ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.08.2009 року Справа № 14/267
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді | Прудніков В.В. (доповідач) |
суддів | Виноградник О.М., Ясир Л.О. (зміна складу колегії суддів відбулась на підставі розпорядження № 555 від 26.08.09р. |
при секретарі судового засідання: | Вовченко О.В. |
за участю представників сторін: |
від відповідача | Каліч Віктор Михайлович, представник, довіреність №1 від 23.12.08 |
від третьої особи (ЗАТ “Промислово-інвестиційний банк”) | Луханіна Ірина Вікторівна, начальник управління, нотаріально завірена довіреність №435 від 14.04.09; Голік Світлана Вікторівна, нотаріально завірена довіреність №428 від 14.04.09; |
від позивача | представник у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. |
від прокурора | представник у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. |
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційне подання | Прокурора Компаніївського району |
на рішення | від 09.01.09р. |
господарського суду | Кіровоградської області |
у справі | № 14/267 |
за позовом | Прокурора Компаніївського району,смт.Компаніївка, Кіровоградська область в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Управління агропромислового розвитку Компаніївської районної державної адміністрації, смт.Компаніївка, Компаніївський район, Кіровоградська область |
до | товариства з обмеженою відповідальністю ”Агрофірма Софіївська”, с.Софіївка, Компаніївський район, Кіровоградська область |
про | відшкодування майнової шкоди у сумі 45099 грн. 68 коп. |
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 09.01.09р. прокурору Компаніївського району, смт.Компаніївка Кіровоградської області, який звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Компаніївської районної державної адміністрації, смт.Компаніївка, Компаніївський район, Кіровоградська область відмовлено у задоволені позовних вимог про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма Софіївська”, с.Софіївка, Компаніївський район, Кіровоградська область 45 099, 68 грн. майнової шкоди.
Прокурор Компаніївського району Кіровоградської області не погодившись з зазначеним рішенням суду, звернувся з апеляційним поданням, в якому просить рішення суду від 09.01.09р. скасувати у зв’язку з невідповідністю висновків суду фактичним обставинам справи. Зокрема прокурор у апеляційному поданні зазначає, що ним оспорюються не підстави набуття компенсації за короткостроковими кредитами, а розмір фактично отриманої ТОВ “Агрофірма Софіївська” компенсації за 2008 рік, що підтверджується відповідним розрахунком суми компенсації, який проведений КРВ в Компаніївському районі із врахуванням положень Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженого постановою КМУ від 27.02.08р. №126. Різниця між розміром фактично отриманої компенсації та коштами, які ТОВ “Агрофірма Софіївська” мала право отримати в якості компенсації за короткостроковим кредитом станом на 06.11.08р. становить 45 099, 68 грн. Дану суму прокурор просить стягнути з відповідача у якості збитків.
Управління агропромислового розвитку Компаніївської районної державної адміністрації (позивач по справі) позов не підтримує у відзиві на апеляційне подання зазначає, що ТОВ “Агрофірма Софіївська” отримувало компенсацію відповідно до п.5 абзацу 8 Порядку, де не передбачено цільове використання кредитних коштів.
ТОВ “Агрофірма Софіївська” у відзиві на апеляційне подання просить рішення господарського суду Кіровоградської області від 09.01.09р. залишити без змін оскільки воно відповідає матеріалам справи та нормам діючого законодавства.
Третя особа –ЗАТ “Промінвестбанк” у відзиві на апеляційне подання зокрема зазначає, що прокурором помилково визначена сума кредитної заборгованості, з якої розраховується сума компенсації, адже неможливо відсотки за користування кредитом, які підлягають сплаті банку розраховувати виходячи з реальної суми заборгованості в 1 000 000, 00 грн., а суму компенсації, яка підлягає сплаті у зв’язку зі сплатою цих відсотків з будь-якої іншої суми. Вважає, що метод розрахунку застосований прокурором фактично протирічить самій меті Порядку.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів підстав для задоволення скарги не знаходить, виходячи з наступного.
Між ЗАТ “Промінвестбанк” та ТОВ “Агрофірма Софіївська” 21.02.2007 р. укладено кредитний договір про відкриття кредитної лінії №31 з лімітом кредитування 1 250 000,00 грн. та залишком заборгованості 1 000 000,00 грн. строком до 20.02.2008 р. з подальшою пролонгацією до 15.08.2008 р. із встановленою відсотковою ставкою у розмірі 16 відсотків річних.
Згідно умов кредитного договору кредитні кошти надані відповідачу на придбання сировини, матеріалів, запасних частин, посівного матеріалу, засобів захисту рослин, мінеральних добрив, паливно-мастильних матеріалів, оплату послуг, електроенергії та поповнення поточного рахунку з метою виплати заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2008 р. № 126 затверджено Порядок використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів (далі Порядок).
В пункті 1 даного Порядку зазначено, що цей Порядок визначає механізм використання у 2008 році передбачених Мінагрополітики у державному бюджеті за програмою “Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів” коштів, які спрямовуються на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученими підприємствами агропромислового комплексу у банках коротко-, середньо- та довгостроковими кредитами, а також короткостроковими кредитами, залученими у кредитних спілках.
Відповідно до пункту 3 Порядку, компенсація надається на конкурсній основі підприємствам агропромислового комплексу, які залучили кредити, за умови, що сума відсотків за користування кредитом та за додатково укладеними договорами, не перевищує 18 відсотків річних для короткострокових кредитів.
Пунктом 5 Порядку визначено категорії підприємств, підстави отримання ними компенсації за короткостроковими кредитами залученими у поточному році та перехідними короткостроковими кредитами залученими у 2007 році.
Відповідно до вищезазначеного Порядку для здійснення компенсації за короткостроковими кредитами районні та Севастопольська міська держадміністрації утворюють конкурсні комісії, які оприлюднюють порядок та умови проведення конкурсу з визначенням переліку підприємств агропромислового комплексу для надання фінансової підтримки через механізм здешевлення кредитів після надходження інформації про розподіл бюджетних призначень, передбачених для здешевлення відсоткової ставки за короткостроковими кредитами на поточний рік. Позичальники, в свою чергу, для отримання компенсації відсоткової ставки за короткостроковими кредитами подають до конкурсних комісій заявку за встановленою Мінагрополітики формою і документи згідно переліку, визначеному пунктом 8 Порядку.
ТОВ “Агрофірма Софіївська” у 2007 році за результатами конкурсу по визначенню переліку підприємств агропромислового розвитку для надання фінансової підтримки підприємств через механізм здешевлення короткострокових кредитів за рахунок коштів державного бюджету було визнано отримувачем часткової компенсації відсоткової ставки за кредит на суму 1 250 000,00 по кредитній угоді №31 від 21.02.2007р. укладеній з ЗАТ “Промінвестбанк” за рахунок державного бюджету на умовах Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 р. № 259 в розмірі облікової ставки НБУ, що діє на дату нарахування відсотків за користування кредитом. Розрахунковий розмір компенсації на 2007 бюджетний рік в межах доведеного річного обсягу бюджетних коштів для здешевлення за короткостроковим кредитом склав 78 031,56 грн.
Згідно висновку Торгово-промислової палати України від 14.12.07р. №4719/05-4 внаслідок стихійного лиха 2007р. на площах ТОВ “Агрофірма Софіївська” на 20.06.07р. були пошкоджені і загинули озима пшениця –229 га (загинуло 30% посівів), озимий ячмінь –49 га (загинуло 30 % посівів), ярий ячмінь –526 га (загинуло 35% посівів), горох –198 га (загинуло 26 % посівів), озимий ріпак –10 га (загинуло 25 % посівів), також внаслідок стихії була пошкоджена кукурудза на площі 64 га.
За зазначених обставин кредитний договір про відкриття кредитної лінії №31 від 21.02.2007 р. зі строком погашення 21.02.2007 р. був пролонгований до 15.08.2008 р.
ТОВ “Агрофірма Софіївська” подало до Компаніївської конкурсної комісії, для надання компенсації на здешевлення відсоткових ставок за короткостроковими кредитами, пакет документів згідно з п.8 Порядку.
02.06.08р. відбулося засідання конкурсної комісії, за її результатами було прийнято рішення включити ряд підприємств, у тому числі ТОВ “Агрофірма Софіївська”, до реєстру підприємств –позичальників на право компенсації відсоткової ставки за короткостроковими кредитами на умовах п.16 Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті, затвердженого постановою КМУ від 27.02.08р. №126, надати даним підприємствам довідки щодо отримання права на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученим короткостроковим кредитом за рахунок коштів державного бюджету у 2008 році.
Відповідно до виданої ТОВ “Агрофірма Софіївська” довідки, воно визнане отримувачем часткової компенсації відсоткової ставки за кредитом у сумі 1 000 000, 00 грн., по кредитній угоді №31 від 21.02.07р. пролонгованій у 2008 р. на 8 місяців за рахунок державного бюджету на умовах Порядку використання у 2008 р. коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженого постановою КМУ від 27.02.08р. №126 в розмірі облікової ставки НБУ, що діє на дату нарахування відсотків за користування кредитом. Розрахунковий розмір компенсації на 2008 бюджетний рік в межах доведеного річного боргу бюджетних коштів для здешевлення за короткостроковим кредитом складає 41232, 95 грн.
Щомісячно до 7 числа, як вказано у п.13 вищезгаданого Порядку ТОВ “Агрофірма Софіївська” надавало до управління агропромислового розвитку довідку-розрахунок з банку про суми плати за кредит за відповідний період з визначенням суми, що відшкодовується за рахунок компенсації. На підставі даних довідок управління агропромислового розвитку проводило нарахування та сплату компенсації відсоткової ставки за користування короткостроковим кредитом.
Згідно з довідкою Управління агропромислового розвитку Компаніївської районної державної адміністрації від 06.11.08р. №865/1-3 станом на 06.11.08р. ТОВ “Агрофірма Софіївська” було сплачено 54260, 46 грн. коштів державного бюджету для відшкодування відсоткових ставок за користування короткостроковими кредитами.
У апеляційному поданні прокурор зазначає, що в позовних вимогах ним оспорюються не підстави набуття компенсації за короткостроковими кредитами, а розмір фактично отриманої ТОВ “Агрофірма Софіївська” компенсації за 2008р. В обґрунтування своїх доводів прокурором надано розрахунок суми компенсації, підлягаючої виплаті ТОВ “Агрофірма Софіївська”, яка складає 9160, 68 грн. Різницю між розміром фактично отриманої компенсації та коштами, які ТОВ “Агрофірма Софіївська” мала право отримати в якості компенсації за короткостроковим кредитом станом на 06.11.08р., прокурор просить стягнути з товариства як майнову шкоду у вигляді збитків.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач отримав право на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученим кредитом відповідно до ч.9 п.5 Порядку, згідно з якою компенсація за короткостроковими кредитами, залученими у поточному році, та перехідними короткостроковими кредитами, залученими у 2007 році надається визначеним в установленому порядку МНС або Торгово-промисловою палатою підприємствам агропромислового комплексу, що зазнали збитків внаслідок пилових буревіїв, що сталися 23-24 березня, посухи в травні та градобою в червні 2007 р. і яким згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. надано право на отримання відповідної фінансової допомоги та згідно з рішеннями конкурсних комісій у 2007 році надано право на отримання компенсації за залученими у 2007 році короткостроковими кредитами у національній валюті в розмірах, передбачених кредитними договорами, але не вище подвійної облікової ставки Національного банку.
Частина 9 п.5 Порядку визначає порядок та встановлює межі фінансової допомоги підприємствам, що зазнали збитків внаслідок буревіїв та посухи, до яких відноситься і відповідач. Даною частиною пункту 5 Порядку не передбачено цільове використання кредитних коштів, тоді як КРВ в Компаніївському районі при проведені перевірки та прокурор у позовній заяві виходили з частини 2 п.5 Порядку, який передбачає надання компенсації за кредитами залученими для покриття виробничих витрат у поточному році. Посилання прокурора на ч.2 п.5 Порядку як на підставу отримання компенсації ТОВ “Агрофірма Софіївська” є безпідставними, відповідно є необґрунтованим і розрахунок суми компенсації, наданий прокурором, так як його було проведено також виходячи з вимог ч.2 п.5 Порядку.
Суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку про не доведеність прокурором того факту, що ТОВ “Агрофірма Софіївська” надано конкурсній комісії та Управлінню агропромислового розвитку Компаніївської районної державної адміністрації недостовірної інформації з метою отримання права на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученим кредитом за рахунок коштів державного бюджету у 2008 році.
Матеріали справи свідчать, що право на отримання часткової компенсації відсоткової ставки за залученим кредитом відповідачем отримано правомірно у відповідності до вимог Порядку. Управлінням агропромислового розвитку нарахування та сплата ТОВ “Агрофірма Софіївська” компенсації відсоткової ставки за короткостроковим кредитом проводилось у порядку та у розмірі відповідно до вимог діючого законодавства України.
За викладених обставин, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Кіровоградської області від 09.01.09р. відповідає матеріалам справи та нормам діючого законодавства, а тому підстав для його зміни чи скасування не знаходить.
Керуючись ст.ст. 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Рішення господарського суду Кіровоградської області від 09.01.2009р. по справі №14/267 - залишити без змін.
Апеляційне подання Прокурора Компаніївського району, смт.Компаніївка, Кіровоградська область в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Управління агропромислового розвитку Компаніївської районної державної адміністрації, смт.Компаніївка, Компаніївський район, Кіровоградська область - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена у місячний строк до Вищого господарського Суду України через Дніпропетровський апеляційний господарський суд.
Головуючий суддя В.В.Прудніков
Суддя О.М. Виноградник
Суддя Л.О.Ясир
- Номер:
- Опис: стягнення заборгованості,
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 14/267
- Суд: Господарський суд міста Києва
- Суддя: Прудніков В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.04.2010
- Дата етапу: 02.06.2010