Судове рішення #6202323

Справа № 2-А-2340/2009

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2009 року                                    м. Харків

Московський районний суд м. Харкова у складі: головуючого судді Яремчука В.І., при секретарі Новаковій Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до  Управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова, про перерахунок раніше призначених державної та додаткової пенсій, -    

В С Т А Н О В И В:

У травні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова (далі – УПФУ) про перерахунок раніше призначених державної та додаткової пенсій, виплата яких передбачена статтями 50, 54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-ХІІ).

Позивач зазначив, що він як інвалід II групи внаслідок захворювання, пов’язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отримує державну та додаткову пенсії, передбачені статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ. Посилаючись на те, що розміри призначених і виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам, установленим цим Законом, та на відмову УПФ привести їх у відповідність з останніми, ОСОБА_1 просить визнати дії відповідача неправомірними і зобов’язати його усунути зазначені порушення, провівши відповідні перерахунки з 01.04.2009 року та виплачувати пенсію у відповідності із положеннями Закону № 796-ХІІ

У суді позивач підтримав позов.

Відповідач УПФУ подав до суду письмові заперечення у яких позов не визнав, та зазначив, що позивач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Московському районі м. Харкова та отримує пенсію по інвалідності, причиною якої є професійне захворювання отримане внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС. 06.04.2009 позивач звернувся до УПФУ в Московському районі м. Харкова з заявами про проведення перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 та ст. 50 Закону № 796-ХІІ. У перерахунку було відмовлено та роз’яснено, що пенсія нараховується вірно, у відповідності із розмірами, встановленими положеннями Постанови № 654 прийнятої Кабінетом Міністрів України 16.07.2008 року. Вважає, що призначення пенсії відповідно до ч.4 ст. 54 Закону №796-Х11 виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, не відповідає вимогам діючого законодавства.

Представник відповідача начальник юридичного відділу ОСОБА_2 у суді, діючи за довіреністю, позов не визнала з підстав, викладених у письмових запереченнях та пояснила, що пенсія позивачу виплачується на підставі положень постанови КМУ у менших розмірах, ніж встановлено нормами Закону №796-Х11.

Суд заслухавши пояснення сторін, та дослідивши письмові докази встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова та отримує пенсію як інвалід 2-ї групи по захворюванню, пов'язаному з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одержує пенсію по інвалідності на підставі статті 54 Закону № 796-ХІІ та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 цього Закону.

06.04.2009 року ОСОБА_3 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії.

10.04.2009 року Управлінням Пенсійного фонду у Московському районі м. Харкова надано відповідь, в якій відмовлено в перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 Закону № 796-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), в усіх випадках розміри державної пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст. 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 врегульовано деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян, зокрема громадян, які отримують пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Так, ст. 4 зазначеної постанови передбачена щомісячна додаткова пенсія інвалідам II групи у розмірі - 20% від розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Згідно ст. 6 вказаної Постанови мінімальний розмір пенсії для інвалідів II групи не може бути нижче 965 грн. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 р. № 654 «Про підвищення пенсійного забезпечення громадян» для осіб, що отримують пенсію відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.07.2008 р. встановлено мінімальний розмір пенсій для інвалідів II групи - 1090 грн.

З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами під час вирішення цього спору, суд вважає за необхідне застосувати саме норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанови КМУ № 530 від 28 05 2008 року та № 654 від 16 07 2008 року. Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058- IV " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Положення частини третьої статті 28 Закону №1058-ІУ не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою цієї статті.

Статтею 64 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.

Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

За таких обставин суд визнає незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова та приходить до висновку про необхідність зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії по другій групі інвалідності ОСОБА_1, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком із розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з 01.04.2009 року.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оскільки у суду немає підстав вважати, що права позивача щодо перерахунку пенсії в майбутньому будуть порушені, тому суд вважає за необхідне в частині позову щодо зобов'язання відповідача проводити перерахунок пенсії із розрахунку розміру мінімальної пенсії за віком на відповідний період відповідно ч. З ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - відмовити.

Судові витрати по справі необхідно віднести за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ч. 2 ст. 19, ст.ст. 64, 152 Конституції України, ст.50, п.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року (з наступними змінами), Рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року, ст.ст. 71, 72, 86, 94, 98, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинення дій - задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної пенсії по інвалідності ОСОБА_3

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії по другій групі інвалідності ОСОБА_1, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком із розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з 01.04.2009 року.

В іншій частині позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Московський районний суд м. Харкова шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.

Постанова складена у повному обсязі 24 серпня 2009 року.

Суддя                 (ОСОБА_4І.)

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація