- заявник: Мулик Галина Гаврилівна
- заінтересована особа: Приморський районний у місті Маріуполі Відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального Управління юстиції у Донецькій області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 263/315/17
Провадження № 2-о/263/68/2017
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 січня 2017 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Кияна Д.В., при секретарі Коростовцевій Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Приморський районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: встановлення факту смерті чоловіка. В обґрунтування своїх вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Білояровка Амвросіївського району Донецької області помер її чоловік ОСОБА_2, про що є лікарське свідоцтво про смерть, видане відповідним органом на тимчасово окупованій території, але неналежного зразка. Після поховання заявник звернувся до Приморського районного у місті Маріуполі відділу ДРАЦС з проханням зареєструвати смерть чоловіка ОСОБА_2 та видати їй відповідне свідоцтво. Однак у зв'язку з невідповідністю виданої довідки про смерть на тимчасово окупованій території зразку документів відповідно до вимог діючого законодавства України, їй було відмовлено в реєстрації смерті та отриманні свідоцтва про смерть.
Заявник надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримала та наполягала на їх задоволенні.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, вирішення питання залишив на розсуд суду.
Суд розглядає справу без фіксації судового процесу технічними засобами відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України.
Суд, дослідивши подані документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1, виданого 21.02.1965 року, ОСОБА_2 є чоловіком заявника ОСОБА_1.
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть № 24 від 12.09.2016 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Білояровка Амвросіївського району Донецької. Згідно довідки про причину смерті до форми № 106/у № 24 від 12.09.2016 року, причина смерті - хронічна серцево-судиніста недостатність, ішемічна хвороба серця, атеросклеротичний кардіосклероз.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявникові для оформлення у встановленому законом порядку свідоцтва про смерть.
Відповідно до ст. 256 Цивільного-процесуального Кодексу України (далі за текстом ЦПК України) суд встановлює юридичні факти, від яких залежить виникнення майнових або інших прав громадян. Згідно з ч. 2 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до п. 13 Постанови ПВС України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за таких певних обставин.
Згідно зі ст.14 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
На даний час свідоцтво про смерть видане органом, який діє поза межами Конституції та законодавства України та не визнається на території України. Лікарське свідоцтво про смерть видане медичним закладом тимчасово окупованої території не є підставою для реєстрації смерті на території України.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Отже, суд приходить до висновку про можливість задоволення заяви про встановлення факту смерті особи, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про смерть чоловіка, видане державним органом України.
У той же час, відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч.1 ст.234 ЦПК України).
За змістом ст.14 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. У разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Отже, з огляду на зміст вказаних норм матеріального та процесуального права слід дійти висновку, що факт смерті людини є підставою для виникнення особистих прав фізичних осіб, які у цій справі полягають у державній реєстрації акту цивільного стану, зокрема визнання державою факту смерті людини, а рішення суду про таке встановлення є лише підставою для видачі свідоцтва, що його видає орган державної реєстрації актів цивільного стану.
Приморський районний у м. Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області залучений до участі у справі в якості зацікавленої особи, у справі, яка є предметом розгляду, питання про порушення матеріального права позивача зі сторони зацікавленої особи не вирішується, оскільки предметом розгляду є підтвердження наявності юридичного факту (смерті людини), що мають значення для охорони прав та інтересів заявника, у зв'язку з чим відсутні підстави для зобов'язання Приморського районного у м. Маріуполі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області зареєструвати факт смерті ОСОБА_2.
Керуючись ст. 13 Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст. 3, 8, 197, 214, 215, 223, 234, 256, ст.257-1, ч.1 п.5 ст.259, п.8 ч.1 ст.367 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа - Приморський районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити частково.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця села Білояровка, Амвросіївського району Донецької, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, місце смерті: село Білояровка, Амвросіївського району Донецької, причина смерті: хронічна серцево-судиніста недостатність, ішемічна хвороба серця, атеросклеротичний кардіосклероз.
У задоволенні вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Приморського районного у м. Маріуполі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області зареєструвати смерть чоловіка, - відмовити
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Жовтневий районний суд міст Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Д.В. Киян
- Номер: 2-о/263/68/2017
- Опис: про встановлення факту смерті громадянина - Мулик Миколи Івановича, 04.09.1940 року народження, померлого 11.09.2016 року.
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 263/315/17
- Суд: Жовтневий районний суд м. Маріуполя
- Суддя: Киян Д.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.01.2017
- Дата етапу: 18.01.2017