Україна
Харківський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" вересня 2009 р. Справа № 40/104-09
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя , судді ,
при секретарі Зозулі О.М.
за участю представників сторін:
прокурора - Червенко А.Г. посвідчення № 276 від 24.12.08 р.
позивача - Гаврилова Л.О., довіреність б/н від 20.07.09 р., Статівка С.В. довіреність б/н від 16.03.09 р;
відповідача - Курило С.В. № 535 від 26.07.09 р; Бочарников Н.П. - начальник управління.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача вх. № 2082 Х/1-7 на рішення господарського суду Харківської області від 23 червня 2009 року
за позовом Закритого акціонерного товариства "Агрофірма "8 Березня", с. Кандрашівка
до Управління агропромислового розвитку Куп'янської районної державної адміністрації, м. Куп'янськ
за участю прокуратури Харківської області
про стягнення 187806,91
встановила:
Позивач, ЗАТ "Агрофірма "8 Березня", звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Управління агропромислового розвитку Куп'янської районної державної адміністрації, відповідача, в якому просив стягнути з останнього на користь позивача збитки в розмірі 187806,91 грн.
З метою захисту інтересів держави у розгляд справи господарським судом вступив прокурор.
Рішенням господарського суду Харківської області від 23 червня 2009 року (суддя Хотенець П.В.) у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації відмовлено. У задоволенні позовних вимог відмовлено.
Позивач із вказаним рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить це рішення скасувати та постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представники позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримали у повному обсязі, просили господарський суд апеляційної інстанції її задовольнити.
Відповідач у відзиві та його представники в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечували, вказували на законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, у зв'язку з чим просили залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Прокурор в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив господарський суд апеляційної інстанції залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення представників сторін, прокурора та перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.
Вивченням матеріалів справи встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України за № 126 від 27 лютого 2008 року затверджено Порядок використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів. Цей Порядок визначає механізм використання у 2008 році передбачених Мінагрополітики у державному бюджеті за програмою "Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів" коштів, які спрямовуються на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученими підприємствами агропромислового комплексу у банках коротко-, середньо- та довгостроковими кредитами, а також короткостроковими кредитами, залученими у кредитних спілках. За пунктом 3 цього Порядку, компенсація надається на конкурсній основі підприємствам агропромислового комплексу, які залучили кредити в національній та іноземній валюті, виходячи з відсоткової ставки банків за користування кредитами згідно з укладеними договорами. Для здійснення компенсації за короткостроковими кредитами районні та Севастопольська міська державна адміністрація утворюють конкурсні комісії, до складу яких входять представники відповідних управлінь агропромислового розвитку, органів державної статистики, фінансових органів, органів державної контрольно-ревізійної і державної податкової служб і які очолюють відповідно заступник голови райдержадміністрації з питань агропромислового комплексу та заступник голови Севастопольської міськдержадміністрації. На виконання даних вимог розпорядженням голови Куп'янської районної державної адміністрації за № 125 від 07 квітня 2008 року було затверджено новий склад комісії по відшкодуванню з Державного бюджету України відсоткових ставок за короткостроковими кредитами підприємствам агропромислового комплексу.
Компенсація за короткостроковими кредитами, залученими у 2008 році, надається відповідно до пункту 5 Порядку сільськогосподарським підприємствам - за кредитами, залученими для покриття виробничих витрат у поточному році, зокрема із закупівлі пально-мастильних матеріалів, кормів, сировини для виробництва комбікормів, ветеринарних препаратів, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, насіння, молодняку сільськогосподарських тварин, птиці, яєць для інкубації, обладнання, запасних частин для ремонту сільськогосподарської і зрошувальної техніки та обладнання, оплати послуг за виконані ремонтні роботи та енергоносіїв; підприємствам агропромислового комплексу - виключно за кредитами, залученими для закупівлі у сільськогосподарських товаровиробників виробленої ними сільськогосподарської продукції. Підпунктом 2.1.2 договору кредитної лінії за № 49/08-2008 від 19 серпня 2008 року призначенням кредитної лінії є поповнення обігових коштів (закупівля ППМ, насіння, оплата послуг по збиранню урожаю, виплата заробітної плати та прирівняних до неї платежів).
Відповідно до довідки Куп'янської ОДПІ Харківської області від 20 листопада 2008 року за №6161/10/19-026, станом на 20 листопада 2008 року Закрите акціонерне товариство "Агрофірма "8 Березня" не мала заборгованості зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів). За довідкою Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області від 12 грудня 2008 року № 14463-03/18, станом на 11 грудня 2008 року заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Закритого акціонерного товариства "Агрофірма "8 Березня" становить 73715,04 грн., термін виникнення заборгованості 20 жовтня 2008 року. Разом з цим, листом Куп'янської ОДГІІ Харківської області від 12 грудня 2008 року за № 6587/10/19-026 було повідомлено позивача про заборгованість по податкам та платежам до бюджету, а саме податку з доходів найманих працівників в сумі 3334,41 грн. та збору за спеціальне використання лісових ресурсів в розмірі 2,68 грн., яка була встановлена за актом перевірки.
Листом Закрите акціонерне товариство „Агрофірма „8 Березня" за № 645 від 12 грудня 2008 року Управління агропромислового розвитку Куп'янської районної державної адміністрації було повідомлено про заборгованість перед місцевим бюджетом по податку з доходів фізичних осіб станом на 12 грудня 2008 року в розмірі 198894,49 грн., яка виникла з серпня 2008 року.
Бюджетним кодексом України, за статтею 1 Кодексу, регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів. Пунктом 26 частини 1 статті 2 та частиною 3 статті 5 Бюджетного кодексу України встановлено, що місцевими бюджетами є - бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети, бюджети районів у містах та бюджети місцевого самоврядування. Доходи Державного бюджету України, за пунктом 1 частини 1 статті 29 Бюджетного кодексу України, включають доходи (за винятком тих, що згідно з статтями 64, 66 та 69 цього Кодексу закріплені за місцевими бюджетами), що отримуються відповідно до законодавства про податки, збори і обов'язкові платежі. За статтею 64 Бюджетного кодексу України одним із доходів, що закріплюються за бюджетами місцевого самоврядування та враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів, належить податок з доходів фізичних осіб у частині, визначеній статтею 65 цього Кодексу.
Пунктом 4 вказаного Порядку, компенсація не надається позичальникам, яких визнано банкрутами, стосовно яких порушено справу про банкрутство, що перебувають на стадії ліквідації або мають прострочену більш як за півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами та Пенсійним фондом України.
За результатами засідання, проведеного 22 грудня 2008 року Куп'янською районною конкурсною комісією по відшкодуванню коштів державного бюджету на фінансову підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових кредитів, позивачеві на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2008 року № 126 "Про затвердження Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів" було відмовлено в наданні права на фінансову підтримку через механізм здешевлення короткострокових кредитів з підстав наявності заборгованості перед державними та місцевими бюджетами та Пенсійним фондом України.
Постановою Кабінету Міністрів України за № 348 від 01 березня 2007 року затверджено Порядок використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку і тваринництва. Цей Порядок визначає механізм використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва". За пунктом 2 цього Порядку, бюджетні кошти спрямовуються сільськогосподарським підприємствам, навчально- і науково-дослідним господарствам і аграрних вищих навчальних закладів (у тому числі їх структурним підрозділам, що провадять діяльність з виробництва продукції тваринництва) незалежно від організаційно-правової форми господарювання і форми власності (крім сільськогосподарських підприємств, які збанкрутіли, проти яких порушено справу про банкрутство, які перебувають в стадії ліквідації, які мають прострочену більш як півроку заборгованість із сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) перед бюджетами та державними цільовими фондами) і фізичним особам на дотацію за реалізацію вовни, а також за приріст поголів'я корів молочного та м'ясного напряму продуктивності, закуплені племінні нетелі або племінні корови молочного напряму продуктивності (далі - приріст поголів'я корів). Дія прийняття рішення щодо надання спеціальної дотації за приріст поголів'я корів Управління агропромислового розвитку районних і управління промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської державної адміністрацій утворюють комісії, до складу яких включаються представники зазначених органів управління та представники районних органів державної статистики, фінансової, контрольно-ревізійної і податкової служб. На виконання даних вимог наказом начальника Управління агропромислового розвитку Куп'янської районної державної адміністрації за № 17 "з" від 09 червня 2008 року було затверджено склад комісії по нарахуванню та виплаті коштів Державного бюджету, передбачених для фінансової підтримки, що надається сільськогосподарським товаровиробникам за приріст поголів'я корів молочного напряму продуктивності.
Пунктом 19 Порядку передбачено, що спеціальна дотація за приріст поголів'я корів надається сільськогосподарським підприємствам: у розмірі до 3 тис. гривень за кожну прирощену молочну та м'ясну корову власного відтворення, на яку збільшено основне стадо станом на 1 липня та 1 листопада 2008 року порівняно з наявним поголів'ям корів такого напряму станом на 1 липня та І січня 2008 року; у розмірі до 3 тис. гривень за кожну наявну племінну нетель або племінну молочну чи м'ясну корову, закуплену на племінному заводі, в племінному репродукторі або за імпортом станом на 1 липня та 1 листопада 2008 року.
Позивач претендував на дотацію за відтворення поголів'я корів у кількості 45 голів.
Листом Закрите акціонерне товариство „Агрофірма „8 Березня" за № 527 від 01 листопада 2008 року Управління агропромислового розвитку Куп'янської районної державної адміністрації було повідомлено про заборгованість перед місцевим бюджетом по податку з доходів фізичних осіб станом на 12 грудня 2008 року в розмірі 216894,49 грн., яка виникла з липня 2008 року. На підставі рішення Комісії за № 5 від 27 листопада 2008 року, листом за № 592 від 27 листопада 2008 року позивача було попереджено про вчасне погашення заборгованості до місцевого бюджету по податку з доходів фізичних осіб, а в разі наявності у позивача простроченої заборгованості перед місцевим бюджетом з податку з доходів фізичних осіб дотація за приріст поголів'я корів виплачена не буде.
Пунктами 38 - 41 Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку і тваринництва, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України за № 348 від 01 березня 2007 року встановлений порядок видання дотації за реалізацію вовни. Відповідно до пункту 38 Порядку, дотація за реалізацію вовни у фізичній вазі переробним підприємствам надається сільськогосподарським підприємствам та фізичним особам - власникам поголів'я овець, які виробляють і реалізують вовну, в розмірі не більш як 8 гривень за кілограм. Таким чином сума дотації у 8 грн. є максимальною.
Листом Закрите акціонерне товариство „Агрофірма „8 Березня" за № 442 від 30 вересня 2008 року Управління агропромислового розвитку Куп'янської районної державної адміністрації було повідомлено про відсутність заборгованості перед місцевим бюджетом по податку з доходів фізичних осіб станом на 30 вересня 2008 року.
В той же час, колегія суддів звертає увагу на те, що вивченням матеріалів справи щодо наявності або відсутності заборгованості закритого акціонерного товариства „Агрофірма „8 Березня" встановлено, що згідно відповіді Куп'янської ОДПІ у Харківській області № 1703/9/17-133 від 24.04.2009 року заборгованість ЗАТ "8 Березня" по податку з доходів фізичних осіб становить станом на 01.04.2008 року - 34695 грн., станом на 01.07.2008 року - 38300 грн. В той же час, позивачем до матеріалів справи не надано доказів в підтвердження відсутності заборгованості, або спростування відомостей, зазначених у вищезазначеній відповіді Куп'янської ОДПІ у Харківській області.
Відповідно до положень статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як підставу своїх вимог і заперечень.
За загальним правилом обов'язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. Обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, котра з сторін посилається на юридичні факти, які обґрунтовують її вимоги та заперечення. Це стосується позивача, який повинен доказати факти, на підставі яких пред'явлено позов, а також відповідача, який має можливість доказувати факти, на підставі яких він будує заперечення проти позову.
Таким чином, колегія суддів вважає, що господарський суд першої інстанції дійшов вірного та обґрунтованого висновку про те, що позивач не довів суду, що в діях відповідача є протиправність поведінки та шкода яка завдана позивачу, є наслідком протиправних дій відповідача, та про те, що вимоги позивача є необґрунтованими, не підтвердженими доданими до матеріалів справи доказами, та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду
постановила:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 23 червня 2009 року залишити без змін.
Постанова може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя
Суддя
Суддя