Судове рішення #6178190

а

 

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця,    вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

____________________________________________________________________________________________________

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 

 

09 вересня 2009 р.                                                                                 Справа № 2-а-3656/09/0270

 

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Загороднюка Андрія Григоровича,

 

При секретарі судового засідання:   Димчишина Тетяна Вікторівна 

За участю представників сторін:

позивача      :   ОСОБА_1   

відповідача :   не з'явився

 

розглянувши матеріали справи

за позовом: Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів  

до:    товариства з обмеженою відповідальністю "Ситковецьке" 

про: стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 27118,52 грн. та пені в розмірі 1312,85 грн.

 

ВСТАНОВИВ :

14.08.2009р. Вінницьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів  подано позов до товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Ситковецьке" про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 27118,52 грн., пені в розмірі 1312,85 грн. за не створення 2 робочих місць для інвалідів у 2008 р.

Позов мотивовано тим, що не виконуючи вимоги ст.ст. 18, 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, відповідач у поданому звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 рік вказав середньооблікову кількість штатних працівників -81 особа, середньооблікову кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність -3 особи. Таким чином, відповідач не виконав нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 2 осіб, а також самостійно не розрахував та не сплатив суму коштів адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу по працевлаштуванню інваліда.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позові, просив його  задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не відомі. Про день, час і місце розгляду справи повідомлений завчасно і належним чином, що підтверджується копією реєстру листів від 31.08.2009 року (а.с.23). Суд вважає, що вжив достатні заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю або повноважного представника відповідача, для реалізації  права судового захисту своїх прав та інтересів. Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України адміністративна  справа  має  бути  розглянута  і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом, тому неявка відповідача у судове засідання без повідомлення причин свідчить про умисне затягування розгляду справи, що може потягнути за собою порушення строків провадження у справі. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі  представника відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд встановив наступне.

Статтею 19 Закону  України від 21.03.1991 р. “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (зі змінами , далі -Закон)  встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Частиною 2 цієї ж статті визначено, що при розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Пунктом 3.3. Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість  і працевлаштування інвалідів", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 42 від 10.02.2007 р. (далі - Інструкція) визначено, що у рядку звіту № 03 відображається кількість інвалідів -  штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Показник рядка 03 визначається для роботодавців, у яких працює від 25 осіб, шляхом множення показника рядка 01 на 4 %, а для роботодавців, у яких працює від 8 до 25 осіб, дорівнює 1 особі.

При цьому п. 3.4. Інструкції встановлює, що дані  про середньооблікову    кількість   штатних працівників облікового складу (рядок 01), середньооблікову кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02 ), та кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображаються в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення).

За таких обставин,  позивач вірно прийшов до висновку, що відповідач повинен був відобразити  3 інваліда , які повинні працювати на робочих місцях  відповідно до поданого звіту, в рядку 03.

Статтею 20 Закону  встановлено, що підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації,  яка використовує найману працю.

Пунктами 3.6 та 3.7 Інструкції визначено порядок розрахунку сум середньої заробітної плати(рядок 05) та суму адміністративно-господарських санкцій(рядок06), які підлягають відображенню у звіті. У рядку 05 відображається середньорічна заробітна  плата штатного працівника, яка розраховується за формулою :

                                рядок 04 х 1 000

                 рядок 05 = --------------------------

                                    рядок 01

У рядку 06 відображається сума коштів адміністративно-господарських санкцій, яку повинен сплатити роботодавець у разі невиконання нормативу. Для роботодавців, у яких працює 15 осіб і більше, сума коштів адміністративно-господарських санкцій дорівнює

           рядок 06 = (рядок 03 - рядок 02) х рядок 05

За таких обставин, відповідач повинен був відобразити у рядку 05 середньорічну заробітну плату штатного працівника в розмірі 13559,26 грн. Також відповідач повинен був відобразити у рядку 06 суму коштів адміністративно-господарських санкцій, яку повинен сплатити через невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 27118,52 грн. При цьому, відповідач, враховуючи вимоги ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” повинен був самостійно сплатити вказану санкцію до 15.04.2009р.

Відповідно до цієї ж норми Закону, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Дослідивши надані позивачем розрахунки, суд прийшов до висновку, що крім адміністративно-господарських санкцій в розмірі 27118,52 грн. сплаті підлягає пеня у розмірі 1312,85 грн.

Суд також прийшов до висновку, що відповідачем не вжиті всі можливі заходи щодо створення робочого місця, ще для одного інваліда та його працевлаштування, виходячи з наступного.

 Відповідно до п. 10 Положення про робоче місце інваліда  і порядок працевлаштування  інвалідів, затвердженого постановою КМ України № 314 від 03.05.1995 р. працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами  Мінсоцзахисту, місцевими  Радами народних депутатів, громадськими організаціями  інвалідів  з  урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.

 Згідно п. 14 Положення про робоче місце інваліда  і порядок працевлаштування  інвалідів, затвердженого постановою КМ України № 314 від 03.05.1995 р.  підприємства      інформують державну службу  зайнятості  та  місцеві   органи соціального  захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.

Положенням про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 314 від 03.05.1995 р., визначено, що робоче місце інваліда - це окреме робоче місце або ділянка виробничої площі на підприємстві (об'єднанні), в установі та організації незалежно від форм власності та господарювання, де створено необхідні умови для праці інваліда (п. 1). Робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда (п. 3). Згідно з п. 5 Положення підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування  інвалідів. 

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення"  підприємства,  установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про  наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які  працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

В судовому засіданні  досліджено лист №764/05-18 від 15.05.2009 р. Немирівського районного центру зайнятості (а.с. 12), у якому зазначено, що протягом 2008 року до центру зайнятості від  товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Ситковецьке"  не надходили звіти про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 86 КАСУ).

Таким чином, з урахуванням фактичних обставин справи, суд приходить до висновку що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.

 

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257  КАС України, суд -

 

ПОСТАНОВИВ :

 

Адміністративний позов Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Ситковецьке" про  стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 27118,52 грн. та пені в розмірі 1312,85 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з  товариства з обмеженою відповідальністю "Ситковецьке"(22865, АДРЕСА_1; банківські реквізити : р/р 260000132579, ЗАТ "Сбербанк Росії", МФО 320627, код ЄДРПОУ 33845116) на користь Вінницького  обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (одержувач : Держбюджет Немирівський район, р/р 31215230700380, код ЄДРПОУ 34701214, банк одержувача : ГУДКУ у Вінницькій області м. Вінниця, МФО 802015, символ звітності 230, код бюджетної класифікації 50070000, призначення платежу : "платежі до Фонду соціального захисту інвалідів за 2008 рік") адміністративно-господарські санкції в розмірі 27118,52 грн., пеню в розмірі 1312,85 грн.

 

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

 

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

 

 Повний текст постанови оформлено:   10.09.09 

 

Суддя                                                                                                                                              Загороднюк Андрій Григорович

 

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація