Судове рішення #61687119

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


м. Черкаси



08 січня 2013 року Справа № 2а/2370/4693/2012



10 год. 00 хв.                                                                                


Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Чубар Т.М.,

при секретарі –Нестеренко В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Канівської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась Канівська об’єднана державна податкова інспекція Черкаської області Державної податкової служби, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість зі сплати єдиного податку в розмірі 1 260 грн. 81 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, перебуваючи з січня 2012 року на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, має непогашену заборгованість зі сплати єдиного податку за квітень-вересень 2012 року в розмірі 1 260 грн. 81 коп., заходи з погашення якої залишені відповідачем без задоволення.

Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з’явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд розглянути адміністративну справу без участі представника інспекції, заявлені в позовній заяві вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач, повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи за адресою, визначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 19027, Черкаська область, Канівський район, с. Михайлівка, в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.

Відповідно до ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку, встановлено Главою 1 Розділу XIV Податкового кодексу України.

Згідно п. 291.2 статті 291 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності –особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:

1) перша група –фізичні особи-підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150 000 гривень;

2) друга група –фізичні особи-підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1 000 000 гривень.

3) третя група –фізичні особи-підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 20 осіб; обсяг доходу не перевищує 3 000 000 гривень;

4) четверта група –юридичні особи-суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: середньооблікова кількість працівників не перевищує 50 осіб; обсяг доходу не перевищує 5 000 000 гривень;

5) п'ята група –фізичні особи-підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена; обсяг доходу не перевищує 20 000 000 гривень;

6) шоста група –юридичні особи-суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20 000 000 гривень.

Юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим Главою 1 Розділу XIV Податкового кодексу України, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Відповідно до п.п. 298.1.1 п. 298.1 статті 298 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до органу державної податкової служби заяву щодо обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, на підставі якої органом державної податкової служби видається свідоцтво платника єдиного податку.

Зареєстровані в установленому порядку фізичні особи-підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для 1 або 2 групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому виписано свідоцтво платника єдиного податку. Зареєстровані в установленому законом порядку суб'єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для 3-6 груп, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації. Суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм Податкового кодексу України, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.

Судом встановлено, що відповідач –фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності Канівською районною державною адміністрацією Черкаської області 14.06.2002р., ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 28.11.2012р.), та перебуває на обліку в Канівській об’єднаній державній податковій інспекції Черкаської області як платник податків і зборів з 19.06.2002р. за № 153 (довідка про взяття на облік платника податків № 73 від 21.04.2008р.).

23 січня 2012 року відповідачем до Канівської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби подано заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (група 2, вид діяльності згідно з КВЕД –роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах), на підставі якої 23.01.2012р. позивачем видано фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 свідоцтво платника єдиного податку серії А № 089168.

Згідно п. 296.2 статті 296 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України платники єдиного податку 1 та 2 груп подають до органу державної податкової служби податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені п. 295.1 статті 295 цього Кодексу. Платники єдиного податку 3-6 груп подають до органу державної податкової служби податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду (п. 296.3 статті 296 цього Кодексу).

Ставки єдиного податку встановлюються згідно п. 293.1 статті 293 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб-підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: 1) для 1 групи платників єдиного податку - у межах від 1 до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати; 2) для 2 групи платників єдиного податку - у межах від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати (п. 293.2 статті 293 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України).

Відсоткова ставка єдиного податку встановлюється у розмірі:

для 3 і 4 груп платників єдиного податку: 1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з Податковим кодексом України; 2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

для 5 і 6 груп платників єдиного податку: 1) 5 відсотків доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з Податковим кодексом України; 2) 7 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку (п. 293.3 статті 293 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України).

Ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку 1-3 і 5 груп у розмірі 15 відсотків: 1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у п.п. 1, 2, 3 і 5 п. 291.4 статті 291 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України; 2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у свідоцтві платника єдиного податку, віднесеного до 1 або 2 групи; 3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у цій главі; 4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування (п. 293.4 статті 293 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України).

Ставки єдиного податку для платників 4 та 6 груп встановлюються у подвійному розмірі ставок, визначених п. 293.3 статті 293 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України: 1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у п.п. 4 і 6 п. 291.4 статті 291 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України; 2) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у цій главі; 3) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування (п. 293.52 статті 293 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України).

У разі здійснення платниками єдиного податку 1 і 2 груп кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності.

Рішенням Хмільнянської сільської ради Канівського району Черкаської області «Щодо встановлення ставок єдиного податку для фізичних осіб-підприємців в 2012 році»№ 12-1/VІ від 29.12.2011р. затверджено ставки єдиного податку на календарний місяць 2012 року для фізичних осіб-суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, ставка єдиного податку у відсотках за видом діяльності –роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту –згідно якого становить 13,95; види економічної діяльності, що не включені до таблиці згідно КВЕДів на загальних засадах оподаткування, мають ставку єдиного податку 200 грн.

Відповідачем в поданій до Канівської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби заяві про застосування спрощеної системи оподаткування обрано 20-ти відсоткову ставку єдиного податку при переході на спрощену систему оподаткування, що з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, становить 215 грн. щомісячно.

Сплачується єдиний податок: платниками єдиного податку 1 і 2 груп шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця (п. 295.1 статті 295 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України); платниками єдиного податку 3-6 груп –протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий квартал (п. 295.3 статті 295 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України).

Згідно наданої позивачем виписки з облікової картки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за відповідачем станом на 06 грудня 2012 року обліковується заборгованість зі сплати єдиного податку за квітень-вересень 2012 року в розмірі 1 260 грн. 81 коп. (з урахуванням переплати за попередні періоди).

За правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій, платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до Податкового кодексу України (п. 300.1 статті 295 Глави 1 Розділу XIV Податкового кодексу України).

Так, за змістом п.п. 14.1.175 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, визнається сумою податковою боргу платника податків.

У зв’язку з несплатою фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 узгодженої суми податкового зобов’язання в установлені строки позивачем на адресу відповідача була направлена податкова вимога № 253 від 08.05.2012р. на суму 185 грн. 76 коп.

28 листопада 2012 року Канівською об’єднаною державною податковою інспекцією Черкаської області Державної податкової служби на підставі п.п. 89.1 статті 89 Податкового кодексу України у зв’язку з несплатою суми податкового зобов’язання в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу активів платника податків-фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за реєстраційним номером 13308011.

Оскільки відповідне право органів державної податкової служби на звернення до суду щодо стягнення податкового боргу передбачено статтею 20 Податкового кодексу України, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача податкового боргу в розмірі 1 260 грн. 81 коп.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, в доход бюджету через Канівську об’єднану державну податкову інспекцію Черкаської області Державної податкової служби 1 260 (одну тисячу двісті шістдесят) грн. 81 коп. податкового боргу.

          Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.




Суддя Т.М. Чубар



Повний текст постанови виготовлений 14 січня 2013 року.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація