Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #62275595

Справа № 646/1137/17

Провадження 2-о/646/52/2017


ЧЕРВОНОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ХАРКОВА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


17.02.17 року м.Харків

Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого – судді Салайчук С.М.,

за участі секретаря – Сімоненко К.Ю.,

розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, про встановлення факту смерті, –

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду з вищевказаною заявою, в якій просила встановити факт смерті ОСОБА_2, яка померла 21.01.2017 року в м.Свердловську Луганської області.

В обґрунтування заяви посилалась на те, що з метою реєстрації смерті її матері ОСОБА_2 вона звернулася з відповідною заявою до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, але отримала письмову відмову у реєстрації факту смерті, посилаючись на відсутність документа про смерть ОСОБА_2, розташованої на підконтрольній Україні території.

Встановити факт смерті її матері їй необхідно для реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть.

Представник заявника та представник заінтересованої особи подали заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з положеннями п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 257-1 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Згідно ч. 2 ст. 257-1 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Судом встановлено, що заявник є донькою ОСОБА_2, що підтверджується копіями свідоцтв про народження та про укладення шлюбу (а.с.11-12).

Відповідно до копії лікарського свідоцтва про смерть № 25 від 24.01.2017 року, складеного за формою первинної облікової документації № 106/у, затверджених Наказом «Міністерства охорони здоров'я України» так названої «Луганської народної республіки» та виданої "Свердловською центральною міською багатопрофільною лікарнею" ОСОБА_2, померла 21.01.2017 року в м.Свердловськ, Луганської області внаслідок хронічної недостатності кровообігу та дифузного кардіосклерозу (а.с.10)

Форма лікарського свідоцтва про смерть, що видається закладами охорони здоров'я або судово-медичною установою та вимоги і підстави його заповнення встановлені Інструкцією щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма №106/о), затвердженою Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545.

Зокрема, Інструкцією серед іншого встановлено, що: лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем медичного закладу, що лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і записів у медичній документації, та даних медичної документації про наявність у померлого при житті хвороб, які в своєму перебігу могли призвести до настання смерті (пункт 2.4.).

Таким чином, діюче законодавство України передбачає державну реєстрацію факту смерті або на підставі лікарського свідоцтва про смерть, або на підставі рішення суду. При цьому видача лікарського свідоцтва про смерть заочно, тобто без встановлення лікарем факту смерті, забороняється.

З відповіді № 1476/15.10-04-06 від 14.02.2017 року, начальником Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області вбачається, що надане заявником свідоцтво про смерть не відповідає формі, визначеній наказом МОЗ від 08.08.2006 року № 545, а тому відмовлено в державній реєстрації смерті.

Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Однак, місто Свердловськ Луганської області, згідно положень розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. А відповідно до положень розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року №1275-р, місто Свердловськ Луганської області входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

У зв'язку з тим, що смерть ОСОБА_2 настала на території міста Свердловськ Луганської області, на території якої нині жодний орган державної влади України не працює та відбувається антитерористична операція, суд погоджується з тим, що отримати лікарське свідоцтво про смерть, встановленого зразка і виданого компетентним органом державної влади України - є неможливим.

Оскільки реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті ОСОБА_2 неможлива, то суд вважає за необхідне встановити такий факт, задовольнивши вимоги заявника, які є доведеними та обґрунтованими.

Керуючись ст. 5 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території", ст. ст. 10, 11, 60, 88, 212, 215, 256, 257-1 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, про встановлення факту смерті задовольнити.

Встановити факт смерті громадянки України, ОСОБА_2, яка народилась 06 серпня 1925 року на хуторі Васильївськ Варейського району Воронізької області, та померла 21 січня 2017 року в м.Свердловську Луганської області.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні  у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати  апеляційну скаргу протягом десяти днів  з дня отримання  копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили   після закінчення строку для подання  апеляційної скарги, якщо   апеляційну скаргу  не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: С.М. Салайчук


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація