Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #61691839

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ЗАОЧНЕ

18 січня 2017 року м. Кремінна

Справа № 414/2015/16-ц

Провадження № 2/414/23/2017

Кремінський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді Харченка Г.А.,

при секретарі Водолазській Т.Ю.,

за участю прокурора Головченка Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кремінна цивільну справу за позовом Кремінської районної державної адміністрації в інтересах малолітньої ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав, призначення опікуном, стягнення аліментів та заміну сторони виконавчого провадження,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про позбавлення батьківських прав, призначення опікуном, стягнення аліментів та заміну сторони виконавчого провадження, в якому вказав, що відповідачі по справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебували у шлюбі, який було розірвано 21 лютого 2014 року. Від подружнього життя мають малолітню доньку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. Малолітня ОСОБА_1 з травня 2016 року постійно проживає разом з дідусем ОСОБА_4 та бабусею ОСОБА_6 по АДРЕСА_1, так, як батьки дитини, самоусунулись від виховання, утримання та піклування відносно своєї доньку. Малолітня ОСОБА_1 є ученицею 3 класу Кремінської загальноосвітньої ніколи І-ІІ ступенів № 4. Позивач зазначає, що батьки малолітньої ОСОБА_1 залишили її на ОСОБА_4 та його дружину ОСОБА_6, участі у вихованні та утриманні доньки не приймають, зв'язок з донькою не підтримують, не телефонують, не цікавляться її успіхами у навчанні та здоров'ям, самоусунулись від виконання батьківських обов'язків. Відповідачі за час проживання по АДРЕСА_2 зарекомендували себе з негативного боку: часто сварилися, влаштовували бійки, пиячили; мотивованих пояснень сторони щодо свого ухилення від виконання батьківських обов'язків стосовно малолітньої доньки не повідомляли, адреса їх теперішнього місця проживання невідома. На засіданні комісії з питань захисту прав дитини ОСОБА_4 повідомив, що весь цей час утримання та догляд за малолітньої ОСОБА_1 здійснював він разом з дружиною. Вони відвідують батьківські збори в навчальному закладі, допомагають у виконанні домашніх завдань, відводять та зустрічають онуку зі школи, купують необхідне шкільне приладдя, одяг та взуття. Позивач вказує, що ОСОБА_4 має бажання щоб його призначили опікуном стосовно малолітньої онуки ОСОБА_1, він перебуває у шлюбі з ОСОБА_6, яка не заперечує проти цього. Подружжя ОСОБА_4 отримують пенсію за віком, що підтверджено відповідними довідками, проживають у житловому будинку, який на праві приватної власності належить ОСОБА_4 позивач дійшов висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2, та ОСОБА_3 стосовно малолітньої доньки, а тому просить позбавити батьківських прав ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відносно малолітньої доньки ОСОБА_1, призначити ОСОБА_4 опікуном над малолітньою, стягнути з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 аліменти у розмірі 1/4 частини всіх видів доходу з кожного, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а також змінити сторону виконавчого провадження з ОСОБА_7 на ОСОБА_4

Представник позивача в судове засідання надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав у повному обсязі.

Відповідачі в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причин неявки не повідомили. Відповідно до ч. 1 ст. 224 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи. Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних доказів по справі, з постановленням заочного рішення. 18 січня 2017 року постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.

Третя особа в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив призначити його опікуном та стягнути на його користь аліменти на утримання дитини.

Прокурор в судовому засіданні вказав, що позовна заява щодо позбавлення батьківських прав обґрунтована та така, що підлягає задоволенню, оскільки відповідачі ухиляються від виконання батьківських обов'язків.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає повному задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с. 6-8).

Відповідно до акту обстеження умов проживання малолітня ОСОБА_1 мешкає разом з сім'єю ОСОБА_4, має власну кімнату, речі, все необхідне. Стосунки у родині доброзичливі, вона характеризується з позитивною сторони (а.с. 9).

ОСОБА_1 та ОСОБА_7 характеризуються з негативної сторони, вживали алкоголь, постійно сварилися, часто билися, за дитиною не доглядали, школу не відвідували, взагалі вели аморальний спосіб життя (а.с. 10,11).

Малолітня ОСОБА_1 характеризуються як старанна, дисциплінована учениця, до виконання доручень ставиться сумлінно, батьки ОСОБА_1 не приділяють їй належної уваги, вихованням не займаються. Саме сім'я ОСОБА_4 займається вихованням та забезпечення дитини (а.с. 12).

Як вбачається з характеристики ОСОБА_4 веде здоровий образ життя, користується авторитетом громадян, не судимий (а.с. 13, 20), перебуває в шлюбі з ОСОБА_6, яка не заперечує щоб її чоловік став опікуном (а.с. 15, 17).

Відповідно до довідки про склад сім'ї ОСОБА_1 мешкає разом з ОСОБА_4 та ОСОБА_6 (а.с. 16). Згідно з висновком про стан здоров'я особи ОСОБА_4 є придатним бути опікуном, на обліку у лікарів психіатра та нарколога не перебуває (а.с. 21). Його прибуток за 6 місяців склав 9031,46 грн. (а.с. 13, 19).

ОСОБА_4 є власником житлового будинку по АДРЕСА_1 (а.с. 22). Згідно довідки ОСОБА_1 є ученицею 3 класу Кремінського загальноосвітньої школи № 4 (а.с. 23).

Відповідач ОСОБА_2 перебуває на Д-обліку у лікаря психіатра (а.с. 25). Рішеннями Кремінського районного суду Луганської області шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 розірвано та на користь останньої стягнуто аліменти у розмірі 1 / 4 частини всіх видів заробітку (а.с. 26,27).

Як вбачається з подання Кремінської РДА у разі позбавлення відповідачів батьківських прав вважає доцільним встановлення над малолітньою опіки ОСОБА_4 (а.с. 29-30).

Згідно Висновку органу опіки та піклування та витягом з протоколу засідання комісії з питань захисту прав дитини Кремінська РДА вважає доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 та ОСОБА_2, призначення опікуном ОСОБА_4, стягнення аліментів на користь останнього з відповідачів у розмірі 1 / 4 частини всіх видів доходу з кожного, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та заміну сторони виконавчого провадження (а.с. 32).

Законом України «Про охорону дитинства», зокрема ст. 12 передбачено, що виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Згідно зі статтею 151 СК України батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.

Як вбачається зі статті 152 СК України право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.

Відповідно до ст. 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Статтею 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він зокрема ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.

Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурора а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Згідно ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав зокрема втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання, перестає бути законним представником дитини.

Як вбачається зі ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Статтею 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини, стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Згідно ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.

Суд при винесенні рішення зважає на правову позицію, яка викладена в Постанові Пленуму ВСУ від 30.03.2007 року N 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», згідно якої Позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України. Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що відповідачі залишили доньку на діда та бабу, участі у вихованні та утриманні її не беруть, життєві зв'язки не підтримують, не цікавляться її успіхами у навчанні та здоров'ям, таким чином самоусунулись від виконання батьківських обов'язків, що є підставою для позбавлення їх батьківських прав.

ОСОБА_4 є родичем малолітньої ОСОБА_1 - дідом, вона мешкає разом з ним та його дружиною - своєю бабусею, родина ОСОБА_4 повністю забезпечує ОСОБА_1 на всіх матеріальних та нематеріальних напрямках, а тому є всі підстави призначити ОСОБА_4 опікуном малолітньої ОСОБА_1 та стягнути на його користь з відповідачів аліменти на утримання малолітньої по 1 / 4 частині всіх видів заробітку, але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Рішенням Кремінського районного суду з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 було стягнуто аліменти. У зв'язку із задоволення даного позову стягнення вказаних аліментів припиняється, а заміна сторони виконавчого провадження не потрібна.

Відповідно до ст. 88 ч. 3 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Згідно зі ст. 6 ч.ч. 3,6 ЗУ «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру. У разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом. У разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.

В даному позові об'єднано дві вимоги: вимога майнового характеру про стягнення аліментів з відповідачів загалом - 551,20 грн. судового збору, та вимога немайнового характеру - позбавлення батьківських прав та призначення опікуном, яке випливає з попереднього - по 551,20 грн. з кожного, а тому загальний розмір судового збору з кожного з відповідачів складає 826,80 грн.

На підставі викладеного, ст.ст. 150-152, 155, 164, 165, 166, 180, 182, 183, 191 СК України, ст.ст. 60, 63 ЦК України, ЗУ «Про судовий збір» та керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212-215, 224-233, 294 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Кремінської районної державної адміністрації в інтересах малолітньої ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав, призначення опікуном, стягнення аліментів та заміну сторони виконавчого провадження задовольнити повністю.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт НОМЕР_5, виданий Кремінським РВ УМВС України в Луганській області ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, уродженку м. Кремінна Луганської області, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, паспорт НОМЕР_6, виданий Кремінським РВ УМВС 18 грудня 2003 року, ІПН НОМЕР_2, уродженця м. Кремінна Луганської області, стосовно малолітньої ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Призначити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_6, паспорт НОМЕР_7, виданий Кремінським РВ УМВС України в Луганській області 15 квітня 1998 року, ІПН НОМЕР_4, опікуном над малолітньою ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт НОМЕР_5, виданий Кремінським РВ УМВС України в Луганській області ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, уродженки м. Кремінна Луганської області аліменти на користь ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_6, паспорт НОМЕР_7, виданий Кремінським РВ УМВС України в Луганській області 15 квітня 1998 року, ІПН НОМЕР_4, на утримання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/ 4 частини усіх видів заробітку відповідача щомісячно, починаючи з 3 листопада 2016 року і до повноліття дитини. Мінімальний розмір аліментів на дитину не може бути меншим ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, паспорт НОМЕР_6, виданий Кремінським РВ УМВС 18 грудня 2003 року, ІПН НОМЕР_2, уродженця м. Кремінна Луганської області аліменти на користь ОСОБА_4, паспорт НОМЕР_7, виданий Кремінським РВ УМВС України в Луганській області, ІПН НОМЕР_4, на утримання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/ 4 частини усіх видів заробітку відповідача щомісячно, починаючи з 3 листопада 2016 року і до повноліття дитини. Мінімальний розмір аліментів на дитину не може бути меншим ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Рішення в частини стягнення аліментів в межах платежу за один місяць допустити до негайного виконання.

Стягнення аліментів з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 на утримання доньки ОСОБА_1 припинити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт НОМЕР_5, виданий Кремінським РВ УМВС України в Луганській області ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, уродженки м. Кремінна Луганської області, судовий збір 826,80 грн. на реквізити код ЄДРПО суду (для платника збору, для зазначенні у платіжному документі) 05381320 код класифікації доходів (ККД) 22030001 отримувач УДКСУ у Кремінському районі № доходного рахунку щодо сплати судового збору 31216206700151 код за ЄДРПОУ отримувача коштів 37796309 МФО отримувача коштів 804013 банк отримувача коштів ГУДКСУ у Луганській області.

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, паспорт НОМЕР_6, виданий Кремінським РВ УМВС 18 грудня 2003 року, ІПН НОМЕР_2 уродженця м. Кремінна Луганської області, судовий збір 826,80 грн. на реквізити код ЄДРПО суду (для платника збору, для зазначенні у платіжному документі) 05381320 код класифікації доходів (ККД) 22030001 отримувач УДКСУ у Кремінському районі № доходного рахунку щодо сплати судового збору 31216206700151 код за ЄДРПОУ отримувача коштів 37796309 МФО отримувача коштів 804013 банк отримувача коштів ГУДКСУ у Луганській області.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії. У разі проголошення вступної та резолютивної частини строк оскарження відраховується з моменту отримання копії повного тексту судового рішення. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку Рішення суду може бути оскаржено в загальному порядку до Апеляційного суду Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Кремінський районний суд.


Суддя: Г.А. Харченко


  • Номер: 6/414/62/2017
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 414/2015/16-ц
  • Суд: Кремінський районний суд Луганської області
  • Суддя: Харченко Г.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.08.2017
  • Дата етапу: 13.09.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація