Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #61855724

Справа № 181/51/17

Провадження № 2-о/181/4/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" січня 2017 р. смт. Межова

Межівський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Юр'єва О.Ю.,

з участю секретаря судового засідання Паньковської М.А..,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Межівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про встановлення факту смерті,-

ВСТАНОВИВ:

26 січня 2017 року до Межівського районного суду Дніпропетровської області звернувся ОСОБА_1, заінтересована особа Межівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області з заявою про встановлення факту смерті.

В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року в населеному пункті Донецьк Київського р-н. АДРЕСА_1 (населений пункт, розташований на території, непідконтрольній державній владі України) померла його рідна бабуся, ОСОБА_2. Причиною смерті є церебральний атеросклероз з артеріальною гіпертензією.

Факт смерті померлої підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть №729 від ІНФОРМАЦІЯ_2 року видане комунальним закладом «Центр первинної медично-санітарної допомоги №4 м. Донецьк» пр. Київський, б.5Б, Київського району м. Донецька Донецької Народної Республіки.

Заінтересована особа відмовила ОСОБА_1 в державній реєстрації смерті ОСОБА_2 оскільки пред'явлені документи не відповідають формі, визначеній законодавством України. Встановлення факту смерті заявнику необхідно для державної реєстрації смерті його бабусі ОСОБА_2

Заявник просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, уродженки с. Білоцерківка, Великобагачанського району, Полтавської області, зареєстрованої АДРЕСА_3, Україна, яка померла в Київському районі АДРЕСА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 року у віці 92 років від церебрального атеросклерозу з артеріальною гіпертензією.

Заявник в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Наполягає на задоволенні заявлених вимог.

Представник заінтересованої особи надала суду заяву, в якій просить суд розглянути справу за її відсутності, заперечень по справі не має.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, приходить до наступних висновків.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданого Виконкомом Донецької міської ради депутатів Донецької області 31 жовтня 1976 року, актовий запис №627, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 року, батьком якого записано ОСОБА_3, а матір'ю - ОСОБА_4 (а.с.12) Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданного Красногорівським сільРАГСом 27 листопада 1962 року, актовий запис №5, ОСОБА_3, батько заявника, народився ІНФОРМАЦІЯ_4 року, батьком якого записано ОСОБА_5, а матір'ю - ОСОБА_2 (а.с.10)

Судом оглянуті надані заявником документи: «справка о причине смерти №729, врачебное свидетельство о смерти №729, выданных комунальным учреждением «Центр первично медико-санитарной помощи №4 города Донецка Донецкой Народной Республики ІНФОРМАЦІЯ_2 года», в яких зазначено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року в Київському районі АДРЕСА_2 у віці 92 років від церебрального атеросклерозу з артеріальною гіпертензією.

Ці документи не приймається судом, як докази, через їх неналежність у зв'язку з обставинами, викладеним нижче.

Згідно з п.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначається тимчасово окупованою територією.

Ч.2 ст.9 - будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Таким чином судом встановлено, що лікарське свідоцтво про смерть №729 від ІНФОРМАЦІЯ_2 року видане комунальним закладом «Центр первинної медично-санітарної допомоги №4 м. Донецьк» пр. Київський, б.5Б, Київського району м. Донецька Донецької Народної Республіки та справка про причини смерті №729 від ІНФОРМАЦІЯ_2 року видане комунальним закладом «Центр первинної медично-санітарної допомоги №4 м. Донецьк» пр. Київський, б.5Б, Київського району м. Донецька Донецької Народної Республіки є недійсними і не створюють правових наслідків, що позбавило ОСОБА_1, який є громадянином України, можливості отримати свідоцтво про смерть його бабусі.

Згідно зі ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Судом встановлено, що орган державної реєстрації актів цивільного стану не має можливості зареєструвати смерть ОСОБА_2 у відповідності до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року.

Так, п.5 розділу ІІІ Правил передбачено, що підставами для державної реєстрації смерті є:

а) лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть);

б) фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть);

в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;

г) рішення суду про оголошення особи померлою;

ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;

д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів;

е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті.

На підставі вищевикладеного, враховуючи те, що заявник не має можливості отримати свідоцтво про смерть його матері, так як реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті неможлива в даний час, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість вимог ОСОБА_1 щодо встановлення факту смерті ОСОБА_2, оскільки це неможливо без відповідного рішення суду, а тому заявлені вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Судові витрати, понесені заявником у відповідності до ч.7 ст.235 ЦПК України, необхідно віднести за рахунок заявника.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе встановити факт, про який зазначає заявник у своїй заяві.

Ч.2 ст.256 - тільки у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно ч.ч.1,2,4 ст.2571 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.235, 256-259 ЦПК України, - суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа Межівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про встановлення факту смерті задовольнити повністю.

Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, уродженки с. Білоцерківка, Великобагачанського району, Полтавської області, зареєстрованої АДРЕСА_3, Україна, яка померла в Київському районі АДРЕСА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 року у віці 92 років від церебрального атеросклерозу з артеріальною гіпертензією.

Копію рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Дніпропетровської області через Межівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.


Суддя: О. Ю. Юр'єв




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація