- Третя особа: Чугуївська держнотконтора
- відповідач: Пригорнева Валентина Михайлівна
- відповідач: Половинченко Валентина Михайлівна
- позивач: Хрипко Іван Михайлович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №636/77/17
Провадження 2/636/439/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2017 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді - Панаід І.В.,
за участі секретаря судового засідання - Левчук К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області, про визнання права на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Чугуївського міського суду Харківської області з вищевказаним позовом до ОСОБА_4, ОСОБА_3, в якості третьої особи зазначивши: Чугуївську державну нотаріальну контору, в якому просив суд визнати за ним право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, №16 по вул. Миру, в с. Юрченкове, Чугуївського р-ну Харківської області, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5, який помер 20.06.2008 р.
В обґрунтування свого позову позивач зазначав наступне.
За життя його батьку ОСОБА_5 належав житловий будинок №16, розташований за адресою: Харківська область, Чугуївський район, с. Юрченкове, вул. Миру.
20.06.2008 р. батько позивача ОСОБА_5 помер. Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина до складу якої входить житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами №16, розташований по вул. Миру, в с. Юрченкове, Чугуївського р-ну Харківської області. Позивач, проживав зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини, від спадщини не відмовлявся, отже прийняв її, але оформити своє право на спадщину у вигляді вищевказаного житлового будинку він не може, у зв'язку з тим, що право власності спадкодавця на житловий будинок не було зареєстровано в КП «Чугуївське МБТІ».
Належним чином повідомлений про місце та час судового засідання позивач до суду не з’явився, подав через канцелярію суду заяву в якій зазначив про підтримання позовних вимог та розгляд справи без його участі.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання також не з'явились, подали через канцелярію суду заяви про визнання позову ОСОБА_1 та розгляд справи без їх участі. (а.с.42,44).
Від представника третьої особи надійшла заява з проханням розглянути справу без його участі.
Дослідивши та перевіривши письмові докази по справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
20.06.2008 р. помер батько позивача ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ВЛ № 178757, виданим 23.06.2008 р. Юрченківською сільською радою Чугуївського району Харківською області (а.с.5).
За життя батькові позивача ОСОБА_5 належав житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами №16, розташований по вул. Миру, в с. Юрченкове, Чугуївського р-ну Харківської області.
Згідно довідки виданої виконавчим комітетом Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 28.10.2016 р. №140, будинок №16 з господарськими будівлями і спорудами, розташований в с. Юрченкове Чугуївського району Харківської області по вул. Миру, зареєстрований у погосподарській книзі Юрченківської сільської ради за № 0153-3. Власником подвір’я значиться нині померлий ОСОБА_5 Подвір’я відноситься до категорії робочих. Земельна ділянка 0,25 га земель запасу Юрченківської сільської ради закріплена рішенням виконавчого комітету Юрченківської сільської ради від 21.12.1993 р. №66. (а.с.12).
На момент смерті батька позивач проживав разом із ним за адресою: Харківська область, Чугуївський р-н, с. Юрченкове, вул. Миру, 16, що підтверджується довідкою виданою виконавчим комітетом Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 28.10.2016 р. №139. (а.с. 11).
Згідно статті 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, відповідно до статті 1258 ЦК України, право на спадкування одержують спадкоємці за законом почергово.
Позивач є спадкоємцем першої черги, оскільки є сином померлого ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про народження серії І-ВЛ № 461486, виданим 13 жовтня 2016 р. виконавчим комітетом Юрченківської сільської ради Чугуївського району Харківської області. (а.с.6). Іншими спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_5 є його доньки: ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які в поданих ними заявах зазначали, що не заперечують проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Позивач не заявляв про відмову від спадщини, отже, він прийняв спадщину після смерті батька.
Частиною 1 статті 1296 Цивільного кодексу України визначено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Згідно з частиною 3 статті 1296 Цивільного кодексу України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» визначено, що за наявності умов для одержання у нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні спадщини такі справи розглядаються за правилами позовного провадження.
Позивач, як спадкоємець, який прийняв спадщину, однак позбавлений можливості в позасудовому порядку оформити своє право на спадщину у зв'язку з тим, що право власності спадкодавця ОСОБА_5 на житловий будинок не було зареєстровано в КП «Чугуївське МБТІ».
Таким чином, оцінивши за внутрішнім переконанням надані докази в їх сукупності, їх належність, достатність та взаємозв'язок, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог, оскільки позивач є спадкоємцем першої черги, який на момент смерті спадкодавця проживав разом з ним, від спадщини не відмовлявся, суд приходить до висновку, що позивач є особою, яка прийняла спадщину у визначеному законом порядку.
На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 4, 8, 10, 11, 15, 57-60, 169, 209, 212-215, 223 Цивільного процесуального кодексу України, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області, про визнання права на спадкове майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, №16 по вул. Миру, в с. Юрченкове, Чугуївського р-ну Харківської області, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5, який помер 20.06.2008 р.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
- Номер: 2/636/439/17
- Опис: про визнання права власності в порядку спадкування за законом
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 636/77/17
- Суд: Чугуївський міський суд Харківської області
- Суддя: Панаід І. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.01.2017
- Дата етапу: 24.02.2017