Судове рішення #6102839

 суддя-доповідач  1 інстанції - Стріжакова Т.В.

 суддя -  доповідач  - Радіонова О.О.

 

 

                                                                     

 

                        ДОНЕЦЬКІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

                                                                УХВАЛА

                                                      ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

22 вересня  2009  року                                                                     справа № 2-а- 868/09/0549     

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

 

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого:     Радіонової О.О.

суддів :                                                   Горбенко К.П., Юрченко В.П.

при секретарі судового

засідання    за участю представників сторін:  від позивача                              ОСОБА_1 від відповідачів   

ОСОБА_2  ОСОБА_3  не з'явився

розглянувши апеляційну скаргу     Управління Пенсійного фонду України в                              

                                                                  місті Торезі Донецької  області                                                                                                   

на постанову     Торезького міського суду Донецької області

від         02  червня 2009 року

по справі     № 2-а-868/09/0549 (суддя Стріжакова Т.В.)

за позовом                                               ОСОБА_3

до     Управління Пенсійного фонду України в

    місті Торезі Донецької області                                                                                                   

 

про                                                           визнання дій неправомірними, зобов'язання

                                                                здійснити перерахунок  пенсії як інваліду 3 групи,

                                                                учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС ,-

                                                                 

ВСТАНОВИЛА:

13 травня 2009 року ОСОБА_3 звернувся до Торезького міського суду Донецької області з позовом до Управління пенсійного Фонду України в м. Торезі про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахування та виплату недоплаченої пенсії за період з 05 вересня 2001 року по 31 грудня 2005 року. Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є інвалідом 3 групи внаслідок захворювань, отриманих при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорії, перебуває на обліку в Управлінні пенсійного Фонду України в м. Торезі Донецької області й тому має право на призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі   у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Постановою суду першої інстанції від 02 червня 2009 року у задоволені позову ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області було відмовлено  в повному обсязі.

На постанову суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу, де позивач просить скасувати постанову Торезького міського суду Донецької області від 02 червня 2009 року та наполягає на виплаті йому доплати до пенсії.

Суд  першої інстанції  встановив,  що позивач,  належить до 1 категорії, як особа, яка потерпіла внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом 3 групи і розміри пенсії йому визначаються  ст. 54  Закону України «Про статус і соціальний  захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме 6  прожиткових мінімумів  для  непрацездатних осіб, а розмір додаткової пенсії визначається ст. 50 вказаного Закону - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Позивач перебуває на обліку з 28.01.1992 року як одержувач пенсії по 3 групі інвалідності внаслідок захворюванні пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.21).

05.05.2009 року позивач звернувся до відповідача із заявою про приведення його пенсії до розмірів,   встановлених  Законами   України,   проведення  донарахування  та  здійснення   виплати недоотриманих сум за  період з 05 вересня 2001 року 31 грудня 2005 року (а.с.6), на що отримав відмову   з   огляду   на   відсутність   підстав   такого   призначення   та   правомірність   здійснення управлінням розрахунку (а.с.4).

У   рішенні   Торезького   міського   суду   від   20.02.2009   року   вказано,   що   постановою Донецького  окружного адміністративного суду  від   16.09.2008р.  визнані  дії УПФУ у  відмові позивачу перерахунку пенсії по інвалідності з 01.07.2008р. неправомірними, зобов'язано УПФ провести перерахунок основної та додаткової пенсії по інвалідності позивачу з 01.07.2008р. відповідності зі ст.49,50,54,67 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1ст.28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від   25.11.2008р. дана постанова залишена без змін. Вказаним рішенням Торезького міського суду від 20.02.2009 року вирішено визнати неправомірними дії УПФУ по відмові позивачу привести розміри пенсії за період з 01 січня 2006 року по ЗО червня 2008 року у відповідність до вимог ст.50, ч. 4 ст.54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язано УПФУ здійснити нарахування та виплату позивачу недоплаченої пенсії за період з 01.01.2006 року по 30.06.2008 року у сумі 60187 грн. 22 коп. (а.с.11-13).

Колегія суддів вивчила матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення», визначені ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а)державної пенсії, б)додаткової пенсії за   шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 50 даного Закону передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова   пенсія  за  шкоду,  заподіяну  здоров'ю,  у  відповідних  розмірах,  зокрема інвалідам 3 групи - 50% мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії, іншого доходу.

Нормами ст.54 даного Закону визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та пенсій у зв'язку з втратою годувальника. Частина 4 ст.54 даного Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч.1 ст.84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15-го числа (діяла у спірний період до 17.11.2005 року).

Відповідно до ч.3 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (почала діяти з 17.1 1.2005 року).

Відповідно до положень ч.4 ст.45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа (набрав чинності з 01.01.2004 року).

Відповідно до ст.67 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно із пунктом 17 розділу 1 ЗУ «Про внесення змін до ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 05 жовтня 2006 року №231-У, який набрав чинності 31 жовтня 2006 року, була доповнена частиною З наступного змісту: «у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним, до категорії 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму».

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що виходячи із дії загально-правового принципу норми права у часі, враховуючи, що позивач вперше звернувся до УПФУ про приведення його пенсії до розмірів, встановлених Законами України, проведення донарахування та здійснення виплати недоотриманих сум за період з 05 вересня 2001 року 31 грудня 2005 року із заявою від 05.05.2009 року, суд вважає, що позивач за період з 05 вересня 2001 року 31 грудня 2005 року не має права на перерахунок та виплату йому сум у заявлених розмірах. Тому суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про відмову позивачу в задоволенні позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи   апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

 

УХВАЛИЛА:

 

    Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.                  

    Постанову Торезького міського суду Донецької області від 02 червня 2009 року по адміністративній справі №2а-868/09/0549 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України   протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

 

Головуючий:                                 О.О. Радіонова

 

судді                                                                     К.П. Горбенко   

                                     В.П.  Юрченко

 

Згідно з оригіналом.

Суддя:             О.О. Радіонова

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація