- позивач: Курташ Ігор Миколайович
- відповідач: Курташ Катерина Михайлівна
- відповідач: Бурак Наталія Миколаївна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 350/1624/16-ц
Номер провадження 2/350/162/2017
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2017 року смт. Рожнятів
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого судді Максиміва І.В.
при секретарі Видойник І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно,
встановив:
У своїй позовній заяві позивач просить визнати за ним право власності на будинковолодіння, що знаходиться по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
В обгрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер його батько ОСОБА_4. Останній ще за життя склав в його користь заповіт, яким заповів йому все належне на день смерті майно. Після смерті батька відкрилася спадщина на будинковолодіння, яке знаходиться по АДРЕСА_1. Він є єдиним спадкоємцем за заповітом. Спадкоємцями першої черги за законом є його мати ОСОБА_2 та сестра ОСОБА_3 - відповідачі по справі, які на спадкове майно не претендують, відмовилися від своїх часток у спадковому майні на його користь. З метою оформлення спадщини він звернувся до нотаріальної контори, однак йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність документа про право власності на спадкове майно. За таких обставин він не може в повній мірі володіти, користуватися та розпоряджатися спадковим майном, а тому змушений звернутися до суду із даним позовом.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідачі в судове засідання не з'явилися, подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги визнають повністю.
За таких обставин суд вважає за можливе справу розглянути у відсутності сторін, у порядку, визначеному ч. 2 ст. 197 ЦПК України.
Проаналізувавши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.
У АДРЕСА_1, знаходиться будинковолодіння, яке складається з житлового будинку, літньої кухні, двох сараїв, криниці, воріт та огорожі, що підтверджується копією технічного паспорта на садибний (індивідуальний) житловий будинок, виданого ФОП «ОСОБА_5» (а.с. 11-12).
Зазначене домоволодіння належало батькові позивача - ОСОБА_4, що підтверджується копією довідки № 657 виданої Брошнівською сільською радою 11 жовтня 2016 року та копією свідоцтва про право власності на будинковолодіння виданого начальником ОБТІ 13 грудня 2002 року на підставі рішення виконавчого комітету Брошнівської сільської ради № 38 від 08 жовтня 2002 року (а.с. 9-10).
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 8).
На час смерті батька позивач ОСОБА_1 проживав разом з ним у будинку по АДРЕСА_1 що підтверджується довідкою № 657, виданою Брошнівською сільською радою 11 жовтня 2016 року (а.с. 9)
Після смерті батька ОСОБА_4 відкрилася спадщина на будинковолодіння, яке знаходиться у АДРЕСА_1.
Все своє майно, ОСОБА_4 заповів позивачу ОСОБА_1, що підтверджується копією заповіту, складеного спадкодавцем 12 січня 2005 року (а.с. 7).
У видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті батька позивачу відмовлено, через відсутність правовстановлюючого документа на спадкове майно, що підтверджується листом нотаріуса Першої Рожнятівської державної нотаріальної контори № 1243/02-14 від 23 грудня 2016 року (а.с. 6).
Крім цього з даної відповіді вбачається, що дружина спадкодавця ОСОБА_2 відмовилась від обов'язкової частки у спадковому майні.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом, а відповідно до ст. 1223 ЦК України, право на спадкування за заповітом мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до статті 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який обчислюється з часу відкриття спадщини.
За змістом ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до статті 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов протягом усього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем викладено в адресованих суду письмових заявах, ці заяви приєднуються до справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Аналізуючи надані позивачем письмові докази судом встановлено, що ОСОБА_4 був власником будинковолодіння у АДРЕСА_1, яке на випадок своєї смерті заповів позивачу. Відповідач ОСОБА_2 - дружина спадкодавця відмовилася від оформлення права власності та своєї частки у спадщині. Позивач на час смерті спадкодавця проживав разом з ним у будинку в АДРЕСА_1, а тому відповідно до ст. 1268 ЦК України вважається таким, що прийняв спадщину. Відповідач ОСОБА_3 до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у встановлений законом строк не зверталася, проти визнання права власності на спадкове майно за позивачем не заперечила, про що подала до суду письмову заяу. На даний час позивач не може оформити право власності на спадкове майно у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове майно, що порушує право власності позивача на спадкове майно, а тому у суду є всі підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 174, 197 ч. 2, 212- 215, 218 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на будинковолодіння, що знаходиться у АДРЕСА_1, Рожнятівського району Івано-Франківської області та належало ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Рожнятівський районний суд протягом десяти днів з часу отримання його копії.
Суддя Максимів І.В.
- Номер: 2/350/162/2017
- Опис: визнання права власності на спадкове майно
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 350/1624/16-ц
- Суд: Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Максимів І. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.12.2016
- Дата етапу: 20.01.2017