Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #61992993


Справа № 350/1569/16-ц

Провадження № 2/350/131/2017


РІШЕННЯ

іменем України


01 лютого 2017 року смт. Рожнятів


Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого судді Максиміва І.В.

при секретарі Видойник І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно,

встановив:

У своїй позовній заяві позивачка просить постановити рішення, яким визнати за нею право власності на домоволодіння, яке знаходиться у АДРЕСА_1. В обгрунтування позовних вимог, покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер її батько ОСОБА_4. Після його смерті відкрилась спадщина на зазначене домоволодіння. Спадкоємцем першої черги за законом, крім неї, є її сестра ОСОБА_2 та брат ОСОБА_3 Відповідач ОСОБА_2 відмовляється від своєї частки у спадщині на користь позивачки. Відповідач ОСОБА_3, ще задовго до смерті батька виїхав у Росію і з того часу додому не повертався, жодних відомостей про себе не повідомляв. Його місце проживання та засоби зв'язку їй не відомі. На час смерті батька вона проживала разом з ним і після його смерті вступила у фактичне володіння та управління спадковим майном, і таким чином прийняла спадщину. З метою оформлення спадщини вона звернулася до Другої Рожнятівської державної нотаріальної контори, однак їй відмовлено в оформленні права на спадщину через відсутність документа про право власності на спадкове домоволодіння. При таких обставинах вона не може в повній мірі володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, покликаючись на викладені в позовній заяві обставини, просить позов задоволити.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнала, не заперечила проти визнання за позивачкою права власності на спадкове майно після смерті батька.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явися з невідомих суду причин, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, а саме шляхом оголошення повідомлення в газеті «Урядовий Кур'єр».

За таких обставин суд вважає за можливе справу розглянути у відсутності відповідача ОСОБА_3

Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

У АДРЕСА_1 знаходиться домоволодіння, яке складається з житлового будинку позначеного в технічному паспорті під літерами «А, а, А1», літньої кухні «Б», стайні «В», стодоли «Г», сараю «Д», вбиральні «Е», криниці №1, воріт №2, воріт №3, хвіртки №4, хвіртки №5, огорожі №6, огорожі №7, огорожі №8, що підтверджується копією технічного паспорта на садибний (індивідуальний) житловий будинок, виданого ПП «ОЛВІ Р» від 08.12.2016 року (а.с. 8-15).

Вказане домоволодіння належало ОСОБА_4, що підтверджується копією зведеного оціночного акту по домоволодінню та копією витягу з будинкової книги (а.с. 16-18).

ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 5).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на домоволодіння, яке знаходиться у АДРЕСА_1.

Позивачка ОСОБА_1 являється дочкою ОСОБА_4, що підтверджується копіями свідоцтв про її народження та укладення шлюбу (а.с. 6-7 ).

Оскільки спадщина відкрилась до вступу у дію ЦК України, то щодо спірних правовідносин слід застосувати норми ЦК УРСР 1963 року.

Відповідно до ст. 524 ЦК УРСР 1963 року, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

За змістом ст.ст. 525, 526 ЦК УРСР, часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а місцем відкриття спадщини - останнє постійне місце проживання спадкодавця.

Відповідно до ст. 529 ЦК УРСР, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

Відповідно до статті 548 ЦК УРСР, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту її відкриття, а за змістом статті 549 цього ж Кодексу визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Аналізуючи зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позивачка у встановленому законом порядку прийняла спадщину, оскільки на час смерті спадкодавця та після його смерті проживала у спадковому домоволодінні і надалі у ньому проживає, що підтверджується копією будинкової книги та копією паспорта (а.с. 4, 17-18), а отже вступила в управління спадковим майном.

У видачі свідоцтва про право на спадщину позивачці відмовлено, через відсутність правовстановлюючого документа на спадкове домоволодіння, що підтверджується листом нотаріуса Другої Рожнятівської державної нотаріальної контори № 285/02-14 від 21 грудня 2016 року (а.с. 20).

Враховуючи, що позивачка не може оформити право власності на спадкове майно у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів, що порушує її право власності на спадкове майно, після смерті спадкодавця надалі проживає та користується домоволодінням, тому вважається такою, що фактично прийняла спадщину, відповідач ОСОБА_2 не заперечує проти визнання права власності на спадкове домоволодіння за позивачкою, а тому у суду є всі підстави для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 213-215, 218 ЦПК України, суд

вирішив:

Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на домоволодіння, яке знаходиться у АДРЕСА_1 та належало ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Рожнятівський районний суд протягом десяти днів з часу його проголошення.

Суддя Максимів І.В.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація