Судове рішення #624889
Справа №2/564/07

Справа №2/564/07

         РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

06 лютого 2007 року Червонозаводський районний суд м. Харкова в складі:

Головуючого судді - Артакової Л.О.

при секретарі - Вараксіній Н.С .

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до КВЖРЕП Червонозаводського району м. Харкова, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, треті особи - Виконком Червонозаводської районної ради м. Харкова, про поновлення порушеного права користування земельною ділянкою, забов"язання КВЖРЕП Червонозаводського району м. Харкова знести вбиральню розташовану на земельній ділянці домоволодіння по АДРЕСА_1 , за зустрічним позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6 ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 , треті особи - виконком Червонозаводської районної ради м. Харкова, КВЖРЕП Червонозаводського району м. Харкова, Харківська міська рада Харківської області,   про встановлення земельного сервітуту, -

ВСТАНОВИВ:

В ІНФОРМАЦІЯ_1 року до суду звернулись позивачі ОСОБА_1.,ОСОБА_2., ОСОБА_3, ОСОБА_4. і просили поновити їх право на користування земельною ділянкою та забов"язати КВЖРЕП Червонозаводського району м.Харкова перенести вбиральню з земельної ділянки прилеглій до будинкуАДРЕСА_1 на земельну ділянку домоволодіння АДРЕСА_1, дозволити демонтувати ворота та встановити тверді межі відповідно до меж, зазначених в державному акті на право власності на земельну ділянку.

В судовому засіданні в ІНФОРМАЦІЯ_2 року позивачі уточнили свої вимоги і просили зобов"язати КВЖРЕП Червонозаводського району м. Харкова знести вбиральню, розташовану на земельній ділянці, якою вони користуються. Позивачі посилались на те, що вбиральня була поставлена власником КВЖРЕП Червонозаводського району м.Харкова на загальній земельній ділянці, площею 566 кв. м., для користування жильців двох будинків, розташованих на цій земельній ділянці. Позивачі облаштували багато років тому вигрібну яму і стали користуватися каналізацією в будинку АДРЕСА_2. Відповідачі продовжують користуватися вбиральнею, яка розташована на відстані менше п"яти метрів від входу в будинок позивачів, що багато років створює для них неможливі умови для проживання, з боку відповідачів порушуються санітарні норми користування вбиральнею, що, на їх думку, є порушенням їх прав.

3 ІНФОРМАЦІЯ_3 року вони є власниками будинку АДРЕСА_2, але у зв"язку з тим, що на їх території у безпосередній близькості знаходиться вбиральня, якою користуються мешканці сусіднього будинку, вони не мають можливості користуватися своєю власністю на свій розсуд. Вони неодноразово пропонували відповідачам вирішити спір на умовах добросусідства, але останні нічого не бажають змінювати, пояснюючи свою незгоду тим, що їм так зручно.

Представник відповідача КВЖРЕП Червонозаводського району м. Харкова полагався на розсуд суду, вважаючи, що якщо позивачі є власниками земельної ділянки, то вони мають право розпорядитися нею на свій розсуд і за їх згодою може бути наданий дозвіл на користування вбиральнею.

 

                                                                  2

Відповідачі позовні вимоги не визнали і пред'явили зустрічний позов про встановлення земельного сервітуту на право проходу до місць загального користування, посилаючись на те, що у разі зносу вбиральні у них виникнуть перешкоди в користуванні вбиральнею, так як за нормами СЕС розташувати вбиральню в іншому місці неможливо.

Третя особа - представник виконкому Червонозаводської районної ради м. Харкова, даючи пояснення в суді, послалася на те, що знаходження вбиральні на земельній ділянці перед будинком позивачів , дійсно створює для них деякі незручності і за висновком СЕС дана вбиральня не відповідає санітарним нормам і нею користуються лише відповідачі. Вважає позов ОСОБА_1таким, що підлягав задоволенню, проти задоволення зустрічного позову - заперечувала, тому що встановлення земельного сервітуту на право проходу до вбиральні, не передбачено законодавством.

Третя особа - представник Харківського міськвиконкому позовні вимоги ОСОБА_1 підтримав, посилаючись на те, що позивачі мають право вимагати усунення перешкод у користуванні їх власністю. Земельна ділянка знаходилась у власності Харківської міської ради і передана у власність позивачам, відповідно до вимог законодавства. Вбиральня не є капітальною спорудою, а тому може бути знесена, підстав для встановлення земельного сервітуту немає.

Позивачі за основним позовом проти задоволення зустрічного позову заперечували, посилаючись на те, що піднімали питання про перенесення вбиральні з ІНФОРМАЦІЯ_4року, пропонували відповідачам свою допомогу в облаштуванні вбиральні на земельній ділянці, прилеглій до їх будинку. Крім того, на земельній ділянці, якою користуються відповідачі, знаходяться збудовані ними самовільні гараж та сараї, а також прибудови до будинку і на місці цих самовільних будівель вони мають можливість поставити вбиральню і користуватися нею. Вважають встановлення сервітут неможливим, так як такі вимоги не передбачені законодавством і порушуються їх права.

Перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи сторін їх представників, представників третіх осіб суд приходить до висновку про задоволення основних позовних вимог і відмови в задоволенні зустрічних позовних вимог.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини. tСудом встановлено, що на земельній ділянці, загальною площею 566 кв. м. розташовані два житлові будинки: будинок АДРЕСА_1 в якому проживають відповідачі за основним позовом і даний будинок перебуває на балансі КВЖРЕТІ Червонозаводського району м.Харкова і будинок під АДРЕСА_2, який належить позивачам ОСОБА_1 на праві приватної власності.

Рішенням XXI Сесії XXIII скликання Харківського Міськвиконкому від ІНФОРМАЦІЯ_5 року будинок літ.»Б-1» виключений із об"єктів комунальної власності і на підставі рішення Червонозаводської районної ради НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_7 року будинку присвоєна нова поштова адреса : АДРЕСА_2(а.с.36).

Рішенням Харківської Міської ради від ІНФОРМАЦІЯ_6 року НОМЕР_2 „Про передачу у власність та надання в оренду земельних ділянок" сім"ї ОСОБА_1 передана у спільну власність земельна ділянка площею 266,07 кв. м. по АДРЕСА_2 для обслуговування житлового будинку, господарських споруд і прибудов. Земельна ділянка пл. 300 кв. м. залишилась у користуванні відповідачів (а.с.39-42).

Дійсно, на земельній ділянці, прилеглій до будинку АДРЕСА_2 м. Харкові знаходиться не капітальна споруда вбиральні, яка розташована на відстані п"яти метрів до входу в будинок АДРЕСА_2, який знаходиться у приватній власності позивачів ОСОБА_1. Позивачі не використовують вбиральню, так як облаштували всі комунікації в будинку. Дані обставини підтвердили позивачі і не спростували відповідачі.

Відповідно до висновку Червонозаводської санітарно - епідеміологічної станції м. Харкова від ІНФОРМАЦІЯ_8 року НОМЕР_3 розташування санвузлу на території домоволодіння по АДРЕСА_2 не відповідає вимогам п.2.3.2 Сан ПІН 42-

 

                                                                                    3

128-4690-88 „ Утримання територій населених місць" ( дворові вбиральні повинні бути віддалені від житлових будинків на відстані не менше 20 та не більше 100 м.), (а.с.134).

Крім того, задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд враховує і ті обставини, що вбиральня знаходиться на такій незначній відстані від входу в житловий будинок позивачів ( 5 метрів), що створює неможливі умови для них у користуванні своєю власністю, особливо влітку, а також і те, що спірною вбиральнею позивачі не користуються багато років.

Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Суд вважає, що знаходження вбиральні, якою користуються мешканці сусіднього будинку, на такій незначній відстані від їх житлового будинку, від інших споруд, які належать їм на праві приватної власності, є порушенням цієї власності і вони мають право у відповідності з вищезазначеними нормами ЦК вимагати усунення перешкод у здійсненні ними права користування та розпорядження своїм майном.

Суд вважає неприйнятними при вирішенні даної ситуації доводи відповідачів про те, що встановлення вбиральні на земельній ділянці, прилеглій до їх будинку порушить їх права і це буде порушенням санітарних норм.

Відповідно до того ж висновку санітарно -епідеміологічної станції Червоно заводського району м. Харкова від ІНФОРМАЦІЯ_8 року, дійсно неможливо за діючими нормами СанПіН, встановлення вбиральні на території домоволодіння по АДРЕСА_1, але у висновку також зазначено, -„з урахування забудови, яка склалася" (а.с.134).

Відповідачі не надали суду докази на підтвердження того, що розташовані на цій земельній ділянці забудови належним чином узаконені та збудовані з додержанням будівельних , санітарних та протипожежних норм. А тому питання облаштування вбиральні на своїй території вони можуть вирішити з урахуванням цих зауважень.

Вирішення ж своїх потреб за рахунок власників будинку АДРЕСА_2, суд вважає необгрунтованим.

Враховуючи викладене, суд також вважає таким, що не підлягає задоволенню зустрічний позов відповідачів про встановлення земельного сервітуту на право проходу до місць загального користування, з урахування уточнених позовних вимог ОСОБА_1.

 Відповідно до ст. 98 Земельного Кодексу України установлення земельного сервітуту є обтяженням обслуговуючої земельної ділянки, а тому об"єктивно, встановлення земельного сервітуту призводить до зменшення кількості можливих варіантів використання обслуговуючої земельної ділянки її власником.

У ст. 99 ЗК України наведений перелік видів права земельного сервітуту, який є вичерпним. У цьому переліку немає права на встановлення земельного сервітуту на користування вбиральнею, яка встановлена з порушеннями норм СанПіН і користування нею мешканцями іншого будинку, грубо порушує права власників будинку АДРЕСА_2.

Згідно зі ст. 101 ЗК України земельний сервітут встановлюється в інтересах панівної земельної ділянки. Тому право земельного сервітуту є суб"єтивним правом виключно особи, яка є власником або користувачем земельної ділянки.

Суд вважає, що обов"язок по знесенню вбиральні необхідно покласти на КВЖРЕП Червонозаводського району м.Харкова, який є власником цієї споруди.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,11,209,212,214-215,218 ЦПК України, ст. 391 ЦК України, ст.ст. 98,99,101 ЗК України, суд, -

ВИРІШИВ:                                                      

Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 задовольнити.

 

                                                                      4

Зобов"язати КВЖРЕП Червонозаводського району м. Харкова знести вбиральню, розташовану на земельній ділянці позивачів напроти будинку АДРЕСА_2 м. Харкові.

Відмовити в задоволенні позовних вимог  ОСОБА_5, ОСОБА_6 ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 про встановлення земельного сервітуту.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Червонозаводський районний суд м.Харкова шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляціної скарги або в порядку частини 4 ст.295 ЦПК України.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація