Справа № 2-321/ 2007 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«12» лютого 2007 року
Овідіопольський районний суд Одеської області у складі Головуючого судді Комлевой О.С. При секретарі Погореловой Л.О., Гринчук Л.М. З участю представника позивача Оноколо О.О.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в смт. Овідіополі, цивільну справу за позовом ВАТ «ЕК Одесаобленерго» до ОСОБА_1 «Про стягнення 403 гривні 96 копійок» ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2006 року позивач звернувся до суду з вказаним вище позовом, в обґрунтування якого вказував, що відповідач ОСОБА_1 є абонентом ВАТ «ЕК Одесаобленерго», він користується електроенергією, на підставі договоруНОМЕР_1.
Але в ході перевірки в порядку контролю в будинкуАДРЕСА_1у електрокористувача, ОСОБА_1, була виявлена заборгованість по несплаті за спожиту електроенергію за 2589 кВт у сумі 403, 96 копійок.
Добровільно відповідач відмовився відшкодувати суму не сплаченого боргу, в зв»язку з чим позивач був вимушений звернутися до суду з позовом.
Представник позивача, позов підтримав, та просив суд, стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість, яка виникла з червня 2003 року у розмірі 403, 96 гривні.
Відповідач позов не визнав, та пояснив, що він є пенсіонером МВС України, та має пільги у розмірі 50%, але на підставі Закону „Про міліцію", Постанов КМУ, він має право на безкоштовне використання електроенергії у розмірі 75 кВт, та по 15 кВт на кожного члена сім»ї, так як його родина складається з нього, жінки, та двох повнолітніх дітей, він має право на отримання безкоштовно 105 кВт на місяць, цю норму він не привишує, в зв»язку з чим з 2003 року та по цей час не сплачує за спожиту електроенергію, та просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, свідка АДРЕСА_2, дослідивши письмові доказі по справі, суд дійшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.. 10 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності ЦК України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов»язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності, в зв»язку з тим, що заборгованість відповідача перед позивачем виникла з 2003 року та по 2006 рік, то до цих правовідносин необхідно застосовувати норми ЦК України, який вступив в дію 01.01.2004 року.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушення зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов"язання.
Відповідно до ст.. 611 ЦК України, у разі порушення зобов"язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст.. 22 Закону України «Про міліцію» Працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
Працівники міліції, які живуть і працюють у сільській місцевості та в селищах міського типу, і члени їх сімей, які проживають з ними, забезпечуються безплатно житлом з опаленням і освітленням за встановленими нормами, а також користуються іншими пільгами, передбаченими законодавством.
За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
Відповідно до п 1 «а» Постанови КМУ, «Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, податкової міліції, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу», громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, зазначені пільги надаються в межах таких норм: а) споживання електричної енергії на комунально-побутові потреби:
у сільських і міських населених пунктах (крім будинків, які обладнано електричними плитами і електроопалювальними установками) у розмірі 75 кВт. год на сім'ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім'ї мають право на знижку, і додатково 15 кВт. год на кожного іншого члена сім'ї.
Відповідно до п. 4. Постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, податкової міліції, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу»- до членів сім'ї пільговика належать такі, що проживають разом з ним, -дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства 1 та 2 групи або інвалідами 1 групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни 1 групи та доглядає за ним, за умови, що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням пільговика та проживає разом з ним. Відповідно до п. 2. Постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, податкової міліції, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу» - пільги, компенсації і гарантії, на які мають право пільговики (далі - пільги), надаються шляхом відшкодування пільговику передбаченої законодавством частини фактичних витрат за користування житлом (квартирної плати), паливом, телефоном, комунальними послугами та за проїзд
Відшкодування зазначених витрат провадиться щомісяця або раз на квартал за рішенням керівника установи.
Розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом з грошовими доходами пільговиків не повинен перевищувати величини визначеного відповідно до підпункту 6.5.1 пункту 6.5 статті 6 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб» доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Відповідно до п. 3. Постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу» Видатки на відшкодування витрат за надані пільговику (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників і працівників культури) послуги здійснюються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання цих установ. Зазначені кошти передбачаються в кошторисах установ згідно з кодом економічної класифікації (КЕК) 1343 "Інші поточні трансферти населенню".
Відповідно до п. 5. Постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, податкової міліції, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу» - для відшкодування фактичних витрат пільговик подає в бухгалтерію установи копії квитанцій про оплату за користування житлом (квартирну плату), паливом, телефоном і за комунальні послуги у строк, за який здійснюється відшкодування (абзац другий пункту 2 цього Порядку), а також довідку про склад сім'ї (раз на рік).
Для нарахування грошового еквівалента вартості послуг можуть використовуватися відомості у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від житлово-експлуатаційних та інших підприємств і організацій, які надають послуги. Відповідно до п. 6. Постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, податкової міліції, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу» - при наданні пільг враховуються доходи за місяць (квартал), за який проводиться відшкодування. Відповідно до п. 8. Постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, податкової міліції, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу» - грошовий еквівалент наданих пільг, компенсацій
виплачується пільговику установою разом з іншими щомісячними виплатами (заробітна плата, грошове забезпечення, надбавки, премії, матеріальна винагорода тощо).
Як встановлено судом, ОСОБА_1, є абонентом ВАТ «ЕК Одесаоблненерго», який користується електроенергією в своєму будинку за АДРЕСА_1, з червня 2003 року за використання електроенергії не сплачує, так як він вважає, що він має право на безкоштовне отримання енергопостачання у розмірі 105 кВт на місяць, так як його родина складається з н 4-х чоловік.
В судовому засіданні свідок АДРЕСА_2, показала, що дійсно ОСОБА_1 є пільговиком, але пільги нараховують в розмірі 50% від суми за використання 75 кВт, а остання сума повинна бути сплачена в повному обсязі.
Відповідно до Постанови КМУ України «Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, податкової міліції, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу», ОСОБА_1, як пільговик, має право на пільги у розмірі 75 кВт на місяць на сім'ю з однієї-двох осіб на місяць, повнолітні діти мають право на пільги у розмірі 15 кВт, додатково на кожного члена сім»ї, які є неповнолітними, а повнолітни неодружені, якщо вони є інвалідами 1 або 2 группи.
Як встановлено судом, у ОСОБА_1 його повнолітні діти не є інвалідами, а тому на додаткові пільги не мають права.
Всі пільги, які встановлені, відповідно до законодавства України, повинні бути відшкодовані за фактичною сплатою.
ОСОБА_1 користуючись електроенергією, укладаючи договір на отримання енергопостачання, повинен сплачувати за використану ним електроенергію.
Відповідно до ст.. 257 ЦК України, загальний строк позовної давності встановлений в три роки. Матеріалами справи встановлено, що з червня 2003 року у відповідача виникла заборгованість, а саме в червні 2003 року- 19.26 грв, у липні 2.34 грв„ у серпні 10.84 грв., у вересні 10.84 гривнів, а всього ( 240 кВт) на суму 243 гривні 28 копійок.
Позов до суду був пред"явлений 30.10.2006 року, про стягнення з нього збитків з червня 2003 року по 30.10.2006 року, тобто частково за межами позовної давності встановленої строком в три роки, яких не будь поважних причин пропуску строку позивач суду не надав.
При таких обставинах, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в межах позовної давності, тобто з 30.10.2003 року і по 30.10. 2006 року, у сумі 360 гривні 68 коп. Керуючись ст. ст. 10,11, 60, 208, 209, 213-215, 218 ЦПК України, 610, 611 ЦК України, Постанови КМУ, «Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, податкової міліції, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу» ст.. 22 Закону України «Про міліцію»
ВИРІШИВ: Позов ВАТ «ЕК Одесаобленерго», його структурного підрозділу, Овідіопольського РЕМ до ОСОБА_1 «Про стягнення 403, 96грн.» - задовольнити частково.
Стягнути на користь ВАТ „ЕК Одесаобленерго", його структурного підрозділу Овідіопольського РЕМ з ОСОБА_1 360 гривныв 68 коп., а також витрати по сплаті позивачем держмита у сумі 51, та 30 гривнів на інформаційне-техничне забезпечення, а всього 441 гривні 68 коп.
В задоволенні решти позовних вимог ВАТ „ЕК Одесаобленерго"- відмовити. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10- денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя О.С.Комлева