Справа №2-269/2009
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2009 року Миронівський районний суд Київської області в складі головуючої судді – Капшук Л.О.
при секретарі – Скринській І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миронівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба», Грушівської сільської ради Миронівського району Київської області про передачу жилого будинку у комунальну власність,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи заявлені вимоги тим, що з листопада 1987 року проживає у жилому будинку по вулиці Миру, 21 села Грушів Миронівського району Київської області. Вказаний будинок надано йому за рішенням правління колгоспу «Дружба» від 16.11.1987 року, в якому він працював з листопада 1987 року по вересень 1989 року. Після реорганізації колгоспу будинок перебував у віданні КСП «Дружба» та в даний час перебуває на балансі відповідача СТОВ «Дружба». Відповідно до положень Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» житловий фонд, який не підлягав паюванню, мав бути безоплатно переданий до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Такий порядок було затверджено постановою Кабінету міністрів України № 1253 від 13.08.2003 року. В порушення вказаних нормативних актів відповідачі не здійснили безоплатну передачу до комунальної власності територіальної громади житлового фонду та, зокрема, жилого будинку, в якому він мешкає. Грушівська сільська рада не приймала рішення про вказану безоплатну передачу житлового фонду, а СТОВ «Дружба» не виступає з такою ініціативою, не зважаючи на його усні та письмові звернення. Просив в судовому порядку зобов»язати Грушівську сільську раду Миронівського району Київської області прийняти рішення про безоплатну передачу жилого будинку під номером 21 по вулиці Миру села Грушів, який перебуває на балансі відповідача СТОВ «Дружба», у комунальну власність, та зобов»язати СТОВ «Дружба» передати Грушівській сільській раді по акту приймання-передачі вказаний жилий будинок.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлені вимоги та в їх обґрунтування зіслався на обставини, викладені в поданій до суду заяві.
Представник позивача ОСОБА_2, підтримуючи заявлені позивачем вимоги, пояснив суду, що позивач має юридичний інтерес у вирішенні питання про передачу будинку до комунальної власності, оскільки в разі такої передачі зможе приватизувати будинок, в якому тривалий час проживає. Порушуючи норми законодавства, відповідачі порушують його право на отримання житла у власність шляхом приватизації.
Представник Грушівської сільської ради Миронівського району Київської області в судове засідання не з»явився. В надісланій до суду заяві сільський голова ОСОБА_3 просила слухати справу у відсутності представника сільської ради. Заперечуючи проти пред»явленого позову, зазначила, що будинок позивачу надано для проживання, він являється власністю СТОВ «Дружба», погодження на передачу будинку в комунальну власність товариство не надає.
Представник сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба» в судове засідання не з»явився. В надісланій до суду заяві виконуюча обов»язки директора товариства ОСОБА_4 також просила слухати справу без представника товариства. В заяві вказала, що заперечує проти вимог позивача, оскільки він являється квартиронаймачем, а не власником будинку, з 1991 року квартирну плату не сплачує.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши надані ними документи і матеріали, всебічно та повно з»ясувавши обставини, на яких грунтуються позовні вимоги і заперечення, об»єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до п.8 ст. 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» об»єкти соціальної сфери, житлового фонду, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації колективних сільськогосподарських підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності.
Механізм безоплатної передачі житлового фонду до комунальної власності встановлено постановою Кабінету Міністрів України № 1253 від 13.08.2003 року «Про затвердження Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об»єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників».
Так, вказаною постановою передбачено, що об»єктами передачі згідно з затвердженим порядком є, в тому числі, житлові будинки, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам. Рішення про передачу житлового фонду приймається відповідною сільською радою. Ініціатором передачі об»єктів може виступати підприємство-правонаступник, на балансі якого перебуває об»єкт.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу рішенням правління колгоспу «Дружба» від 16.11.1987 року було надано для проживання жилий будинок в селі Грушів Миронівського району. З вказаної дати позивач зареєстрований та фактично проживає в будинку під номером 21 по вулиці Миру села Грушів. Вказані обставини підтверджуються довідкою начальника архівного відділу Миронівської РДА № 74 від 21.05.2007 року, довідкою Грушівської сільської ради № 280 від 06.04.2009 року, не заперечуються відповідачами.
Вказаний жилий будинок був побудований для осіб, евакуйованих із зони Чорнобильської АЕС, та взятий на баланс колгоспу «Дружба» відповідно до рішення правління колгоспу від 29.06.1987 року, в підтвердження чого в матеріалах справи міститься архівна виписка з протоколу № 6 засідання правління колгоспу «Дружба» від 29.06.1987 року.
Після прийняття житлового фонду на баланс підприємства-правонаступника колгоспу «Дружба» - КСП «Дружба», зборами членів вказаного підприємства було прийнято ряд рішень щодо об»єктів житлового фонду.
Рішенням загально-звітних зборів членів колективного сільськогосподарського товариства «Дружба» від 14.02.1996 року особам, які зверталися за приватизацією займаного житла, у здійсненні приватизації відмовлено та дозволено викупляти вказані будинки. Рішенням загальних зборів КСП «Дружба» від 20.02.1998 року уточнено раніше прийняте рішення та затверджено пропозицію про продаж будинків за 50 % вартості сім»ям, в яких обидва члени КСП пропрацювали 10 років в господарстві, а також сім»ям, члени яких являються обслуговуючим персоналом.
Рішення про передачу об»єктів соціальної сфери та житлового фонду в комунальну власність не приймалось.
Вказані обставини підтверджуються архівними витягами № 05-50/50 , № 05-50/50-1 від 18.02.2003 року, № 05-5/175 від 04.09.2003 року.
Загальними зборами співвласників майнових паїв членів колективного сільськогосподарського підприємства «Дружба» від 25.06.2004 року вирішено відмовити у передачі в комунальну власність Грушівської сільської ради житлових будинків, які перебувають на балансі СТОВ «Дружба» та які займають особи, що звернулись з відповідними заявами. В підтвердження вказаних обставин до матеріалів справи додано протокол № 1 загальних зборів співвласників майнових паїв від 25.06.2004 року.
Перевіряючи законність вказаних рішень загальних зборів членів КСП «Дружба» та зборів співвласників майнових паїв членів вказаного підприємства, суд прийшов до висновку, що вказані рішення суперечать чинному законодавству.
Вказані рішення постановлено в порушення як вимог ст. 31 п. 8 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство», так і Закону України « Про передачу об»єктів права державної та комунальної власності» № 147/98 – ВР від 03.03.1998 року, згідно положень якого передача у комунальну власність об»єктів соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, не потребує погодження з такими підприємствами та їх трудовими колективами, п. 20 Методики уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 року, яким передбачено включення об»єктів житлового фонду до переліку майна соціальної інфраструктури, та п.4 Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики України 14 березня 2001 року, відповідно до якого майно соціальної інфраструктури не входить до пайового фонду.
Таким чином, загальні збори співвласників майна пайового фонду колишнього КСП «Дружба» на порушення вимог чинного законодавства України безпідставно вирішили надати дозвіл на викуп житлових будинків особам, які в них проживають, тобто фактично вирішили продавати будинки цим особам, не маючи відповідних повноважень та права на будинки, оскільки загальні збори вправі вирішувати лише долю майна пайового фонду. В той же час загальні збори всупереч діючому законодавству постановили рішення про відмову в безоплатній передачі житлових будинків до комунальної власності.
Зазначеними рішеннями позивач фактично позбавлений можливості приватизувати житло, отримане під час роботи в колгоспі «Дружба».
Поряд з тим, що СТОВ «Дружба» не виступило ініціатором передачі житлового фонду у комунальну власність, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування також не ініціювали вказане питання, відповідне рішення місцевою сільською радою не приймалось.
Таким чином, зібрані у справі, досліджені в судовому засіданні та оцінені судом докази свідчать про обгрунтованість вимог позивача.
Заперечення відповідачів щодо належності будинку, в якому мешкає позивач, сільськогосподарському товаристу з обмеженою відповідальністю «Дружба» не заслуговують на увагу, оскільки встановлено, що житловий фонд як об»єкт соціальної інфраструктури, не увійшов до статутного фонду даного товариства, права на це майно товариство не набуло.
Суд вважає, що спірний будинок безпідставно знаходиться у володінні відповідача СТОВ «Дружба», і з метою захисту порушених прав позивача він має бути безоплатно переданий вказаним відповідачем до комунальної власності Грушівської сільської ради. З цією метою необхідно зобов»язати Грушівську сільську раду Миронівського району Київської області прийняти рішення про безоплатну передачу в комунальну власність жилого будинку по вулиці Миру, 21 села Грушів, а відповідача СТОВ «Дружба» - передати у комунальну власність Грушівської сільської ради Миронівського району Київської області вказаний жилий будинок.
У відповідності до вимог ст. 88 ЦПК України з відповідачів необхідно стягнути на користь позивача понесені витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 30 гривень та на користь держави – судовий збір.
На підставі викладеного, ст. 31 п.8 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство», Закону України «Про передачу об»єктів права державної та комунальної власності» № 147/98 - ВР від 03.03.1998 року, п.1 Указу Президента України «Про деякі заходи щодо поліпшення умов господарювання недержавних сільськогосподарських підприємств» від 09.03.2000 року, Методики уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 року, Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики України 14 березня 2001 року, керуючись ст.ст. 10, 15, 60, 88, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
позов задоволити.
Зобов»язати Грушівську сільську раду Миронівського району Київської області прийняти рішення про безоплатну передачу в комунальну власність жилого будинку під номером 21 по вулиці Миру села Грушів Миронівського району Київської області, що перебуває на балансі сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба».
Зобов»язати сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Дружба» передати у комунальну власність Грушівської сільської ради Миронівського району Київської області жилий будинок під номером 21 по вулиці Миру села Грушів Миронівського району Київської області.
Стягнути з Грушівської сільської ради Миронівського району Київської області та сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба» солідарно 30 гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Стягнути з Грушівської сільської ради Миронівського району Київської області та сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дружба» солідарно на користь держави 126 гривень судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області через Миронівський районний суд Київської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя підпис ОСОБА_5
Згідно з оригіналом
Суддя Л.О.Капшук