ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
"06" серпня 2009 р. справа № 5020-11/004
За позовом комунального підприємства Севастопольської міської Ради „Аррікон”
(99011, м. Севастополь, вул. Адм. Октябрьского, 8, кв.2)
до відповідача: суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1
(99055, АДРЕСА_1),
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача –Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради
(99011, м. Севастополь, вул. Луначарського, 5)
про стягнення 31740,19 грн. та зобов’язання звільнити займані приміщення.
Суддя Дмитрієв В.Є.
Представники сторін:
від позивача –Пшенична С.В., довіреність №2 від 12.01.2009;
від відповідача –ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_1 виданий Ленінським РВ УМВС України в м. Севастополі від 29.11.2006;
від третьої особи –Пшенична С.В., довіреність №1064 від 07.04.2009.
Суть спору:
Комунальне підприємство Севастопольської міської Ради „Аррікон” (далі – КП СМР „Арррікон”) звернулось до господарського суду міста Севастополя з позовом до суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (далі- СПД ОСОБА_1.) про стягнення заборгованості по оплаті та технічному обслуговуванню у розмірі 31740,19 грн. та зобов’язання звільнити займані приміщення, розташовані за адресою: м. Севастополь, АДРЕСА_4
Позивач, з посиланням на вимоги норм частини другої статті 215, статті 216, частини першої статті 220 Цивільного кодексу України обґрунтовує позовні вимоги нікчемністю договору оренди, укладеного між сторонами та, у зв’язку з цим, обов’язком відповідача сплатити заборгованість за фактичне користування орендованим майном, звільнити об’єкт оренди та передати його КП СМР «Аррікон».
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у ньому, основні з яких полягають у відсутності правових підстав стягнення заборгованості по орендній платі, оскільки договір оренди нотаріально не посвідчений та є нікчемним.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, суд
В С Т А Н О В И В :
31.10.2008 між КП СМР “Аррікон” (Орендодавець) та СПД ОСОБА_1 (Орендар) укладений договір оренди нерухомого майна № 557 (далі - Договір), згідно пункту 1.1 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду нерухоме майно для використання під офіс –вбудовані нежитлові приміщення загальною площею 178,0 кв.м. та вантажопідйомник, що знаходиться в окремо розташованій будівлі за адресою: м. Севастополь, АДРЕСА_4
Відповідно до пунктів 3.1-3.2 Договору розмір орендної плати становить 6040,00 грн. за перший місяць оренди та технічне обслуговування об’єкту оренди в сумі 10,68 грн., які перераховуються Орендарем не пізніше 20 числа поточного місяця на рахунок Орендодавця.
Орендна плата сплачується Орендарем в сумі 6040,00 грн. щомісячно.
Підпунктом 4.4.1 Договору встановлено, що у випадку укладення договору оренди строком на три роки та більше Орендар зобов’язується здійснити нотаріальне посвідчення та державну реєстрацію цього договору у строки, встановлені діючим законодавством, та здійснити оплату необхідних послуг.
Згідно пункту 7.1 Договору цей Договір діє з моменту його підписання до 08.10.2013.
Актом приймання-передачі від 31.10.2008 позивач передав, а відповідач прийняв в оренду нерухоме майно, розташоване по вул. Новікова, 10-г у м. Севастополі.
Як стверджує позивач, за період з грудня 2008 по квітень 2009 року у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість по орендній платі та по технічному обслуговуванню у сумі 31740,19 грн., яку він і просить стягнути як плату за фактичне користування об’єктом оренди.
Згідно статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).
Об'єктом оренди, зокрема, можуть бути нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення).
До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України (далі –Кодексу) з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно статті 759 Кодексу за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Статтями 793 та 794 Кодексу передбачено, що договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається у письмовій формі.
Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню.
Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладений на строк не менше ніж на три роки, підлягає державній реєстрації.
Частиною першою статті 209 та статтею 210 Цивільного кодексу України (далі-Кодексу) встановлено, що правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.
Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Згідно частини третьої статті 640 Кодексу договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.
Згідно частини першої статті 220 Кодексу у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Докази нотаріального посвідчення договору №557 від 31.10.2008 оренди нерухомого майна, положеннями якого позивач обґрунтовує суму, яка підлягає стягненню з відповідача за період фактичного користування об’єктом оренди, відсутні. Відсутність нотаріального посвідчення Договору підтверджується і сторонами.
За таких обставин, у зв’язку відсутністю нотаріального посвідчення договір №557 від 31.10.2008 оренди нерухомого майна є нікчемним.
Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування (частина перша статті 216 Кодексу).
Відповідно до статті 236 Кодексу нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Якщо за недійсним правочином права та обов'язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх у майбутньому припиняється.
Згідно Акту приймання-передачі орендованого майна, складеного сторонами 03.11.2008 відповідач повернув, а позивач прийняв нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Новікова, 10-г (арк.с.50).
За таких обставин вимоги комунального підприємства Севастопольської міської Ради „Аррікон” про стягнення заборгованості за користування відповідачем об’єктом оренди у сумах, які встановлені нікчемним договором та за період, впродовж якого нерухоме майно фактично знаходилось у користуванні позивача, не підлягають задоволенню.
З цієї ж причини не підлягає задоволенню і вимога, щодо зобов’язання відповідача звільнити займані приміщення та передати їх позивачу.
На підставі викладеного, керуючись статями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
У позові відмовити повністю.
Суддя В.Є.Дмитрієв
Рішення оформлено і підписано
в порядку статті 84 ГПК України
11.08.2009
РОЗСИЛКА:
1. КП СМР „Аррікон”
(99011, м. Севастополь, вул. Адмірала Октябрського, 8, кв.2)
2. СПД ОСОБА_1.
(99055, м. Севастополь, АДРЕСА_1)
3.Фонд комунального майна СМР
(99011, м. Севастополь, вул. Луначарського, 5)
4. Справа