ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
УХВАЛА
21 серпня 2009 р. | Справа № Б-25/42
|
Господарський суд Івано - Франківської області у складі судді Валєєвої Т.Е.,
розглянувши матеріали за заявою Долинської ОДПІ в Івано-Франківській області (вул. Грушевського, 16, м. Долина, Долинський район, Івано-Франківська область, 77500) до Долинського житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства (вул. Промислова, 5, м. Долина, Долинський район, Івано-Франківська область, 77500) про банкрутство,
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Івано - Франківської області надійшла заява Долинської ОДПІ в Івано-Франківській області про порушення справи про банкрутство Долинського житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства за загальною процедурою в порядку ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі –Закон про банкрутство). Такі вимоги заявник (ініціюючий кредитор) обґрунтовує тим, що податковий борг підприємства станом на 30.07.09 складає 374 958,37 грн., що, на думку заявника, відповідає вимогам ч. 3 ст. 6 Закону про банкрутство.
Положеннями ч. 2 ст. 8 Закону про банкрутство передбачено, що суддя господарського суду відмовляє у прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство, якщо вимоги кредиторів, які подали заяву про порушення справи про банкрутство, в сумі складають менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, якщо інше не передбачене цим Законом.
Відповідно ч. 3 ст. 6 Закону про банкрутство, справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
Отже, вимоги кредитора до боржника у розмірі не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати мають бути безспірними.
В заяві про порушення справи про банкрутство заявник (ініціюючий кредитор) вказує на те, що "борг Долинського житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства з податку на додану вартість до бюджету в сумі 81 142,38 грн. є безспірним, оскільки набрала законної сили постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.80.08 по справі №2-а-3248/2008 про стягнення податкового боргу за рахунок активів боржника".
Вказана постанова суду про стягнення з боржника на користь заявника 81 142,38 грн. за рахунок активів боржника додана заявником до заяви про порушення провадження у справі.
Водночас, як зазначає заявник (ініціюючий кредитор) в своїй заяві, решта грошових вимог до боржника, а саме "сума податкового боргу у розмірі 293 815,99 грн. виникла на підставі податкових декларацій з податку на додану вартість та податкових повідомлень-рішень Долинської ОДПІ за платежем з податку на прибуток і на даний час є узгодженою відповідно до ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"…".
Проте, згідно із абз. 8 ст. 1 Закону про банкрутство безспірними являються вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Отже, за Законом про банкрутство вимоги кредиторів набувають характеру безспірних, якщо вони підтверджуються документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, зокрема, виконавчими.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема в своїй постанові від 17.10.2006 р. у справі № 3/157.
Стаття 1071 Цивільного кодексу України визначає підстави списання грошових коштів з рахунка.
За приписами ч. 1 цієї статті банк може списати грошові кошти з рахунка клієнта на підставі його розпорядження.
Без такого розпорядження грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта лише на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених договором між банком і клієнтом (ч. 2 вказаної статті).
Між тим, заявник (ініціюючий кредитор) вказує також на те, що "згідно постанови НБУ від 21.01.04 №22 платіжні вимоги органів ДПС не приймаються банками до виконання", тому "Долинська ОДПІ не має можливості провести дії по безспірному стягненню зазначеного боргу з розрахункового рахунку боржника до бюджету".
Таким чином, як вбачається з поданої заяви і доданих до неї документів, а також стверджує сам заявник (ініціюючий кредитор), з загальної суми грошових вимог до боржника у розмірі 374 958,37 грн. безспірними вимогами у розумінні ст. 1 Закону про банкрутство є лише 81 142,38 грн.
Однак, на час подання заяви про порушення провадження у справі про банкрутство триста мінімальних розмірів заробітних плат становлять 189 000,00 грн.
Таким чином, вимоги заявника (ініціюючого кредитора), які є підставою для порушення провадження у справі про банкрутство за загальною процедурою, становлять менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати.
Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги те, що безпідставне порушення провадження у справі про банкрутство тягне за собою незворотні правові наслідки, суд дійшов висновку, що у прийнятті заяви Долинської ОДПІ в Івано-Франківській області слід відмовити на підставі абз. 5 ч. 2 ст. 8 Закону про банкрутство.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що з заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не вбачається, що заявник дотримав строк, зазначений у абз. 3 ст. 1 Закону про банкрутство (невиконання боржником в установленому чинним законодавством порядку безспірних грошових вимог кредитора протягом трьох місяців після настання встановленого строку їх сплати), що відповідно до абз. 5 ч. 2 ст. 9 цього Закону є підставою для повернення заяви.
На підставі наведеного та керуючись ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 1, 6, 7, 8, Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд
УХВАЛИВ:
відмовити у прийнятті заяви Долинської ОДПІ в Івано-Франківській області про порушення справи про банкрутство Долинського житлово-ремонтного експлуатаційного підприємства.
Суддя Т.Е. Валєєва
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
_______________________________