№ 2-2914/09
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2009 року м. Сімферополь
Центральний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді – Заболотної Н.М.
при секретарях – Гончаровій В.О., Бережній В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» до ОСОБА_1 про відшкодування збитків,-
в с т а н о в и в:
11.03.2009 року ВАТ "Крименерго" звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, мотивуючи свої вимоги тим, що 16 грудня 2005 року представниками енергонагляду Сімферопольської СМЕМ ВАТ "Крименерго" була проведена перевірка додержання побутовим споживачем Закону України "Про електроенергетику" та Правил користування електричною енергією для населення. Під час перевірки було встановлено порушення ПКЕЕ за адресою: м. Сімферополь, вул. Санітарна, 8, яке виразилося в порушенні пломбування, про що представниками енергонагляду було складено акт № 045167. За вказаним актом 18.01.2006 року за результатами комісійного розгляду проведено нарахування суми збитків за Методикою розрахунку розміру збитків, заподіяних енергопостачальнику, внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ, затвердженою НКРЕ від 22.11.1999 року за 6 місяців у розмірі 894 гривень 04 копійки, які позивач просить стягнути з відповідача.
Представник позивача – ОСОБА_2 в судовому засіданні при розгляді справи по суті позовні вимоги підтримав, надав до суду акт проведення експертизи лічильника електроенергії від 27.12.2005 року №3896, яким підтверджується невідповідність електролічильника вимогам ДОСТ, просив позов задовольнити з вищенаведених підстав.
Відповідач – ОСОБА_1 в судове засідання при розгляді позову по суті не з’явився, про день, час та дату судового засідання повідомлений належним чином, причини не явки суду не відомі, надав до суду заяву про застосування позовної давності та просив відмовити позивачу у задоволені позову.
Зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам статті 224 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, суд вважає, що вимоги Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» до ОСОБА_1 не підлягають задоволенню за таких обставин.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами по справі регулюються статтею 22 ЦК України, статтями 26,27 Закону України "Про електроенергетику", пунктами 37,53 Правил користування електричною енергією для населення.
Відповідно до правил частин 2,3,4 статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно з положеннями пункту 53 Правил користування електричною енергією для населення у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника. На підставі акта енергопостачальник має право визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача. Розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності. Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ.
Відповідно до пункту 37 Правил користування електричною енергією для населення енергопостачальник має право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією.
Відповідно до ст. 22 ЦК України, особа якій завдані збитків у результаті порушення її цивільного права має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Судом встановлено, що 16.12.2005 року представниками енергонагляду Сімферопольської СМЕМ ВАТ "Крименерго" була проведена перевірка додержання побутовим споживачем Закону України "Про електроенергетику" та Правил користування електричною енергією для населення. Під час перевірки було встановлено порушення ПКЕЕ, яке виразилося в порушенні опломбування за адресою: м. Сімферополь, вул. Санітарна, 8, про що представниками енергонагляду було складено акт № 045167. Вказані порушення підтверджуються актом № 3896 від 27.12.2005 року відповідно до якого електролічильник не відповідає вимогам ДОСТ, пломба на лічильнику з оттиском держповерителя пошкоджена. За вказаним актом комісійно було проведено нарахування суми збитків за Методикою розрахунку розміру збитків, заподіяних енергопостачальнику, внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ у розмірі 894 гривень 04 копійки.
Згідно зі статтею 257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Частинами 3,4 статті 268 ЦК України передбачено, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Позивач звернувся до суду 11.03.2009 року, акт складений 16.12.2005 року. Таким чином, позовна давність на час звернення позивача до суду сплинула.
Враховуючи, що відповідачем заявлено про застосування позовної давності, в задоволенні позовних вимог ВАТ "Крименерго" необхідно відмовити у зв’язку з пропуском строку позовної давності.
На підставі вищевикладеного, відповідно до ст. 22 ЦК України, ст.ст. 26, 27 Закону України "Про електроенергетику", п.п. 37,53 Правил користування електричною енергію для населення, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212 - 215, 218,224 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» до ОСОБА_1 про відшкодування збитків – відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду АР Крим через Центральний районний суд м. Сімферополя шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: Н.М.Заболотна