Судове рішення #6217618
Справа № 22ц-2104/2009 Головуючий у 1інст

Справа № 22ц-2104/2009                            Головуючий у 1інст. - Гумен В.М.

                                                                       Доповідач - Литвиненко І.В.

     

          У Х В А Л А             

                                           ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

2 жовтня  2009 року                  

 

м. Чернігів

 

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:

 

головуючого- судді

ЛИТВИНЕНКО І.В.

суддів:               

ЗАБОЛОТНОГО В.М., ШАРАПОВОЇ О.Л.

при секретарі  з  участю                                  

ОСОБА_1.  представника відділення виконавчої дирекції фонду Михайличенко В.В.

      розглянувши  у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу  відділення виконавчої дирекції  Фонду соціального  страхування  від нещасних випадків  на виробництві  та професійних  захворювань України  в м. Прилуки Чернігівської обласні  на ухвалу судді Прилуцького міськрайонного суду  Чернігівської області  від 4 серпня 2009 року у справі за позовом відділення виконавчої дирекції  Фонду соціального  страхування  від нещасних випадків  на виробництві  та професійних  захворювань України  в м. Прилуки Чернігівської обласні до комунального лікувально-профілактичного закладу „Прилуцька  центральна міська лікарня”  про зобов'язання перегляду та внесення доповнень до акту про нещасний  випадок  на виробництві,

 

В С Т А Н О В И В :

 

    В апеляційній скарзі відділення виконавчої дирекції  Фонду соціального  страхування  від нещасних випадків  на виробництві  та професійних  захворювань України  в м. Прилуки Чернігівської обласні  просить ухвалу судді про повернення позовної заяви , як такої, що непідсудна  даному суду, скасувати, через необґрунтованість та незаконність, а питання передати на новий розгляд.

    Апелянт зазначає, що позовні вимоги стосуються нещасного випадку, який стався  з молодшою медичною сестрою  під час роботи у відповідача і вирішення даного питання в подальшому буде зачіпати її права, а тому дана страва підсудна суду загальної юрисдикції. Крім того, судом не враховано положення ст. 15 ЦПК України, відповідно до якої суди в порядку цивільного судочинства розглядають справи  про захист порушених, невизнаних прав , що виникають  із трудових відносин.

    Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд приходить  до  висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала суду скасуванню виходячи з наступного.

    З матеріалів справи вбачається, що відділення виконавчої дирекції  Фонду соціального  страхування  від нещасних випадків  на виробництві  та професійних  захворювань України  в м. Прилуки Чернігівської обласні звернулось з позовом  до комунального лікувально-профілактичного закладу „Прилуцька  центральна міська лікарня” та просило суд  зобов'язати відповідача  переглянути затверджені  Акти №1 за формою Н-5 від 22.06.2009 р. та Акт № 1 за формою Н-1 від 22.06.2009 р. та доповнити розділ  4 Акта  за формою Н-1 від 22.06.2009 р.   та розділу 7 Акта № 1  за формою  від 22.06.2009 р. пунктом „Особиста  необережність потерпілої, яка не дбала про особисту безпеку” та розділ 6 Акта  за формою Н-5 від 22.06.2009 р. доповнити пунктом „Потерпіла ОСОБА_2 не дбала  про особисту  безпеку, а саме йшла  до харчоблоку по доріжці на обледенілому схилі. Порушення  ст. 14 Закону України „Про охорону праці” і розділ 10 Акту №1  за формою Н-1 від 22.06.2009 р. доповнити пунктом „Потерпіла ОСОБА_2 не дбала  про особисту безпеку, а  саме  йшла  до харчоблоку по доріжці  на обледенілому  схилі. Порушення  ст. 14 Закону України „Про охорону праці”.

    Повертаючи позовну заяву заявнику, суд виходив з того, що відповідно до вимог цивільного процесуального законодавства  місцевим судам підсудні спори  по яких сторонами  є фізичні особи або ж фізичні та юридичні особи, а оскільки і позивач і відповідач є юридичними особами  то дана справа відповідно до ст.ст. 109, 110, 112 ЦПК України підсудна господарському суду.

    Проте, такий висновок  суду суперечить  матеріалам справи  та нормам процесуального права.

    Глава 1 розділу Ш ЦПК України визначає правила підсудності, тобто який суд вирішує спір в порядку цивільного  судочинства. В разі порушення правил підсудності, встановлених ст.ст.109-114 ЦПК України,  застосовуються наслідки передбачені ст.ст. 115, 116 ЦПК України.

    Повертаючи позовну заяву позивачу, суддя не навів обставин, за яких він вважає, що Прилуцький міськрайонний суд не може розглядати позов відділення виконавчої дирекції Фонду, соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Прилуки до КЛПЗ „Прилуцька ЦМЛ”, що розташована за адресою м.Прилуки, вул. Київська, 56.

    В той же час, суддя в ухвалі зазначив, що вказаний спір не підвідомчий суду загальної юрисдикції, оскільки це спір між двома юридичними особами.

Проте, відповідно до ст. 122 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинств, а не повертає заяву.

    При визначенні підвідомчості позову, судді необхідно було виходити з положень ч.1 ст. 15 ЦПК України, в якій зазначено, що суди розглядають в  порядку цивільного судочинства  справи  про захист  порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових правовідносин, а також з інших  правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ  проводиться  за правилами  іншого судочинства, а також взяти до уваги ст.12 ГПК України, яка встановлює, що господарському суду підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав.

У зв'язку з тим, що дані правовідносини не витікають  з діяльності  учасників у сфері  господарювання, стосуються трудових відносиин,то, не зважаючи на суб'єктний склад, даний  спір підлягає розгляду  у порядку цивільного судочинства.

Крім того, під час вирішення питання про відкриття провадження у справі, суддя повинен був визначитись зі складом осіб виходячи зі змісту позовних вимог, чиї інтереси можуть зачіпатися рішенням суду, визначитись з процесуальним становищем осіб.

    За таких обставин, суд першої інстанції при вирішення даного питання   порушив норми  процесуального права, а тому ухвала підлягає скасуванню з  передачею питання на новий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 303,307, п.3 ст. 312, 313, 315, 317, 319 ЦПК України, апеляційний суд

                                             У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу   відділення виконавчої дирекції  Фонду соціального  страхування  від нещасних випадків  на виробництві  та професійних  захворювань України  в м. Прилуки Чернігівської обласні    задовольнити.

    Ухвалу судді  Прилуцького міськрайонного  суду Чернігівської області   від 4 серпня  2009  скасувати та передати  питання  на новий розгляд до суду  першої інстанції.

           Ухвала набирає  законної сили  з моменту її проголошення і може бути оскаржена  до Верховного Суду України  протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.

 

  

  Головуючий:                                       Судді :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація