ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м.Київ - 32, вул.Комінтерну, 16. | тел. 230-31-77 |
І м е н е м України
ПОСТАНОВА
"06" червня 2006 р. Справа № 45/14-06
м.Київ, вул.Комінтерну, 16
(зал судових засідань №1)
Господарський суд Київської області у складі головуючого Заступника голови господарського суду Київської області Короткевича О.Є при секретарі Липовому С.В. розглянувши
позов Державного міжнародного аеропорту „Бориспіль”, м. Бориспіль
до Бориспільської районної державної адміністрації, м. Бориспіль
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Державного підприємства “Зал офіційних делегацій”, м. Бориспіль
про оскарження дій Бориспільської районної державної адміністрації щодо
погодження місця розташування об’єкта
За участю представників сторін:
позивача –Дзюбенко С.М. (дов. від 14.04.2005 року)
відповідача –Волошина Т.М. (дов. №7-46-22 від 12.01.2006 року)
третьої особи –Опанасенко В.В. (дов. №2697 від 20.10.2005 року)
Дікусар І.Л. (дов. №2695 від 20.10.2005 року)
Суть спору:
До господарського суду Київської області з позовною заявою звернувся Державний міжнародний аеропорт „Бориспіль”, м. Бориспіль (далі позивач) до Бориспільської районної державної адміністрації, м. Бориспіль (далі відповідач) про оскарження дій Бориспільської районної державної адміністрації щодо погодження місця розташування об’єкта та скасування погодження місця розташування об’єкта в межах земельної ділянки, яка перебуває в постійному користуванні позивача, наданого Бориспільською районною державною адміністрацією Державному підприємству „Зал офіційних делегацій”.
У зв’язку з залученням до участі у справі №45/14-06 Державного підприємства „Зал офіційних делегацій”, м. Бориспіль у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, розгляд справи було відкладено на 14.04.2006 року о 10-40, а у зв’язку з неявкою відповідача –на 28.04.2006 року о 10-30, на 25.05.2006 року о 10-30 та 06.06.2006 року о 14-00.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, господарський суд
встановив:
Бориспільська районна державна адміністрація погодила Державному підприємству “Зал офіційних делегацій” місце розташування земельної ділянки під розміщення комплексу по обслуговуванню офіційних делегацій України та іноземних держав, що підтверджено висновком адміністрації від 02.06.2005 року за №7-46-923.
Землекористувачем зазначеної земельної ділянки, обраної третьою особою для розміщення об'єкту (комплексу по обслуговуванню офіційних делегацій України та іноземних держав) є Державний міжнародний аеропорт “Бориспіль”(державний акт серії ІІ-КВ №001459 від 19.07.2002 року).
Як вбачається з матеріалів справи, Київська обласна державна адміністрація листом за №11-10-12321 від 24.05.2005 року повідомила Державне підприємство “Зал офіційних делегацій” про необхідність подання документації щодо погодження місця розташування об’єкта на території Бориспільської районної державної адміністрації, відповідно до п. 6, 15 ст. 151 Земельного Кодексу України.
В п. 2 вказаного листа Київської обласної державної адміністрації зазначено, що Державному підприємству “Зал офіційних делегацій” необхідно подати висновки про погодження найбільш доцільного місця розташування об’єкта, розміру намічуваних для вилучення земельних ділянок (загальної та по угіддях) та умови її вилучення:
2.1. землекористувача;
2.2. органу земельних ресурсів;
2.3. природоохоронного органу;
2.4. органу містобудування і архітектури;
2.5. санітарно-епідеміологічного органу;
2.6. органу охорони культурної спадщини;
2.7. сільської ради;
2.8. районної ради;
2.9. райдержадміністрації;
2.10. обласної ради.
Відповідно до п.п. 3, 4, 6, 7 Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об’єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 року №427, постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об’єктів, утвореною держадміністрацією, було проведено роботу по обстеженню земельної ділянки, яка пропонувалася до відведення під розміщення комплексу по обслуговуванню офіційних делегацій України та іноземних держав, в Державному міжнародному аеропорту “Бориспіль”.
За результатами роботи комісії було складено акт від 30.05.2005 року вибору земельної ділянки, яка пропонується для відведення під розміщення комплексу по обслуговуванню офіційних делегацій України та іноземних держав, в Державному міжнародному аеропорту “Бориспіль”, в якому було зазначено назва об’єкта, для розміщення якого здійснюється вибір земельної ділянки, його основні характеристики, орієнтовний розмір земельної ділянки, умови вилучення земельної ділянки; основні характеристики земельної ділянки.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 151 Земельного Кодексу України юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України і Верховною Радою України місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, умови проживання населення і охорону довкілля.
Вибір земельних ділянок для розміщення об'єктів проводиться юридичними особами, зацікавленими у їх відведенні. Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування зобов'язані в порядку, визначеному законодавством України, надавати інформацію юридичним особам, зацікавленим у відведенні земельних ділянок, щодо можливих варіантів розміщення об'єктів відповідно до затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою. Порядок вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів встановлюється Кабінетом Міністрів України, як це передбачено ч. 2 ст. 151 Земельного Кодексу України.
Згідно п. 3 Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об’єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 року №427 (далі Порядок) юридична особа, заінтересована у відведенні земельної ділянки, звертається з клопотанням до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень якої належить вирішення питання про вибір земельної ділянки.
Сільська, селищна, міська рада, районна, Київська чи Севастопольська міська держадміністрація реєструє клопотання в день його подання з присвоєнням реєстраційного номера, розглядає клопотання і в п'ятиденний строк після реєстрації надсилає постійно діючій комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів (далі - комісія), утвореній відповідною радою або держадміністрацією. До складу комісії включаються заступник голови сільської, селищної, міської ради або заступник голови місцевої держадміністрації (голова комісії), а також представники районного (міського) органу земельних ресурсів, природоохоронного органу, санітарно-епідеміологічної служби, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. До роботи в комісії також залучаються власники та користувачі земельних ділянок, які пропонуються до вибору, представник заявника (п. 4 Порядку).
Відповідно до п. 6 Порядку результати роботи комісії оформляються актом вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, який підписується головою і членами комісії, скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовувалися під час його складання, передається юридичній особі для подання до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації з метою прийняття відповідного рішення.
Як вбачається із акту від 30.05.2005 року вибору земельної ділянки, яка пропонується для відведення під розміщення комплексу по обслуговуванню офіційних делегацій України та іноземних держав, в Державному міжнародному аеропорту “Бориспіль”, до роботи комісії був залучений директор позивача Шишков О.Ф. (представник користувача земельної ділянки, яка пропонуються до вибору).
Крім того, позиція позивача щодо беззастережного і обов’язкового включення представника Державного міжнародного аеропорту “Бориспіль”до роботи у складі комісії є помилковою. Зазначене встановлено постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 14.12.2005 року та постановою Вищого господарського суду України від 20.04.2006 року у справі господарського суду Київської області №200/14-05.
Твердження позивача про те, що погодження місця розташування досліджуваної земельної ділянки не відповідає містобудівній документації, якою є Закон України “Про Генеральну схему планування території України”, яким (Законом) встановлено, що продовження робіт з реконстукції та розширення Державного міжнародного аеропорту “Бориспіль” є основним із напрямків використання території України з метою задоволення потреб населення та економіки в пасажиро- та вантажоперевезеннях, судом до уваги не приймається, оскільки постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 14.12.2005 року та постановою Вищого господарського суду України від 20.04.2006 року у справі господарського суду Київської області №200/14-05 встановлено наступне:
Відповідно до ст.7 Розділу ІІІ Генеральної схеми планування території України (затверджено Законом України “Про Генеральну схему планування території України” від 7.02.2002 року №3059-III), з метою задоволення потреб населення та економіки в пасажиро- і вантажоперевезеннях, у водних та енергетичних ресурсах забезпечити:
ефективне використання потужного транзитного потенціалу країни з інтеграцією її транспортного комплексу до європейської та світової транспортно-комунікаційної системи;
створення національної мережі міжнародних транспортних коридорів, що забезпечуватиме зв'язок головних науково-виробничих і соціально-культурних центрів України з іншими країнами та стимулюватиме розвиток територій, прилеглих до цих транспортних коридорів;
продовження робіт з реконструкції та розширення Державного міжнародного аеропорту “Бориспіль”, а також регіональних міжнародних аеропортів “Харків”, “Дніпропетровськ”, “Донецьк”, “Одеса”, “Львів”, “Сімферополь”.
Таким чином, пріоритет розвитку аеропорту встановлювався аеропорту як функціональному об’єкту, а не Державному міжнародному аеропорту “Бориспіль” як юридичній особі. Водночас, як вбачається з Розпорядження Керівника Державного управління справами №641 від 25.11.2005 року, одним із завдань позивача є поліпшення інфрастуктури аеропорту.
Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, як це передбачено ч. 1 ст. 72 КАС України.
Юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються з клопотанням про погодження місць розташування об'єктів до відповідної сільської, селищної, міської ради, місцевої державної адміністрації. Клопотання щодо об'єктів, вилучення яких провадиться Кабінетом Міністрів України, подаються до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Севастопольської міської державної адміністрації. До клопотання додаються необхідні матеріали та розрахунки. Відповідна сільська, селищна, міська рада чи місцева державна адміністрація згідно із своїми повноваженнями розглядає клопотання і в п'ятиденний строк з дня реєстрації направляє його разом з матеріалами, передбаченими частиною п'ятнадцятою цієї статті, на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації, які з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймають рішення про погодження місця розташування того об'єкта, під який мають право самостійно вилучати земельну ділянку, або мотивоване рішення про відмову, як це передбачено ч. ч. 5-7 ст. 151 Земельного Кодексу України в редакції з 11.01.2005 року по 29.03.2006 року.
За таких обставин суд вважає, що висновок Бориспільської районної державної адміністрації Київської області від 02.06.2005 року за №7-46-923 про погодження місця розташування земельної ділянки під розміщення комплексу по обслуговуванню офіційних делегацій України та іноземних держав відповідає вимогам чинного законодавства України щодо земельних правовідносин, передбачених ст. 151 Земельного кодексу України, стосовно порядку погодження питань, пов’язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок, і підстав для його скасування не вбачається.
В супереч вимогам ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем не доведено обставин щодо скасування зазначеного висновку №7-46-923 від 02.06.2005 року Бориспільської районної державної адміністрації Київської області.
На підставі викладеного та керуючись ст. 17, ст. ст. 158-163, п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
постановив:
1. В позові відмовити.
Дану Постанову може бути оскаржено у 10-денний термін або у 20-денний термін після подання в 10-денний термін заяви про апеляційне оскарження.
Дана Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного терміну на подання заяви про апеляційне оскарження, апеляційної скарги у разі їх не подання або після закінчення 20-денного терміну після подання заяви про апеляційне оскарження у випадку неподання апеляційної скарги, або після закінчення апеляційного розгляду скарги і залишення її без задоволення, а Постанови суду –без змін.
Заступник голови
господарського суду О.Є. Короткевич