Судове рішення #6030248
03/113-53

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ



ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

 РІШЕННЯ          

      

від "25" серпня 2009 р.                                                       по справі  № 03/113-53



за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області, м. Луцьк

до відповідача Бубнівської сільської ради, с. Бубнів Локачинського району Волинської області

про стягнення 4 170 грн. 73 коп. шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства

Суддя Сініцина Л. М.

Представники:

від позивача: Турчинський Р.А. –представник, дов. в справі

від відповідача: н/з


Суть спору: Державна екологічна інспекція у Волинській області просить суд стягнути з Бубнівської сільської ради 4 170 грн. 73 коп. шкоди, заподіяної державі порушенням природоохоронного законодавства - засмічення земельної ділянки.

Відповідач відзиву на позовну заяву згідно статті 59 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) суду не подав, представник в судове засідання не з'явився, хоча відповідач був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.12). Клопотань про відкладення розгляду справи до суду від відповідача не надходило. Явка представників сторін в судове засідання обов’язковою судом не визнавалася.

Відповідно до статті 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Із досліджених наявних матеріалів справи, пояснень представника позивача, господарський суд, —


В С Т А Н О В И В:


13.05.2008р. Державною екологічною інспекцією у Волинській області проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Бубнівської сільської ради.

Актом перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища від 13.05.2008р. встановлено, що побутові відходи від населення вивозилися стихійно і переважно самим населенням на сміттєзвалище, що знаходиться обабіч автодороги Бубнів-Линів, де встановлені три металеві ємності, що використовуються місцевим сільгосппідприємством для зберігання аміачної води; жодної проектної документації на сміттєзвалище немає; сміттєзвалище не впорядковане, не підгорнуте; ширина сміттєзвалища –10 метрів, довжина –30 метрів, висота –0,5 метра, кількість побутових відходів - 50 кубометрів; водопостачання населення сільської ради здійснюється шляхом забору підземних ґрунтових вод з чотирьох артсвердловин; дозвіл на спецводокористування відсутній (а.с.8).

Відповідно до пунктів з, и статті 21 Закону України «Про відходи»від 05.03.1998р. №187/98-ВР з подальшими змінами та доповненнями, органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

Статтею 33 Закону України «Про відходи»передбачено, що забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

Особливості застосування цивільної відповідальності за порушення природоохоронного законодавства визначено у статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", а саме - шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

У роз'ясненні президії Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001року №02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" зазначено, що відповідно до статті 69 Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів; шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення; відсутність таких такс або методик не може бути підставою для відмови у відшкодуванні шкоди. У такому випадку шкода компенсується за фактичними витратами на відновлення порушеного стану навколишнього природного середовища з урахуванням завданих збитків, у тому числі неодержаних доходів, тобто за загальними правилами природоохоронного законодавства і статтями 440, 453 Цивільного кодексу України (пункт 1.2); розміри майнових стягнень визначаються згідно Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 149 від 04.04.2007 року.

Статтею 16 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено, що державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснює, зокрема, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, яким є Державна екологічна інспекція у Волинській області.

Згідно розрахунку позивача, проведеного відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 149 від 04.04.2007 року, розмір відшкодування шкоди внаслідок засмічення земельної ділянки поблизу автодороги Бубнів-Линів виявленого під час перевірки 13.05.2008р., становить 4 170 грн. 73 коп. (а.с.9).

Пунктом 15 статті 48 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік»від 26.12.2008р., із подальшими змінами та доповненнями, встановлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009 році є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.

Отже, вимоги позивача підтверджені матеріалами справи, підставні і підлягають до задоволення.

Відповідно до пункту 1.6 Роз’яснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001р. №02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища", вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (ст.ст.1166, 1172 Цивільного кодексу України). Отже, позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки відповідач повинен довести, що в діях його працівників відсутня вина в заподіянні такої шкоди. Відповідач же пояснень щодо позовних вимог суду не подав, вимог не заперечив.

Відповідно до статті 49 ГПК України з відповідача в доход державного бюджету необхідно стягнути державне мито в сумі 102 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. 00 коп.

Керуючись Законами України «Про відходи», «Про охорону навколишнього природного середовища», статтями 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд


В И Р І Ш И В:


1.Позов задоволити повністю.

2.Стягнути з Бубнівської сільської ради (с. Бубнів Локачинського району Волинської області, рахунки не відомі) на користь держави (спеціальний фонд Бубнівської сільської ради, р/р 31519921700189, МФО 803014, код отримувача 21740385, код платежу 24062100) заподіяну шкоду в сумі 4 170 грн. 73 коп.

3.Стягнути з Бубнівської сільської ради (с. Бубнів Локачинського району Волинської області, рахунки не відомі) в доход Державного бюджету України державне мито в сумі 102 грн. 00 коп. (одержувач коштів УДК у м. Луцьку, банк одержувача ГУДКУ у Волинській області, МФО: 803014, р/р 31113095700002, код економічної класифікації доходів 22050000) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. 00 коп. (одержувач коштів УДК у м. Луцьку, банк одержувача ГУДКУ у Волинській області, МФО: 803014, р/р31217259710002, код економічної класифікації доходів 22050000).



Суддя                                                                                          Л.М.Сініцина


Повний текст рішення підписано __.08.2009р.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація