Судове рішення #6199567

Справа № 2-4934/09

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2009 року                                                                                                                       м. Харків

Московський районний суд м.  Харкова у складі:   головуючого судді Яремчука В.І., при секретарі Новаковій Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до кредитної спілки „Срібні джерела", про стягнення грошових коштів та відшкодування моральної школи, -

В С Т А Н О В И В:

06 березня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до кредитної спілки „Срібні джерела" (далі - ОСОБА_2) про стягнення грошових коштів та відшкодування моральної шкоди.

В обґрунтування своїх вимог він посилався на те, що є членом КС „Срібні джерела".

Діючи як член ОСОБА_2 13 лютого 2008 року він уклав зі спілкою договір № 33/02-4 «Про внесення грошових коштів на додатковий пайовий внесок» зі щомісячним отриманням відсотків (далі – Договір-1), відповідно до умов якого передав спілці 8 000 грн. строком на 12 місяців, з 13 лютого 2008 року по 13 лютого 2009 року. ОСОБА_2 в свою чергу за зазначеним договором зобов'язалась виплачувати йому відсотки у розмірі 24% річних, щомісячно.

07 березня 2008 року він вдруге уклав зі спілкою договір № 22/03-4 «Про внесення грошових коштів на додатковий пайовий внесок» зі щомісячним отриманням відсотків (далі – Договір-1), відповідно до умов якого передав спілці 2 000 грн. строком на 12 місяців, з 07 березня 2008 року по 07 березня 2009 року. ОСОБА_2 в свою чергу за зазначеним договором зобов'язалась виплачувати йому відсотки у розмірі 24% річних, щомісячно.

Строки дії укладених договорів сплинули, спілка відмовляється повернути додаткові пайові внески.

Просив суд стягнути з відповідача на його користь додаткові пайові внески у розмірі 8 000,00 грн. і 2 000,00 грн., а всього 10 000,00 грн., відсотки за користування внесками та компенсувати моральну шкоду спричинену неповерненням додаткових внесків та невиплатою відсотків за користування ОСОБА_2 його внесками у розмірі 5 000,00 грн., та відшкодувати понесені витрати на надану йому юридичну допомогу у розмірі 1 000,00 грн.

У суді позивач підтримав свої вимоги та пояснив, що він є членом ОСОБА_2. ОСОБА_2 неправомірно утримує у себе його додаткові внески, не виплачує по них відсотки посилаючись на відсутність коштів. Через неявку у заключне засідання представника просив суд постановити заочне рішення.

Відповідач ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_3, що діяла по довіреності (а.с. 34), позов не визнала, подала письмові заперечення у яких вказала наступне:

Позивач просить стягнути грошові кошти які він передав до ОСОБА_2 як додатковий пайовий внесок. У відповідності до ст. 19 Закону України «Про кредитні спілки»  "Майно кредитної спілки формується за рахунок: вступних, обов'язкових пайових та інших внесків членів кредитної спілки (крім внесків (вкладів) на депозитні рахунки)... Майно кредитної спілки є її власністю. Кредитна спілка володіє, користується та розпоряджається належним їй майном відповідно до закону та свого статуту."

Згідно до п. 3.3 Положення про фінансове управління Кредитної ОСОБА_2 «Срібні джерела», затвердженого Спостережною радою Кредитної спілки "Срібні джерела", протокол № 3 від 26 липня 2007 року "Повернення додаткового пайового внеску члена кредитної спілки провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць, після прийняття уповноваженим на прийняття такого рішення органу управління Кредитної спілки відповідного рішення. У разі невиконання кредитною спілкою зазначених нормативів, термін повернення добровільного додаткового пайового внеску переривається до моменту повного виконання кредитною спілкою цих нормативів."

Також, згідно зі ст. 17 Статуту Кредитної спілки "Срібні джерела", затвердженого загальними зборами членів Кредитної спілки "Срібні джерела", протокол № 1 від 31 березня 2008 року - "Повернення обов'язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому цим Статутом та відповідними положеннями кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення."

Відповідно до п.п. 3.3 ст. З Положення про фінансове управління Кредитної спілки "Срібні джерела", затвердженого Спостережною радою Кредитної спілки "Срібні джерела", протокол № 3 від 26 липня 2007 року, - "... Підставою для повернення додаткових пайових внесків є припинення членства у кредитній спілці, незважаючи на дотримання кредитною спілкою фінансових нормативів, встановлених рішенням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг та/або рішеннями органів управління кредитної спілки. "Процедура виходу з членів КС «Срібні Джерела» регулюється ст. 17 Статуту КС «Срібні Джерела», затвердженого загальними зборами членів Кредитної спілки "Срібні джерела", протокол № 1 від 31 березня 2008 року - "Кожен член кредитної спілки має право в будь-який час вийти з кредитної спілки за власним бажанням. Для цього він повинен подати письмову заяву до правління про добровільний вихід з кредитної спілки. Правління передає цю заяву загальним зборам разом з повною інформацією про внески та вклади члена, належний йому дохід та отримані ним кредити, а також іншою необхідною інформацією. Загальні збори розглядають заяву члена спілки та приймають рішення про припинення його членства."

Окрім того, відповідно до п.п. 2.1.3. "Положення про фінансові нормативи діяльності кредитних спілок та об'єднаних кредитних спілок", затвердженого Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 7 від 16.01.2004 року - "Додаткові пайові внески залучаються на бездоговірній основі."

Також, згідно з п.п. 3.3 ст. З Положення про фінансове управління Кредитної спілки "Срібні джерела", затвердженого Спостережною радою Кредитної спілки "Срібні джерела", протокол № 3 від 26 липня 2007 року, - "Додаткові пайові внески залучаються на бездоговірній основі без взяття на себе кредитною спілкою жодних зобов'язань щодо їх платності або зворотності."

Позивач та Відповідач мали на меті вступити в правостосунки саме щодо оформлення додаткового пайового внеску у сумі 10 000,00 грн., а не укладення договору, оскільки останній фактично прикривав справжні наміри сторін, тому, укладений договір між КС "Срібні джерела" та ОСОБА_1 є нечинним.

Представник відповідача у суді позов не визнала та підтримала підстави для відмови у позові, вказані у письмових заперечення. У заключне судове засідання представник позивача не з’явилась, подала заяву про розгляд справи у її відсутності. Зі згоди позивача суд постановив заочне рішення.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази, вважає що позов задоволенню не підлягають. При цьому суд виходить з наступного.

Судом встановлені такі факти та відповідні ним правовідносини.

Позивач ОСОБА_1 з квітня 2007 року є членом кредитної спілки „Срібні джерела", що підтверджується копією членської книжки (а.с. 38).

ОСОБА_1, діючи як член ОСОБА_2, уклав зі спілкою договори «Про внесення грошових коштів на додатковий пайовий внесок» (зі щомісячним отриманням відсотків):

- 13 лютого 2008 року №  33/02-4, згідно якого передав, а спілка отримала, додатковий пайовий внесок у розмірі 8 000,00 грн. строком на 12 місяців, з 13 лютого 2008 року по 13 лютого 2009 року, з виплатою по внеску відсотків у розмірі 24% річних, щомісячно, з 1 по 5 число кожного місяця і

- 07 березня 2008 року  № 22/03-4, згідно якого передав, а спілка отримала, додатковий пайовий внесок у розмірі 2 000,00 грн. строком на 12 місяців, з 07 березня 2008 року по 07 березня 2009 року, з виплатою по внеску відсотків у розмірі 24% річних, щомісячно, з 1 по 5 число кожного місяця. Це підтверджується копіями договорів, та визнається відповідачем (а.с. 6,7).

По договору №  33/02-4 від 13.02.2008 року ОСОБА_1 отримав відсотки один раз, а саме, 03 березня 2008 року, що підтверджується записом у його членській книжці  (а.с. 38).

31.03.2008 року згідно Протоколу № 1 загальні збори спілки затвердили Порядок розподілу доходу та покриття збитків у кредитній спілці «Срібні джерела», згідно якого спілка прийняла рішення про припинення виплати відсотків щомісячно членам спілки, про розподіл доходів за підсумками фінансового року за рішенням загальних зборів пропорційно їх пайових внесків у вигляді відсотків. При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Періодичність розподілу доходу на додаткові пайові внески встановлена не частіше ніж один раз на рік. Це підтверджується копіями Протоколу № 1 загальних зборів спілки від 31.03.2009 року і затвердженого цими зборами Порядку розподілу доходу та покриття збитків у кредитній спілці «Срібні джерела»  (а.с. 45-47).

Через зміну Порядку розподілу доходу та покриття збитків у кредитній спілці «Срібні джерела» з квітня 2008 року ОСОБА_1 не виплачуються відсотки за вказаними договорами.

Діяльність кредитних спілок урегульована Законом України «Про кредитні спілки» № 2908-ІІІ від 20 грудня 2001 року (далі - Закон).

Згідно ст. 1 Закону кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених    цим Законом.

Згідно вимог ст. 2 Закону одним з основних принципів діяльності кредитної спілки є принцип самоврядування. Забороняється будь-яке втручання в діяльність кредитної спілки, за винятком випадків, передбачених законом. Кредитна спілка зобов'язана забезпечити повне та своєчасне інформування своїх членів з питань власної діяльності, на їх прохання ознайомлювати з протоколами загальних зборів і засідань інших органів управління кредитної спілки, видавати копії документів та витяги з них у порядку, визначеному статутом.

Позивач рішення зборів ОСОБА_2 не оспорював.

Згідно положень пункту 3.3 Положення про фінансове управління кредитної спілки «Срібні джерела», затвердженого Спостережною радою спілки 26.07.2007 року встановлено наступне:

„3.3. Додатковий пайовий внесок необов'язковий (добровільний) зворотний внесок члена кредитної спілки, що вноситься з метою збільшення пайового капіталу та забезпечення фінансової стабільності кредитної спілки. Добровільний додатковий пайовий внесок члена кредитної спілки вноситься членом виключно за його бажанням без жодних обмежень щодо розміру чи періодичності внесення.

Підставою для повернення додаткових пайових внесків є припинення членства у кредитній спілці, незважаючи на дотримання кредитною спілкою фінансових нормативів, встановлених рішенням Держаної комісії з регулювання ринків фінансових послуг та/або рішеннями органів управління кредитної спілки. При цьому, повернення додаткового пайового внеску члена кредитної спілки провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць, після прийняття уповноваженим на прийняття такого рішення органу управління кредитної спілки відповідного рішення.

Крім цього, добровільний додатковий пайовий внесок в місячний термін з дня отримання письмової заяви члена кредитної спілки в повному обсязі чи частково повертається або спрямовується на погашення кредиту та процентів за його користування за умови виконання кредитною спілкою нормативів достатності капіталу. У разі невиконання кредитною спілкою зазначених нормативів, термін повернення добровільного додаткового пайового внеску переривається до моменту повного виконання кредитною спілкою цих нормативів.

Додаткові пайові внески залучаються на бездоговірній основі без взяття на себе кредитною спілкою жодних зобов'язань щодо їх платності або зворотності.

Умови залучення, повернення додаткових пайових внесків та умови розподілу доходу на ці внески є однаковими для всіх членів кредитної спілки"  (а.с. 24, 74-83).

Згідно підпункту 3 пункту 10.4 ст. 10 Статуту спілки голова правління кредитної спілки мав право на укладання договорів та інших угод від імені кредитної спілки  (а.с. 26).

Умови внесення додаткових пайових внесків були змінені загальними зборами 31.03.2.008 року. Ці кошти з моменту їх сплати спілці є майном спілки, згідно положень ст. 19 Закону, яка встановлює, що майно кредитної спілки формується за рахунок: вступних, обов'язкових пайових та інших внесків членів кредитної спілки (крім внесків (вкладів на депозитні рахунки) і що це майно кредитної спілки є її власність. Кредитна спілка володіє, користується та розпоряджається належним їй майном відповідне до закону та свого статуту.

Згідно положень ст. 21 Закону кредитна спілка відповідно до свого   статуту приймає вступні та обов’язкові пайові та інші внески від членів спілки. Кредитна спілка має право самостійно встановлювати розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески. Нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські    внески,    розподіляється   на   обов'язкові пайові членські внески.

У позивача є право на отримання, відповідно до положень ст. 21 Закону, доходу на додатковий пайовий внесок за результатами річної фінансово-господарської діяльності спілки, при його наявності.

Зважаючи про те, що додаткові пайові внески повертаються члену кредитної спілки тільки у разі припинення членства, а позивач не припинив свого членства у спілці, у суду немає підстав для стягнення сум цих внесків зі спілки на користь позивача.

Нарахування позивачу відсотків за Договором було припинене на підставі рішення, прийнятого загальними зборами членів спілки 31.03.2008 року. Це рішення не оскаржене і не скасоване, підстав для нарахування відсотків по Договору з квітня 2008 року, включно, немає.

Позовна вимога про відшкодування моральної шкоди не підлягає задоволенню, оскільки відшкодування такої шкоди договорами про внесення додаткових пайових внесків, укладеним між сторонами, не передбачено.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Рішення ухвалене на користь ОСОБА_2 і тому відсутні підстави для присудження на користь позивача понесених ним судових витрат.

Керуючись ст.ст. 1,2,7,19 і 21 Закону України «Про кредитні спілки» № 2908-ІІІ від 20 грудня 2001 року (з наступними змінами), ст.ст. 10,17 Статуту спілки «Срібні джерела» (в редакції від 14.04.2008р.), ст.ст. 10,11,60,88,154,209,212,214-215 ЦПК України,  суд, -

В И Р І Ш И В:

У позові ОСОБА_1 до кредитної спілки „Срібні джерела" про стягнення грошових коштів та відшкодування моральної школи  - відмовити.

    Копію заочного рішення направити до кредитної спілки „Срібні джерела" в п’ятиденний строк з дня складання повного рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд який постановив рішення шляхом подачі в 10-денний строк  з дня складання повного рішення заяви  про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або поданням апеляційної скарги протягом 10 днів в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, а у разі подачі заяви про апеляційне оскарження, після спливу строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повне рішення складено 28 вересня 2009 року.

Суддя                 (ОСОБА_4І.)

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація