- відповідач: Виноградівська сільська рада Арцизького р-ну Одеської обл.
- позивач: Ганєв Микола Іванович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 492/1751/16-ц
Провадження № 2/492/918/16
У К Р А Ї Н А
АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2017 року м. Арциз
Арцизький районний суд Одеської області в складі:
головуючого – судді Варгаракі С.М.,
за участю секретаря – Богдан А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Арциз цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
30 грудня 2017 року позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просить суд ухвалити рішення, яким визнати за ним, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими спорудами № 191, розташований по вул. Першотравнева, с. Виноградівка Арцизького району Одеської області, який належав ОСОБА_3, яка померла 16 січня 2016 року. Свої вимоги мотивував тим, що 16 січня 2016 року померла його мати ОСОБА_3, після її смерті залишилось спадкове майно, яке складається з вищезазначеного житлового будинку. Позивач вказує на те, що у встановлений законом строк він звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв’язку з відсутністю реєстрації правовстановлюючого документу на майно у відповідному органі реєстрації права власності на нерухоме майно, у зв’язку з чим позивач змушений звернутися до суду з вказаним позовом.
Особи, які беруть участь у справі про дату, час і місце судового розгляду повідомленні належним чином у порядку, передбаченому ст.ст. 74, 76, 77 ЦПК України.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, але надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з’явився, але надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, заявлені позовні вимоги позивача визнав, не заперечував проти їх задоволення.
Представник Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області в судове засідання не з’явився, але надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав в повному обсязі, не заперечував проти їх задоволення.
У зв’язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 2 ст. 158 ЦПК України, судом, відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 174 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач – визнати позов протягом усього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Як роз’яснив Пленум Верхового Суду України у п. 24 постанови від 12 червня 2009 року № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з’ясування і дослідження інших обставин справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги позову підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 22 жовтня 1960 року було зареєстровано шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_4, яка після реєстрації шлюбу змінила прізвище на «Ганєва», вказане підтверджується свідоцтвом про шлюб серії ІІІ-УР № 312528, виданим 22.10.1960 р. Виноградівською сільською радою Арцизького району Одеської області (а. с. 9).
У період вказаного шлюбу 17 березня 1968 року народився син ОСОБА_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії І-ЯК № 378687, виданого 08.04.1968 р. Виноградівською сільською радою Арцизького району Одеської області (а. с. 8).
ОСОБА_3 померла 16 січня 2016 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ЖД № 440156 від 21.01.2016 р. (а. с. 50). Після її смерті відкрилась спадщина на житловий будинок з господарськими спорудами № 191, розташований по вул. Першотравнева, с. Виноградівка Арцизького району Одеської області, що належав померлій на підставі договору дарування будинку від 16.12.1988 р. (а. с. 12).
Згідно довідок № 1236 від 09.08.2016 р., № 2402, № 2403 від 17.11.2016 р., виданих виконавчим комітетом Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області померла ОСОБА_3, яка була зареєстрована та постійно проживала ІНФОРМАЦІЯ_2, розташованому по вул. Першотравнева, с. Виноградівка Арцизького району Одеської області є власником вищевказаного житлового будинку (а. с. 10, 11).
Як роз’яснив Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ в листі № № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 р. «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» за змістом п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах.
Як вбачається з копії архівної справи та технічного паспорту від 13.06.1990 року, вищезазначений житловий будинок складається з літ. «А» житлового будинку загальною площею 71,20 кв.м., літ. «Б» сарай площею 45,40 кв.м., літ. «В» літня кухня площею 13,90 кв.м., літ. «Г» вбиральня площею 11,0 кв.м., «1-2» надвірні споруди площею 16,2 кв.м. (а. с. 37-47, 51-57).
У відповідності до ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 ЦК України.
Згідно ст. 1258 ЦК Україниспадкоємці за законом спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст. 1259 ЦК України.
В силу ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкоємцями майна померлої ОСОБА_3 є: син ОСОБА_1, позивач по справі, чоловік ОСОБА_2, відповідач по справі.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
В установлений ст. 1270 ЦК України строк, а саме 29 червня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Арцизької районної державної нотаріальної контори Одеської області із заявою про прийняття спадщини, в результаті чого державним нотаріусом була заведена спадкова справа № 287/2016.
Того ж дня, 29 червня 2016 року відповідач ОСОБА_2 звернувся до Арцизької районної державної нотаріальної контори Одеської області із заявою якою відмовився від прийняття спадщини, що залишилась після смерті його дружини на користь сина померлої – ОСОБА_1.
Однак, Арцизькою районною державною нотаріальною конторою Одеської області постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 2418.10.2016 р. було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вказане майно через відсутність реєстрації правовстановлюючого документу на майно у відповідному органі реєстрації права власності на нерухоме майно.
Відповідно до п. 4.15 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 р. за № 282/20595, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Як роз’яснив пленум Верховного Суду України в п. 23 постанови «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р. № 7 у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
У даному випадку судом достовірно встановлено, що ОСОБА_3 належав житловий будинок з господарськими спорудами № 191, розташований по вул. Першотравнева, с. Виноградівка Арцизького району Одеської області на підставі договору дарування, однак зареєструвати вказане право у відповідних органах реєстрації та отримати свідоцтво про право власності на нерухоме майно не встигла, крім того, суд бере до уваги, що інший спадкоємець відмовився від даної спадщини на користь позивача, що є підставою для визнання в судовому порядку права власності за позивачем на вищевказаний житловий будинок.
Враховуючи вищевикладене, на підставі повного, об’єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів, з’ясування фактичних обставин, на які позивач посилається, як на підставу своїх вимог, оцінивши наявні у справі докази, з’ясувавши їх достатність і взаємний зв’язок у сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 15, 1218, 1223, 1258, 1261, 1270 ЦК України, ст.ст. 15, 30, 57-60, 64, 74, 158, 197, 208-209, 212-215 ЦПК України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом – задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими та надвірними спорудами № 191, що складається з літ. «А» житлового будинку загальною площею літ. «А» житлового будинку загальною площею 71,20 кв.м., літ. «Б» сарай площею 45,40 кв.м., літ. «В» літня кухня площею 13,90 кв.м., літ. «Г» вбиральня площею 11,0 кв.м., «1-2» надвірні споруди площею 16,2 кв.м., розташованого по вул. Першотравнева с. Виноградівка Арцизького району Одеської області, що належав матері ОСОБА_3, яка померла 16 січня 2016 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через Арцизький районний суд Одеської області шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо сторони, які брали участь у справі, але не були присутні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Суддя
Арцизького районного суду ОСОБА_5
- Номер: 2/492/275/17
- Опис: про визнання права власності на спадкове майно
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 492/1751/16-ц
- Суд: Арцизький районний суд Одеської області
- Суддя: Варгаракі С.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.12.2016
- Дата етапу: 02.02.2017