ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
від "10" вересня 2009 р. по справі № 1/116-38.1
За позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Волиньгаз"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго"
про стягнення 84 604,63 грн.
Суддя Гончар М.М.
Представники сторін:
від позивача: Книш А.М., довір. №12/6-3 від 09.01.2009 року
від відповідача: Пасічник О.О., дов. від 19.08.2009 року
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз’яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України роз’яснено процесуальні права та обов’язки сторін.
Суть спору: позивач –відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Волиньгаз" просить суд стягнути з відповідача –товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" 84 604 грн. 63 коп., з них 64036 грн. 76 коп. заборгованості за послуги по транспортуванню природного газу, згідно договору №78-в-п/8 від 29.12.2007 року, 159 грн. 65 коп. пені, 17 534 грн. 47 коп. інфляційних нарахувань та 2 873 грн. 75 коп. - 3% річних на підставі договору на транспортування природного газу "78-в-п/8 від 29.12.2007 року.
Відповідач у відзиві №271/01-9 від 07.09.2009 року і представник відповідача в судовому засіданні позов заперечував, з наступних підстав:
- 21.05.2008 року ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго", через контролера Зінчука Ю.О., надало позивачу лист № 333/05 від 16.05.2008 року, в якому повідомило, що товариство не може підписати наданий проект договору на транспортування природного газу в запропонованій редакції, оскільки окремі пункти вищевказаної редакції договору, суперечать договорам на постачання природного газу, які укладені ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" з постачальниками природного газу - ЗАТ "УКРГАЗ-ЕНЕРГО" та ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України", зокрема не погодилися з пунктом 5.2., який стосувався порядку розрахунку з ВАТ "Волиньгаз" за транспортування природного газу;
- ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" відмовилося підписати договір на транспортування природного газу в запропонованій позивачем редакції, підписав договір з протоколом розбіжностей.
ВАТ "Волиньгаз" у встановлені терміни не звернулося до товариства за отриманням згоди для передання розбіжностей, що залишилися не врегульованими, до господарського суду.
ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" відмовилося підписати договір на транспортування природного газу в запропонованій позивачем редакції з наступних підстав.
Згідно договору на постачання природного газу №06/07-983ТЕ-2 від 01 жовтня 2007 року в січні 2008 року постачальником природного газу ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" для вироблення теплової енергії для потреб населення був ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України".
Пункт 5.1. договору на постачання природного газу №06/07-983ТЕ-2 від 01 жовтня 2007 року передбачає:
- "Ціна за 1000,0 куб..м.газу без врахування вартості транспортування газу територією України на момент укладення даного договору становить 466,045 гри., крім того цільова надбавка до тарифу на гаї (2%), крім того ПДВ за ставкою 20%;
- вартість транспортування територією України - 96,30 гри, крім того ПДВ за ставкою 20%.
Разом до сплати за 1000 куб.м. природного газу - 686,00 грн., крім того з врахуванням ПДВ. "
Згідно договору на постачання природного газу № 158/77/Т-08 від 29 грудня 2007 року в січні 2008 року постачальником природного газу ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання було ЗАТ "УКРГАЗ-ЕНЕРГО".
Пункт 5.2. договору на постачання природного газу № 158/77/Т-08 від 29 грудня 2007 року передбачає:
- "Сторони домовились, що ціна газу повинна включати всі податки та обов'язкові платежі, встановленні чинним законодавством України".
Згідно пункту 4 додаткової угоди № 1 від 17 січня 2009 року до договору на постачання природного газу № 158/77/Т-08 від 29 грудня 2007 року: "Крім того, до ціни газу включається вартість витрат постачальника на оплату послуг газотранспортного та газорозподільних підприємств з транспортування та розподілу газу магістральними та розподільчими трубопроводами до пунктів приймання-передачі".
Отже, у відповідності до вищевказаних договорів на постачання природного газу та додатків, які є невід'ємними частинами даних договорів, до ціни природного газу входить і вартість транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами. А тому, ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" сплативши постачальникам природного газу вартість спожитого газу, відповідно розраховується і за послуги по транспортуванню природного газу магістральними та розподільними
трубопроводами.
Згідно даних бухгалтерії товариства, в ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" не обліковується кредиторська заборгованість за транспортування природного газу перед ВАТ "Волиньгаз" в розмірі 64 036,76 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав або обов'язків.
ВАТ "Волиньгаз" надало ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" редакцію договору на транспортування природного газу № 78-в-п/8 від 29 грудня 2007 року лише 05 травня 2008 року, що підтверджується журналом вхідної кореспонденції ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" за 05.05.2008 року.
Частиною 1 ст. 181 Господарського кодексу встановлено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надсилається другій стороні у двох примірниках.
21 травня 2008 року ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго", через контролера Зінчука Ю.О., що засвідчено підписом останнього на листі, вручило ВАТ "Волиньгаз" лист № 333/05 від 16.05.2008 року, в якому повідомило, що товариство не може підписати наданий проект договору на транспортування природного газу в запропонованій редакції, оскільки окремі пункти вищевказаної редакції договору, суперечать договорам на постачання природного газу, які укладені ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" з постачальниками природного газу - ЗАТ "УКРГАЗ-ЕНЕРГО" та ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України", зокрема не погодилися з пунктом 5.2., який стосувався порядку розрахунку з ВАТ "Волиньгаз" за транспортування природного газу.
Згідно пункту 5.2. проекту договору на транспортування природного газу № 78-в-п/8 від 29 грудня 2007 року, наданого ВАТ "Волиньгаз" "Оплата за транспортування природного газу здійснюється Замовником до 15-го числа поточного місяця грошовими коштами на рахунок Газорозподільчої організації на умовах 100% попередньої оплати запланованих для транспортування місячних обсягів. Остаточний розрахунок здійснюється до 5-го числа місяця наступного за звітним відповідно до підписаних актів подачі-приймання природного газу".
Згідно частини 4 статті 181 Господарського кодексу України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" відповідно до ч. 3 ст. 181 Господарського кодексу України підписало запропоновану позивачем редакцію договору на транспортування природного газу з протоколом розбіжностей, про що було зроблено відмітку у договорі, та передало ВАТ "Волиньгаз" у двадцятиденний строк.
В протоколі розбіжностей від 29.12.2007 року ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" запропонувало пункт 5.2. договору на транспортування природного газу № 78-в-п/8 від 29 грудня 2007 року, викласти в наступній редакції:
"Оплата за транспортування природного газу здійснюється Замовником грошовими коштами та перераховується разом з вартістю спожитого природного газу на розрахунковий рахунок Постачальника газу. Кінцевий розрахунок за надані послуги з транспортування природного газу за рік здійснюється до 5-го числа січня року, слідуючого за звітним".
Цей пункт договору в редакції ТзОВ "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" відповідає пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року за № 1729 "Про забезпечення споживачів природним газом", згідно з яким постачальники природного газу:
- у разі постачання природного газу населенню укладають з газотранспортними і газодобувними підприємствами НАК "Нафтогаз України" та суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на розподіл природного і нафтового газу, договори на транспортування природного газу;
- ті, що визначені підпунктом 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1729, - у разі постачання природного газу установам і організаціям, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, суб'єктам господарювання, які виробляють теплову енергію, укладають з газотранспортними і газодобувними підприємствами НАК "Нафтогаз України" та суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на розподіл природного і нафтового газу, договори на транспортування природного газу;
- зокрема, НАК "Нафтогаз України" та її дочірні підприємства - у разі постачання природного газу суб'єктам господарювання укладають з газотранспортними і газодобувними підприємствам у НАК "Нафтогаз України" та із суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на розподіл природного і нафтового газу, договори на транспортування природного газу".
Згідно ч. 5 статті 181 Господарського кодексу України сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
ВАТ "Волиньгаз" в встановлені чинним законодавством України терміни не звернулося до відповідача за отриманням згоди для передання розбіжностей, що залишилися неврегульованими, до господарського суду Волинської області.
Ч. 7 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.
Позивач є монополістом транспортування природного газу розподільними трубопроводами Волинської області, що підтверджується довідкою Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за № 21/1.26-1459 від 28.08.2009 року та зазначено позивачем в позовній заяві.
Керуючись ст. 626 Цивільного кодексу України, ст. 181 Господарського кодексу України, статтями 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
В позові відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Волиньгаз" до товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "Луцьктеплоенерго" про стягнення 84 604,63 грн. відмовити.
Суддя М.М. Гончар