- позивач: Самборський Микола Олександрович
- відповідач: Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м.Одеси
- Відповідач (Боржник): управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси
- Секретар судового засідання: Вишневська А.В.
- Позивач (Заявник): Самборський Микола Олександрович
- Відповідач (Боржник): Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі в м. Одеси
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа №521/18037/16-а
Номер провадження №2-а/521/272/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2016 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Жуган Л.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
До Малиновського районного суду м. Одеси 26.10.2016 року звернувся позивач ОСОБА_1 із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії посилаючись на те, що він перебував на державній службі на посаді Головного контролера-ревізора відділу інспектування у сфері житлово-комунального господарства, транспорту і зв'язку, управління контролю у сфері будівництва та послуг Контрольно-ревізійного управління в Одеській області (Державна фінансова інспекція в Одеській області).
Позивачу ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», однак з матеріалів пенсійної справи вбачається, що при розрахунку пенсії позивача, не було враховано низку виплат, а саме «премії» на загальну суму 17161 грн. та «інші виплати», в які включалися допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація на загальну суму 7749,19 грн., які зазначені у Довідці про складові заробітної плати №28/08 від 25.08.2016 року.
Як вбачається з довідки, на всі виплати, включені в довідку, в тому числі «інші виплати», нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У зв'язку з тим, що вищевказані виплати не були внесені до суми заробітної плати, на підставі якої позивачу розраховувалась пенсія, 30.08.2016 року його представник звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси з письмовою заявою про перерахунок пенсії із врахуванням всіх виплат, на які нараховано страхові внески, на яку представник отримала відповідь №238/с-1 від 08.09.2016 року про відмову у перерахунку пенсії з підстав того, що інші виплати не входять до складу заробітної плати державних службовців, тому підстави для перерахунку - відсутні.
Позивач вважає, що така відмова відповідача є протиправною, та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, так як законодавством України передбачено, що «інші виплати» входять до складу заробітної плати. Крім цього, позивачу при виході на пенсію було призначено пенсію на підставі Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній до 01.05.2014 року, за яким пенсія держаним службовцям призначалась у розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З підстав наведеного позивач просить суд: Відмову Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію, визнати протиправною; Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням усіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію та провести відповідні виплати з 30.08.2016 року в розмірі 80% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно ст. 37 Закону України «про державну службу» в редакції, чинній до 01.05.2014 року.
02.12.2016 року відповідач надав суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси з 12.11.2008 року та отримує пенсію по інвалідності, призначену на підставі Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року.
Відповідач вказує, що виходячи із положень законодавства матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань є окремою разовою виплатою та має нерегулярний характер, а тому не може зараховуватись до складу заробітної плати, визначеної ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» та враховуватись до середнього заробітку при розрахунку пенсії. Управління не має законних підстав для розрахунку пенсії враховуючи суми виплат, з яких не було сплачено соціальні внески.
Крім того, вказано, що індексація грошових доходів та матеріальна допомога чинним законодавством не передбачені як складові частини заробітної плати державного службовця, тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.
Також зазначено, що у зв'язку з тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, з 01.06.2015 скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», тому з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються.
Дослідивши матеріали справи та наявні докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Судом встановлено, що 29.10.2008 року ОСОБА_1 звільнено з посади головного контролера-ревізора відділу інспектування у сфері житлово-комунального господарства транспорту і зв'язку управління контролю у сфері будівництва та послуг за власним бажанням, у зв'язку з достроковим виходом на пенсію державного службовця по інвалідності, ст. 38 КЗпП України, що підтверджується трудовою книжкою ОСОБА_1 від 22.12.1972 року.
Позивач ОСОБА_1 з 12.11.2008 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси та отримує пенсію по інвалідності, призначену на підставі Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року. Зазначене підтверджується також пенсійним посвідченням позивача ОСОБА_1 НОМЕР_1.
З Довідки №28/08 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 25.08.2016 року, виданої ОСОБА_1 Державною фіскальною інспекцією в Одеській області, вбачається, що за період з 01.10.2006 року по 01.10.2008 року надбавки, премії та інші виплати становили: Надбавки за високі досягнення у праці - 12506,18 грн; Премії - 17161 грн; Інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація) - 7749,19 грн.
Також зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
30.08.2016 року представник позивача ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з неврахуванням при розрахунку пенсії «Премій» та «Інших виплат», з яких нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З Листа №238/с-1 Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси від 08.09.2016 року на ім'я представника позивача, вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії, з підстав того, що матеріальні допомоги, суми індексації заробітної плати при обчисленні пенсії державному службовцю не враховувались, оскільки ці виплати не визначені ст. 33 Закону №3723 як складові заробітної плати державного службовця, крім того у довідці контрольно-ревізійного управління в Одеській області від 11.11.2008 року №11/269, наданої ОСОБА_1 для розрахунку пенсії, інші виплати зазначені не були.
Суд вважає, що така відмова УПФ України в Малиновському районі м. Одеси не ґрунтується на вимогах закону, з наступних підстав.
Так, за змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
В ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення позивачу пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, входила до системи оплати праці державного службовця.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
Окрім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З аналізу положень ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», вбачається, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Таку правову позицію також викладено в постановах Верховного Суду України від 04.03.2014 року, які відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
В зазначених постановах Верховний Суд України також зазначив, що надбавка за вислугу років, надбавка за спеціальне звання, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не таким, які щодо спірних відносин є загальними (ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» та ст. 2 Закону України «Про оплату праці».
Свою відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідач також обґрунтовує тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, у зв'язку з чим з 01.06.2015, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вимоги позивача ґрунтуються на положеннях Конституції України, статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII в редакції, чинній на день призначення позивачу пенсії та постанови КМУ № 865.
Норми ст. 37 Закону №3723-ХІІ діють на сьогодні і вони не змінені і не скасовані в установленому Конституцією України порядку. Цим забезпечується соціальна справедливість та створені відповідні соціальні умови при перебуванні держслужбовців на пенсії.
Отже, позивач, як колишній державний службовець має право на відповідний перерахунок пенсії згідно зі ст. 37-1 Закону України № 3723-ХІІ в редакції, чинній на день призначення пенсії та постанови КМУ № 865 в редакції, чинній на день призначення пенсії.
Статтями 22, 64, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина є такими, що не підлягають звуженню та обмеженню.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод змісту. Право на пенсійне забезпечення позивача встановлене Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII в редакції що діяла на момент виходу на пенсію, а саме на 29.10.2008 рік.
Невідчужуваність, непорушність закріплених Конституцією прав і свобод людини і громадянина та неприпустимість їх звуження підтверджується статтею 64 Конституції України.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відмова відповідача в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням при розрахунку його пенсії інших видів виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація), на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарних місяці його роботи перед зверненням за призначенням пенсії - є неправомірною.
Частиною 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, позовні вимоги позивача про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням усіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію з 30.08.2016 року в розмірі 80% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно ст. 37 Закону України «про державну службу» в редакції, чинній до 01.05.2014 року - підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 86, 99, 100, 128, 159-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням всіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію, згідно довідки №28/08 від 25.08.2016 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням усіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію, згідно довідки №28/08 від 25.08.2016 року, починаючи з 30.08.2016 року в розмірі 80% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня її проголошення.
Головуючий: Л.В. Жуган
- Номер: 2-а/521/372/16
- Опис: про визнання відмови протиправною та зобов*язання здійснити перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 521/18037/16-а
- Суд: Малиновський районний суд м. Одеси
- Суддя: Жуган Л.В.
- Результати справи: скасовано
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.10.2016
- Дата етапу: 22.02.2017
- Номер: 877/1216/17
- Опис: зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 521/18037/16-а
- Суд: Одеський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Жуган Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.02.2017
- Дата етапу: 22.02.2017
- Номер:
- Опис: зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 521/18037/16-а
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Жуган Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.03.2017
- Дата етапу: 14.03.2017