Київський районний суд м. Одеси
65080, м. Одеса, вул. Варненська, 3б тел. (факс): (048) 718-99-17
_________________________________________________________________________________________________________________________
Справа № 520/88/13- ц
Провадження № 2/520/307/13
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.03.2013 року
Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді – Брайловської А.І.
за участю секретаря –Непомнющого М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом: ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, третя особа Одеська товарна біржа «Про визнання договору купівлі-продажу дійсним», -
ВСТАНОВИВ:
Предметом спору є квартира АДРЕСА_1.
08.01.2013 року позивач звернулася до суду з позовом до відповідачів про визнання дійсним договору купівлі-продажу нерухомого майна укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, оформленого на Одеській товарній біржі та зареєстрованого в КП «ОМБТІ та РОН» – дійсним.
Представник позивача у судове засідання не з’явилася, проте надала заяву, відповідно до якої позов підтримує та просить суд задовольнити його у повному обсязі.
Так, позивач у позовній заяві посилалась на те, що 17.05.1996 року відповідачі продали їй квартиру №63 в м. Одесі по вул. Академіка Корольова, 114. Договір купівлі-продажу був зареєстрований того ж дня Одеською товарною біржею.
Після укладання договору позивач вселилася у квартиру, проживає у ній, несе витрати по її утриманню, а 23 травня 1996 року зареєструвала право власності у КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації».
Відповідачі у судове засідання не з’явилися, про причини неявки суду не повідомили.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані докази, вважає позов підлягаючим задоволенню на підставі встановлених фактичних обставин по справі.
Правовідносини між сторонами по справі є цивільно-правовими та урегульовані положеннями ЦК України у редакції 1963 року, який діяв на момент укладання договору купівлі-продажу вказаної квартири.
По справі встановлені наступні фактичні обставини.
Судом встановлено, що 17 травня 1996 року Одеською товарною біржею нерухомості було зареєстровано договір купівлі-продажу нерухомого майна, відповідно до якого ОСОБА_1 купила у ОСОБА_2, ОСОБА_3, яка діяла від себе та від імені та в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_4 та ОСОБА_5 квартиру АДРЕСА_2.
Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини. (ст.11 ЦК України).
Відповідно до ст. 203 ЦК України Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
У разі недодержання вимоги закону про нотаріальне посвідчення одностороннього правочину такий правочин є нікчемним. Суд може визнати такий правочин дійсним, якщо буде встановлено, що він відповідав справжній волі особи, яка його вчинила, а нотаріальному посвідченню правочину перешкоджала обставина, яка не залежала від її волі. (ст. 219 ЦК України).
Разом з тим, у відповідності зі ст. 227 ЦК України в редакції 1963 року, що діяла на момент виникнення правовідносин, при укладені договорів купівлі-продажу нерухомого майна потрібна нотаріальна форма договору, якщо хоча б одна зі сторін договору є громадянин України.
Згідно до ч. 2 ст. 47 ЦК України (у редакції 1963 року) та ст. 220 ЦК України (у редакції 2003 року), якщо одна зі сторін повністю або частково виконала договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, а інша ухиляється від нотаріального посвідчення, суд вправі на вимогу однієї зі сторін визнати угоду дійсної.
Крім того, у відповідності зі ст. 15 Закону України «Про товарну біржу», біржовою операцією визнається угода, що відповідає сукупності зазначених умов, а саме: якщо вона являє собою куплю-продаж, допущений до обороту на товарній біржі, якщо її учасники - члени біржі, якщо вона зареєстрована на біржі не пізніше наступного за здійсненням угоди дня. Угода вважається укладеної з моменту її реєстрації на біржі.
Таким чином, сторони виконали всі умови для купівлі-продажу, у результаті яких наступили юридичні наслідки, а саме одна сторона продала, а інша сторона придбала квартиру за адресою: м, Одеса, АДРЕСА_3.
Отже, докази щодо виконання умов договору купівлі – продажу №14340 від 17.05.1996 року ніким не спростовані, свідчать про те, що позивач по справі є добросовісним набувачем вказаної квартири, оскільки позивач придбав його відповідно до діючого законодавства: уклавши договір купівлі-продажу, виконавши усі істотні умови договору, оплативши відповідачам вартість квартири.
Відповідно до ст.334 ЦК України право власності у набувача майна за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання, або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
При таких обставинах суд дійшов висновку, що договір купівлі-продажу квартири слід визнати дійсним.
На підставі викладеного й керуючись ст. ст. 7, 8, 10, 11, 15, 209, 212-215, 223, 294 ЦПК України, ст. 47 ч. 2 ст. 227 ЦК Україна у редакції 1963 року, ст. 220 ЦК України в редакції 2003 року, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, третя особа Одеська товарна біржа «Про визнання договору купівлі-продажу дійсним» - задовольнити.
Визнати дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна №14340 від 17.05.1996 року, оформлений на Одеській товарній біржі нерухомості, укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, ОСОБА_3, яка діяла від себе особисто та від імені неповнолітнього сина ОСОБА_4, ОСОБА_5 .
Рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача шляхом звернення із заявою про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня оголошення ухвали про залишення заяви без задоволення.
Суддя Брайловська А. І.