомога призначена на період її соціальної відпустки.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»від 18.01.2001 р., який набрав чинності з 01.01.2001 р., допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Зазначена стаття була виключена на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»від 27.12.2007 р. Дія цієї статті відновлена рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 р. Цим судовим рішенням відновлена дія пункту 5-го розділу ІХ Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», відповідно до якого до стабілізації економічного становища в Україні розмір виплат, передбачених статтями 41, 43, 46, цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку, виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно з встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму.

Крім того, статтею 4 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування»від 11.01.2001 р. який прийнятий на виконання Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»дія якого також відновлена рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 р. визначено, що виходячи з можливостей Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, виплата, передбачена ст.43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»встановлюється в розмірі, не нижчим ніж 25% прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Правовідносини між сторонами з приводу нарахування та виплати допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трьох років також регулюються нормами Закону України «Про Державну допомогу сім’ям з дітьми»в новій редакції від 22.03.2001 р., який набрав чинності з 01.01.2002 р.

Стаття 15 цього закону в редакції до 28.12.2007 р. встановлювала надання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років.

Згідно п.3 розділу VІІІ Прикінцевих положень даного Закону розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, передбаченої статтями 15, 18, 20 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25% від встановленого рівня прожиткового мінімуму.

Таким чином, на законодавчому рівні з часу набранням законами чинності виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачена в частковому співвідношенні до прожиткового мінімуму, а не в повному обсязі.

Пунктом 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»від 28.12.2007 року внесені зміни до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»відповідно до яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»встановлено, що допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»призначається та здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо застосування пільг, компенсацій, державної допомоги та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі, виплата державної допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трьох років, потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не могуть визначатися будь-яким іншим законом, крім Закону «Про Державний бюджет України».

Відповідно до ст.45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»ніяких змін не передбачено щодо виплат грошової допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, тобто норми Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»за № 2811 у 2008 році, 2009 році, 2010 році не скасовувались та неконституційними не визнавались.

Згідно ст.147 Конституції України невідповідність тих чи інших положень законів та інших правових актів Конституції України належить лише до компетенції Конституційного Суду України.

Виходячи з вищезазначеного законодавством України врегульовані правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, позивачка отримала зазначену допомогу в розмірі встановленому законами України «Про Державний бюджет України»на відповідний рік, тобто права позивачки порушені не були.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 року № 57 для призначення допомоги що перевищує мінімальний, необхідно подати у встановленому порядку довідку про склад сім’ї та декларацію про доходи та майновий стан, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 130,00 грн., позивачка у судовому засіданні вказує, що вона не надавала ОСОБА_2 праці та соціальної політики Одеської міської ради документи про середньомісячний сукупний дохід сім"ї, надав до позову лише власні розрахунки які вона робила лише з урахуванням прожиткового мінімуму, не враховуючи середньомісячний дохід сім"ї, що робить розрахунки невірними та помилковими.

Судом також встановлено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 року № 57 для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, необхідно подати у встановленому порядку довідку про склад сім"ї та декларацію про доходи та майновий стан, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім"ї. Оскільки позивачкою таких дій зроблено не було, відповідно у ОСОБА_2 були відсутні правові підстави для нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги у розмірі, що перевищує мінімальні 130 грн. на місяць.

Враховуючи викладені обставини в їх сукупності, приймаючи до уваги застосування суб’єктом владних повноважень при нарахуванні та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до трьох років положень Закону України «Про державну соціальну допомогу сім’ям з дітьми», які не визнані неконституційними за відсутністю визначення Верховною Радою України інших розмірів виплат, ніж ті, що передбачені зазначеним законом, суд вважає що підстав для визнання дій відповідача протиправними немає і отже немає підстав для стягнення одноразової допомоги по догляду за дітьми до досягнення трирічного віку за період з 10 червня 2010 року по 21 червня 2010 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.

Відсутні також підстави для зобов’язанні відповідача призначити та сплачувати позивачу щомісячно допомогу за дітьми до досягнення ними трирічного віку, в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років щомісяця, до закінчення передбаченої законом виплати, а саме з 21.06.2010 року по 24.12.2012 року, оскільки частина цих вимог не передбачена законом, а інша частина це вимоги на майбутнє, а рішення суду не може прийматись як застереження від неіснуючих наразі порушень прав позивачки діями відповідача.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що правових підстав для перерахунку коштів позивачки за період з 10 червня 2010 року по 21 червня 2010 року та за період з 21 червня 2010 року по 24 грудня 2012 року немає, тому відмовляє у позовних вимогах у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.18, 99, 100, 101, 104, 158 - 163 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:


В адміністративному позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціальної політики Одеської міської ради про зобов"язання суб"єкта владних повноважень вчинити дії, зокрема про визнання дії ОСОБА_2 по нарахуванню та виплаті їй суми одноразової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними, стягнення з відповідача недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 червня 2010 року по 21 червня 2010 року в сумі 4654,79 грн., перерахування та стягнення суми недоплаченої допомоги до досягнення нею трирічного віку, в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісяця, до закінчення строку передбаченої законом виплати, а саме у період з 21 червня 2010 року по 24 грудня 2012 року – відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, шляхом подання до Київського районного суду м.Одеси апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.



           Суддя М.В.Гниличенко



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація