Судове рішення #6107650

             Справа № 2-835/2009 р.



Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И


15 вересня 2009 року     Гайсинський районний суд Вінницької області


в складі: головуючої - судді С.К.Медвецького

     при секретарі У.Ю.Ратушняк


розглянувши у попередньому судовому засіданні в місті Гайсині справу за позовом ОСОБА_1 до Бубнівської сільської ради про встановлення факту набуття права приватної власності та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -                                                                                      


встановив:


    26.08.2009 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Бубнівської сільської ради про встановлення факту набуття ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, право приватної власності на будинковолодіння АДРЕСА_1 а також просила визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.  

    В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 вимоги позову збільшила, просила  встановити факти прийняття ОСОБА_3., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, спадкового майна у виді будинковолодіння АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_2., пояснила, що померлий ОСОБА_2, за життя здійснював повноваження власника будинковолодіння АДРЕСА_1та заповів все своє майно ОСОБА_3.; після смерті ОСОБА_2. його співмешканка у встановлений законом шестимісячний строк фактично вступила в управління і володіння будинковолодіннямАДРЕСА_1 та здійснювала за життя повноваження власниці будинковолодіння, проте належним чином його не зареєструвала та не отримала правовстановлюючих документів на нього; причиною несвоєчасного звернення в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3. вказала важкий стан здоров`я.  

    Бубнівський сільський голова ОСОБА_4 в судове засідання не з’явився, подав заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності, проти задоволення   позовних вимог не заперечував.    

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж Кодексу. Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.  

Беззаперечно доведено, що ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, здійснював за життя повноваження власника будинковолодіння АДРЕСА_1 без отримання правовстановлюючих документів і реєстрації права власності (а.с. 5).

З довідки виданої Бубнівською сільською радою від 13.07.2009 року за № 542 видно, що будинковолодіння АДРЕСА_1 відноситься до суспільної групи робітників; станом на 15.04.1991 року склад двору такий:

ОСОБА_2 (а.с. 4).

Після смерті ОСОБА_2. спадкоємцем за заповітом є померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3, яка постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та прийняла спадщину у встановлений законом шестимісячний строк у виді будинковолодіння АДРЕСА_1, здійснювала повноваження власниці цілого будинковолодінняАДРЕСА_1 без реєстрації права власності та отримання правовстановлюючих документів на нього (а.с. 3, 6, 18).  

Згідно довідки виданої Бубнівською сільською радою встановлено, що ОСОБА_1 здійснила поховання ОСОБА_3. (а.с. 18).          

У встановлений законом шестимісячний термін в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини позивачка не зверталася, в зв'язку з важким станом здоров`я, що суд визнає поважною причиною пропуску строку на подання вказаної заяви.

Дані правовідносини регулюються:  

    - ч. 2 ст. 256 ЦПК України, яка визначає, що судовим порядком можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення;  

    - ч.1 ст.1268 ЦК України передбачає, що спадкоємець за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її;

- ч. 3 ст. 1268 ЦК України визначає, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї;

- ч. 3 ст.1272 ЦК України, у відповідності до якої за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини;

- ч. 1 ст. 120 ЦК України (в редакції 1963 року), що діяли на час будівництва спірного будинковолодіння, згідно з якою майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності;

    - ч. 1 ст. 127 ЦК України (в редакції 1963 року), за змістом якої особиста праця є підставою законного набуття права власності, в тому числі членами колгоспного двору та двором в цілому.

    Оскільки ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, здійснював за життя повноваження власника будинковолодіння АДРЕСА_1 без отримання правовстановлюючих документів; ОСОБА_3., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, постійно проживала з спадкодавцем на час відкриття спадщини, тобто прийняла спадщину у виді будинковолодіння АДРЕСА_1  Гайсинського району та володіла і користувалася ним без отримання правовстановлюючих документів і реєстрації права власності, ОСОБА_1 пропустила строк звернення в нотаріальну контору з поважних причин, то з метою захисту прав позивачки необхідно встановити факт набуття ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, право приватної власності на будинковолодіння АДРЕСА_1; встановити факт, що ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, в установлений законом шестимісячний строк вступила в управління і володіння  будинковолодінням АДРЕСА_1 що належав ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1; визначити ОСОБА_1 додатковий строк, тривалістю три місяці, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.

    Встановлення фактів про набуття права власності та прийняття спадщини має для ОСОБА_1 юридичне значення, оскільки дозволяє реалізувати право на спадщину.

    Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 213, 214, 215 ЦПК України, суд –


вирішив:


    Позов задовольнити повністю.

    Встановити факт, що ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, набув право приватної власності на будинковолодінняАДРЕСА_1.

    Встановити факт, що ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, у встановлений законом шестимісячний строк вступила в управління і володіння  будинковолодінням АДРЕСА_1 яким володів ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

    Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, тривалістю три місяці, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через Гайсинський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.


Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація