Судове рішення #6020262

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

 РІШЕННЯ          

      

від "13" серпня 2009 р.                                                       по справі  № 1/73-76



За позовом ОСОБА_1

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Задимлянка"

про визнання недійсним продажу частки в статутному фонді товариства

                                                                                                          Суддя  Гончар М.М.

                 Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_2, довір. від 25.05.2009 року

від відповідача: н/з

          

Суть спору: позивач - ОСОБА_1, звернувся до господарського суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Задимлянка" про визнання недійсним продажу частки в статутному фонді товариства з обмеженою відповідальністю "Задимлянка" від 12 березня 2009 року, посвідченого приватним нотаріусом Луцького районного нотаріального округу, Дехтярук І.В., за Р№918 та привести сторони в попередній стан з наступних підстав:

- учасник товариства ОСОБА_4 не повідомила завчасно всіх учасників товариства, зокрема позивача, про намір продати свою частку іншому учаснику товариства, про існування такого договору позивачу стало відомо з повідомлення нотаріуса.

Відповідач у відзиві від 12.08.2009 року позов не визнав, з тих підстав, що Закон не обмежує право учасника товариства необхідністю отримання згоди інших учасників товариства на передачу частки.

Відповідач подав суду клопотання від 12.08.2009 року, в якому просить суд розгляд справи відкласти, в зв'язку з перебуванням у службовому відрядженні представника відповідача.

Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти відкладення розгляду справи.

Суд розглянувши клопотання відповідача вважає, що воно до задоволення не підлягає, оскільки не обґрунтоване і не підтверджене належними доказами.

Приватний нотаріус Луцького районного нотаріального округу Дехтярук І.В. надала суду копію договору купівлі-продажу земельної ділянки та документи, на підставі яких він посвідчувався.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд,

В С Т А Н О В И В :

12 березня 2009 року між ОСОБА_4, "продавець", та ОСОБА_5, "покупець", було укладено договір купівлі-продажу частки в статутному фонді Товариства з обмеженою відповідальністю "Задимлянка". Даний договір посвідчений приватним нотаріусом Луцького районного нотаріального округу                 Дехтярук І.В. за Р№918.

Згідно договору купівлі-продажу частки в статутному фонді товариства з обмеженою відповідальністю "Задимлянка" від 12 березня 2009 року ОСОБА_4 продала ОСОБА_5 частку в статутному фонді у розмірі 5012,96 грн., що становить 34% статутного капіталу.

Розглянувши документи справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

Згідно Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Задимлянка" (нова редакція) зареєстрованого в Ківецівській районній державній адміністрації 10 серпня 2004 року, змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Задимлянка" зареєстрованих в Ківецівській районній державній адміністрації 18 жовтня 2004 року та ст. 1 додаткової угоди до засновницького договору від 26 серпня 2004 року про заснування товариства з обмеженою відповідальністю "Задимлянка" від 05 листопада 1997 року, посвідченого державним нотаріусом Другої Луцької держнотконтори Волинської області 12 грудня 1997 року за Р № 2-8359 учасниками товариства є: ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_1.

За ст. 4 додаткової угоди до засновницького договору від 26 серпня 2004 року частки учасників в процентному відношенню становлять:

ОСОБА_4 -  5012,96  грн.,  що  становить  34% статутного капіталу;

ОСОБА_5 - 4865,52 грн., що становить 33% статутного капіталу;

ОСОБА_1 - 4865,52 грн., що становить 33% статутного капіталу.

Згідно ч. 2 ст.  147 Цивільного кодексу України учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів  своїх  часток,   якщо   статутом  товариства  чи  домовленістю  між учасниками не встановлений інший порядок здійснення цього права.

Статтею 53 Закону України "Про господарські товариства" від 19.09.1991р. із змінами і доповненнями станом на 19.08.2009 року встановлені умови Переходу частки (її частини) учасника у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю до іншої особи, відповідно до яких:

Учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства.

Відчуження учасником товариства з обмеженою відповідальністю своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства.

Учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, якщо статутом товариства чи домовленістю між учасниками не встановлений інший порядок здійснення цього права. Купівля здійснюється за ціною та на інших умовах, на яких частка (її частина) пропонувалася для продажу третім особам. Якщо учасники товариства не скористаються своїм переважним правом протягом місяця з дня повідомлення про намір учасника продати частку (її частину) або протягом іншого строку, встановленого статутом товариства чи домовленістю між його учасниками, частка (її частина) учасника може бути відчужена третій особі.

Частка учасника товариства з обмеженою відповідальністю може бути відчужена до повної її сплати лише в тій частині, в якій її уже сплачено.

У разі придбання частки (її частини) учасника самим товариством з обмеженою відповідальністю воно зобов'язане реалізувати її іншим учасникам або третім особам протягом строку, що не перевищує одного року, або зменшити свій статутний капітал відповідно до статті 52 цього Закону. Протягом цього періоду розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму у вищому органі проводяться без урахування частки, придбаної товариством.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про господарські товариства" товариство з обмеженою відповідальністю створюється і діє на підставі установчого договору і статуту.

Відповідно до п. 5.6. Статуту ТзОВ "Задимлянка" (нова редакція) учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток в Статутному капіталі Товариства. Учасники рішенням зборів учасників можуть передбачити придбання такої частки (її частини) і в іншому розмірі.

          Учасник, який має намір продати частку (її частину) зобов'язаний письмово повідомити інших учасників із зазначенням ціни продажу та порядку розрахунків. Якщо учасники не скористуються своїм переважним правом протягом десяти днів з дня повідомлення про намір учасника продати частку (її частину), частка (її частина) може бути відчужена третій особі.

          Вихід учасника з товариства здійснюється шляхом подання голові зборів учасників: для фізичної особи –нотаріально завіреної заяви або нотаріально посвідчений документ про передання права засновника (учасника) іншій особі. Заява, рішення подаються не пізніше двох місяців до дня виходу.

          Рішення про вихід учасника зі складу товариства приймається зборами учасників (п.5.7 Статуту).

          Дата прийняття зборами учасників рішення про вихід (виключення) учасника зі складу товариства вважається днем виходу (виключення) учасника.  

          Відповідно до п. 7.3 Статуту товариства до компетенції зборів учасників відноситься вирішення питання про виключення учасника з товариства, про внесення змін до Статуту товариства.

          Питання виходу зі складу учасників ОСОБА_4, згідно протоколу №1 загальних зборів учасників ТзОВ "Задимлянка" від 15 квітня 2009 року, розглядалося лише 15 квітня 2009 року з підстав продажу частки в статутному фонді.

          Отже, в порушення вищезазначених норм чинного законодавства продаж частки в статутному фонді  ТзОВ "Задимлянка" відбувся до прийняття про це рішення зборами учасників товариства.

          На вимогу господарського суду Волинської області приватним нотаріусом Луцького районного нотаріального округу Волинської області Дехтярук І.В. на адресу суду надіслано копію договору купівлі-продажу частки в статутному фонді ТзОВ "Задимлянка", укладеного між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з документами, що знаходяться у справі і є невід'ємною частиною цього договору.

          Так, до договору купівлі-продажу за Р№918 від 12.03.2009 року не долучено протоколу загальних зборів учасників ТзОВ "Задимлянка" про вихід зі складу учасників ОСОБА_4 і продаж її частки іншим учасникам товариства.

          Викладеним підтверджується, що питання виходу зі складу учасників ТзОВ "Задимлянка" ОСОБА_4 і відповідно  купівлі-продажу її частки до укладення договору купівлі-продажу від 12.03.2009 року за Р№918 загальними зборами учасників ТзОВ "Задимлянка" не розглядалось.

          Статтею 4 Закону України "Про власність" визначено, що власник на свій розсуд розпоряджається належним йому майном, всім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.

          Але здійснюючи своє право, власник акцій так і товариство зобов'язані не порушувати права та охоронювані законом інтереси громадян, в тому числі права всіх акціонерів ТзОВ на придбання акцій, що відчужуються іншим його акціонерам.

          Відповідно до ст. 49 ГПК України на відповідача необхідно покласти державне мито в сумі 102 грн. 00 коп. та стягнути з відповідача 315 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.          

          Керуючись ст. 147 Цивільного кодексу України, ст. ст. 4, 53 Закону України "Про господарські товариства", ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

в и р і ш и в:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати недійсним договір купівлі-продажу частки в статутному фонді Товариства з обмеженою відповідальністю "Задимлянка" від 12 березня 2009 року, укладений між ОСОБА_4 та ОСОБА_5, посвідчений приватним нотаріусом Луцького районного нотаріального округу Дехтярук І.В. за Р№918.

3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Задимлянка", с. Кульчин, вул. Космонавтів, 2а, Ківерцівського району Волинської області, код 13365341  на  користь ОСОБА_1, АДРЕСА_1 102 грн. 00 коп. в повернення витрат по сплаті державного мита та 315грн. в повернення витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

   Суддя                                                                                      М.М. Гончар

Повний текст рішення виготовлено

          21.08.2009 року



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація