Судове рішення #6109465

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"01" вересня 2009 р.                     Справа № 5/162.

За позовом приватного підприємця ОСОБА_1, м.Чернівці  

до Публічного акціонерного товариства “Сведбанк” в особі Чернівецького відділення АТ “Сведбанк” (публічне), м.Чернівці

про розірвання договорів банківського рахунку та закриття рахунку

Суддя  Дутка В.В.

Представники:

від позивача –ОСОБА_2, довіреність від 18.08.2009 року

від відповідача –Ханас І.О., довіреність від 26.01.2009р.

СУТЬ СПОРУ: Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 20.08.2009 року порушено провадження у справі за позовом приватного підприємця ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства “Сведбанк” в особі Чернівецького відділення ВАТ “Сведбанк” про розірвання договорів банківського рахунку та закриття рахунку.

Позовні вимоги обґрунтовані відмовою банку в розірванні договорів та закритті рахунків, що унеможливлює припинення позивачем підприємницької діяльності та початок нотаріальної діяльності.

У судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позовні вимоги, представник відповідача заперечив проти задоволення позову, посилаючись на наявність у позивача невиконаних зобов‘язань перед банком по кредитному договору.

Поряд з цим, представник позивача повідомив суд про зміну найменування відкритого акціонерного товариства “Сведбанк” на Публічне акціонерне товариство “Сведбанк”, про що надав Статут товариства, витяги з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Таким чином, відповідачем у справі є Публічне акціонерне товариство “Сведбанк” в особі Чернівецького відділення АТ “Сведбанк” (публічне).

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, з’ясувавши фактичні обставини справи, господарський суд встановив  таке.

Приватний підприємець ОСОБА_1 уклала з ВАТ “Сведбанк” в особі Чернівецького відділення договір на відкриття та обслуговування поточних рахунків №0591629/Т/І/30.05.08 від 10.07.2008р. та договір на відкриття карткового рахунку та обслуговування корпоративної платіжної картки від 06.10.2008р. На підставі вказаних договорів у Чернівецькому відділенні ВАТ “Сведбанк” відкриті наступні банківські рахунки позивача: № 26052059162901 та № 2600.7.0591629.01.

У відповідності до ч. 6 ст. 334 ГК України банки у своїй діяльності керуються вимогами ГК України, Законом України “Про банки і банківську діяльність”, іншими законодавчими актами.

За змістом частини шостої ст. 342 ГК України, порядок відкриття рахунків в установах банків, форми розрахунків та порядок їх здійснення визначаються законом про банки і банківську діяльність, іншими законами, а також нормативно-правовими актами Національного банку України.

Згідно п.п. 20.1 та 20.5 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Національного банку України №492 від 12.11.2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за №1171/8493 17.12.2003 року, поточні рахунки клієнтів банків, в тому числі фізичної особи - підприємця, закриваються на підстави заяви клієнта, яка підписується власником рахунку або уповноваженою ним особою.

19.06.2009р. позивач звернувся до відповідача з заявами про закриття поточних рахунків № 26052059162901 та № 26007059162901. Відповідач отримав заяви, про що свідчить відмітка банку  на заявах, та визначив залишок коштів на рахунках 5 дол. 41 цент.

Підставою для звернення позивача до відповідача з заявами про закриття поточних рахунків є намір позивача здійснювати нотаріальну діяльність, що підтверджується отриманням свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю від 20.07.2009 року, та неможливість здійснення такої діяльності згідно ч. 2 ст.3 Закону України “Про нотаріат” після отримання свідоцтва.

Згідно вимог частини першої ст. 1075 ЦК України, договір банківського рахунка розривається за заявою клієнта у будь-який час.

Порядок розірвання договору №0591629/Т/І/30.05.08 від 10.07.2008р. передбачений сторонами також у пункті 7.1, зокрема за ініціативою однієї з Сторін у порядку, передбаченому чинним законодавством України. А порядок закриття рахунку Клієнта визначений у пункті 7.2. договору, в тому числі з підстави подання клієнтом заявки про закриття рахунку згідно діючого законодавства.

За договором про відкриття карткового рахунку від 06.10.2008р., рахунок може бути закритий за заявою клієнта, яка подається за 90 днів до дня закриття рахунку, та за умови відсутності заборгованості Клієнта перед Банком відповідно до умов цього договору. А за пунктом 8.2. договору від 06.10.2008р., він може бути розірваний за пропозицією однієї з сторін, яка надсилається не пізніше ніж за 90 календарних днів до очікуваної дати розірвання.

З урахуванням викладеного, порядок, строки розірвання оспорюваних договорів, визначені сторонами, суперечать вимогам частини першої ст. 1075 ЦК України, згідно якої клієнт має право достроково в односторонньому порядку розірвати договір банківського рахунку. Підставою розірвання договору є заява клієнта.  

Розірвання договору банківського рахунку тягне за собою закриття рахунка. За наявності коштів на рахунку банк здійснює завершальні операції за рахунком.

Таким чином, заява позивача про закриття рахунків безпідставно не задоволена банком, який зобов‘язаний розірвати оспорювані договори та закрити банківські рахунки позивача.

Відповідно до ст.651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Посилання представника відповідача на неможливість закриття банківських рахунків з підстав наявної заборгованості позивача по кредитному договору №2501/0708/05-018 від 11.07.2008р. не спростовують позовних вимог, оскільки право клієнта на розірвання банківського рахунку та обов‘язок банку про задоволення такої заяви визначені ст. 1075 ЦК України, та не перебувають у причинному зв‘язку із зобов‘язаннями по кредитному договору.

У відповідності до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Позивач довів суду обґрунтованість позовних вимог доданими доказами з посиланням на норми чинного законодавства. Натомість відповідач не спростував доводів позивача, у зв’язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.  

Оскільки предметом позовних вимог є розірвання двох договорів банківських рахунків, а позивачем сплачено лише 85 грн. державного мита, то в зв‘язку з задоволенням позову судові витрати понесені позивачем покладаються на  відповідача, крім того, стягується з відповідача в дохід державного бюджету 85 грн. державного мита.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В :

1.          Позов задовольнити.

2.          Розірвати договір на відкриття та обслуговування поточних рахунків №0591629/Т/І/30.05.08 від 10.07.2008р. та договір на відкриття карткового рахунку та обслуговування корпоративної платіжної картки від 06.10.2008р. між приватним підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) і Публічним акціонерним товариством “Сведбанк” в особі Чернівецького відділення АТ “Сведбанк” (публічне) (м.Чернівці, вул..Головна, 36-38, код 19356840) та зобов‘язати відповідача закрити банківські рахунки № 26052059162901 та № 2600.7.0591629.01.

3.         Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Сведбанк” в особі Чернівецького відділення АТ “Сведбанк” (публічне) (м.Чернівці, вул.Головна, 36-38, код 19356840), на користь приватного підприємцям ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1), державне мито 85,00 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу 236 грн.

4.         Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Сведбанк” в особі Чернівецького відділення АТ “Сведбанк” (публічне) (м.Чернівці, вул.Головна, 36-38, код 19356840) в дохід державного бюджету 85,00 грн. державного мита.

За згодою сторін у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Оформлене у відповідності до ст. 84 Господарського процесуального кодексу  України судове рішення підписане 02 вересня  2009 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання. З набранням рішенням законної сили видати накази.


                            Суддя           В.В.Дутка


  • Номер:
  • Опис: стягнення заборгованості в сумі 13 867,46грн.
  • Тип справи: У порядку виконання судових рішень
  • Номер справи: 5/162
  • Суд: Окружний адміністративний суд міста Києва
  • Суддя: Дутка В.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.09.2016
  • Дата етапу: 07.11.2016
  • Номер:
  • Опис: стягнення заборгованості в сумі 13 867,46грн.
  • Тип справи: У порядку виконання судових рішень
  • Номер справи: 5/162
  • Суд: Окружний адміністративний суд міста Києва
  • Суддя: Дутка В.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.06.2018
  • Дата етапу: 07.06.2018
  • Номер:
  • Опис: стягнення заборгованості в сумі 13 867,46грн.
  • Тип справи: У порядку виконання судових рішень
  • Номер справи: 5/162
  • Суд: Окружний адміністративний суд міста Києва
  • Суддя: Дутка В.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.08.2018
  • Дата етапу: 21.08.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація