Р І Ш Е Н Н Я Справа № 2-339/09
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2009 року Царичанський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Ритова В.І.
при секретарі - Бережній О.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду смт. Царичанка Дніпропетровської області цивільну справу за позовом прокурора Царичанського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Управління з контролю за використанням та охороною земель у Дніпропетровській області до Кара - ОСОБА_1 та Царичанської районної державної адміністраціїї, про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним,
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Царичанського району Дніпропетровської області звернувся з позовом до ОСОБА_2 та Царичанської районної державної адміністраціїї про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що прокуратурою Царичанського району проведено перевірку щодо додержання вимог земельного законодавства органами державної влади, в особі Царичанської районної державної адміністрації , в ході якої встановлено, що 17 липня 2008 року Царичанською РДА в особі ОСОБА_3, (далі – орендодавець) з гр. ОСОБА_2 (далі-орендар) укладено договір оренди земельної ділянки , загальною площею 19 га, яка знаходиться на території Зорянської сільської ради, з порушеннями вимог земельного законодавства, а саме з порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ст.ст. 15, 18, 20 Закону України «Про оренду землі», вимог постанови КМУ від 03.03.2004р. №220. Вказаним договором Царичанською РДА надано право гр. ОСОБА_2 користуватися даною земельною ділянкою на умовах оренди, що підтверджується складеним сторонами актом прийому-передачі земельної ділянки.
У відповідності до ст.125 Земельного кодексу України – право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди і його державної реєстрації.
Згідно ст.126 Земельного кодексу України – право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
У відповідності ст.18,20 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації і лише після державної реєстрації такий договір набирає чинності.
Вищезазначений договір оренди земельної ділянки від 17.11.2008 року в установленому законом порядку не зареєстрований, державна реєстрація договору відсутня. Згідно вимог п.3.2 Наказу Держкомзему України по земельних ресурсах від 04.05.1999р. №43 ?ро затвердження інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації та зберігання державних актів ...”- державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.
Крім того, згідно вимог ст.15 Закону України ?ро оренду землі” – невід”ємною частиною договору оренди землі є :
план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;
кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
акт приймання-передачі об”єкта оренди;
проект відведення земельної ділянки, передбачений цим Законом.
В даному випадку, для передачі в оренду та набування права оренди земельної ділянки, порушено вимоги ст.ст.125,126 Земельного кодексу України, ст.ст. 15,18, 20 Закону України «Про оренду землі», а саме договір оренди землі від 17.11.2008 року, на підставі якого селищною радою передано гр. ОСОБА_2 в користування вищезазначену земельну ділянку, не містить, як обов”язкового додатку до договору, - кадастрового плану земельної ділянки, яка передається в оренду, з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; не визначено межі земельної ділянки в натурі (на місцевості); відсутні план або схема земельної ділянки; акт приймання-передачі об”єкта оренди, складений до набуття у встановленому законодавством порядку чинності даного договору; відсутня технічна документація на право користування земельною ділянкою і проект відведення земельної ділянки.
Згідно вимог п.9 Постанови КМУ №2073 від 1998р. «Про затвердження порядку державної реєстрації договорів оренди землі» порушення вимог статей 4,5,6,7,9,13, 15 Закону України «Про оренду землі» є підставою для відмови у державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до Законів України.
Складання даного договору Царичанською РДА, в особі ОСОБА_3 з гр. ОСОБА_2 з порушеннями вимог земельного законодавства також підтверджується матеріалами проведеної інспекцією з контролю за використанням та охороною земель перевірки, а саме клопотанням від 11.06.2009р. №1/113.
На підставі викладеного, прохає визнати договір оренди землі від 17.11.2008 року, укладений Царичанською РДА в особі в.о.голови РДА ОСОБА_3 з гр. ОСОБА_2 на оренду земельної ділянки, загальною площею 19 га , яка знаходиться на території Зорянської сільської ради – недійсним.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник Управління з контролю за використанням та охороною земель в судове засідання не з»явився, у заяві просить розглядати справу без представника , позов підтримав.
Відповідач – ОСОБА_2 позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Відповідач – представник Царичанської районної державної адміністрації позов також визнав.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до норм ч.4 ст.130 ЦПК України ухвалення у попередньому судовому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому ст.174 ЦПК України, а відповідно до ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до вимог ст.13 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року - договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
17 листопада 2008 року Царичанська РДА в особі ОСОБА_3 (орендодавець) та гр. ОСОБА_4 (орендар) уклали договір оренди земельної ділянки загальною площею 19 га, яка розташована на території Зорянської сільської ради.
Вказаний договір оренди не відповідає вимогам ст.15 Закону України «Про оренду землі» в зв»язку з відсутністю істотних умов договору, обов’язкових при їх укладенні.
В договорі оренди земельної ділянки від 17.11.2008р. не зазначено обмежень (обтяжень) щодо використання даної земельної ділянки, як однієї з істотних умов договору.
Крім того договір оренди землі від 17.11.2008р. не містить, як обов”язкового додатку до договору, - кадастрового плану земельної ділянки, яка передається в оренду, з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; не визначено межі земельної ділянки в натурі (на місцевості); відсутні план або схема земельної ділянки; акт приймання-передачі об”єкта оренди складений до набуття, у встановленому законодавством порядку, чинності даного договору; відсутня технічна документація на право користування земельною ділянкою і проект відведення земельної ділянки.
Порушення вимог земельного законодавства в договорі підтверджується матеріалами перевірки, проведеної інспекцією з контролю за використанням та охороною земель, а саме клопотанням інспекції від 11.06.2009р. №1/113, направленим до прокуратури Царичанського району для відповідного реагування.
Згідно ч.2 ст.15 Закону України «Про оренду землі» відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.88 ЦПК України судові витрати по справі в сумі (51 грн. судового збору та 37 грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи) необхідно стягнути з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 15, 18 Закону України “Про оренду землі”, ст.ст.130, 212-215, 218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги прокурора Царичанського району в інтересах держави до ОСОБА_2 задовольнити .
Визнати договір оренди землі від 11 листопада 2008 року, укладений Царичанською районною державною адміністрацією в особі в.о. голови РДА ОСОБА_3 з гр.ОСОБА_2, загальною площею 19 га, яка знаходиться на території Зорянської сільської ради ,недійсним.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави 51 грн. судового збору.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь УДК у Царичанському районі (р/р 31219259700353, МФО 805012, ОКПО 23929810, Банк: ГУДКУ у Дніпропетровській області) витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 грн. 50 коп.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий : В.І.Ритов