Справа № 2-о-95\09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2009 року Пролетарський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого – судді Пивоварової Ю.О.,
при секретарі Орловій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту мешкання однією родиною, -
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернулась до суду з заявою про встановлення факту проживання однією родиною. В обґрунтування заявлених вимог пояснила, що ОСОБА_2 є її далекою родичкою. і проживала вона разом з чоловіком за адресою: АДРЕСА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловік ОСОБА_2 помер, дітей у них не було. На момент смерті чоловіка ОСОБА_2 була в похилому віці, до того ж за станом свого здоров*я вона постійно потребувала сторонньої допомоги.. Оскільки за нею нікому було доглядати, то позивач запропонувала їй проживати однією родиною. Таким чином, з 1998 року ОСОБА_2 стала проживати в родині позивача на правах члена сім*ї за адресою: АДРЕСА_2 Разом вони вели сімейний бюджет та спільне домашнє господарство. 19.08.2008 року ОСОБА_2 оформила на ОСОБА_1 довіреність, якою уповноважувала останню вести справи в суді по оформленню її спадкових справ на майно, яке залишилось після смерті чоловіка, а саме: житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла. Організацію поховання взяла на себе позивач ОСОБА_1 Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку, розташованого за вказаною адресою. Оскільки спадкоємці першої-третьої черги відсутні, а позивач проживала разом із померлою більше 10 років, вела з нею спільне господарство, просила встановити факт проживання із ОСОБА_2 однією родиною, для того, щоб в подальшому прийняти спадщину.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи – Третя Донецька державна нотаріальна контора, не з’явився, проте надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Суд, заслухавши пояснення заявника, свідків, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 є далекою родичкою позивача, і проживала вона разом з чоловіком за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується копією домової книги (а.с. 13-14).
Згідно копії свідоцтва про смерть (а.с. 8) чоловік ОСОБА_2 – ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Дітей у подружжя не було.
На момент смерті чоловіка ОСОБА_2 була в похилому віці, до того ж за станом свого здоров*я постійно потребувала сторонньої допомоги.. Оскільки за нею нікому було доглядати, то позивач запропонувала їй проживати однією родиною. Таким чином, з 1998 року ОСОБА_2 стала проживати в родині позивача на правах члена сім*ї за адресою: АДРЕСА_2 Разом вони вели сімейний бюджет та спільне домашнє господарство.
19.08.2008 року ОСОБА_2 оформила на ОСОБА_1 довіреність (а.с. 12), якою уповноважувала останню вести справи в суді по оформленню її спадкових справ на майно, яке залишилось після смерті чоловіка.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 10). Всі витрати, пов*язані з організацією поховання взяла на себе позивач ОСОБА_1, що підтверджується копіями договору замовлення на організацію та проведення похорон (а.с. 17), копією свідоцтва про поховання (а.с. 18) та відповідними квитанціями (а.с. 24) .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 Спадкоємці першої-третьої черги відсутні, а позивач проживала разом із померлою більше 10 років, вела з нею спільне господарство, просила встановити факт проживання із ОСОБА_2 однією родиною, для того щоб в подальшому прийняти спадщину.
Свідок ОСОБА_4 у судовому засіданні пояснила, що знає сім*ю ОСОБА_1. Померла ОСОБА_2 проживала одна за адресою: АДРЕСА_2 і, оскільки вона була в похилому віці, то потребувала сторонньої допомоги, тому позивач запропонувала проживати з ними в їх будинку однією родиною. Проживали вони разом з 1998 року.
Свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 також підтвердили факт проживання однією родиною ОСОБА_2 з ОСОБА_1. З 1998 року вони проживали однією родиною за місцем проживання ОСОБА_1, вели спільний сімейний бюджет та домашнє господарство.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику по справам про встановлення факту, що має юридичне значення» від 31.03.1995 року суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до ст.1264 Цивільного Кодексу України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 3 Сімейного Кодексу України сім»ю складають особи, які спільно проживають, пов*язані спільним побутом, мають взаємні права та обов*язки.
Враховуючи, що ОСОБА_2 проживала в родині ОСОБА_1 на правах член сім*ї з 1998 року, вели спільне домашнє господарство та сімейний бюджет, то суд вважає можливим встановити, що ОСОБА_1 проживала однією родиною більше п*яти років з ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою АДРЕСА_2
На підставі викладеного, Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику по справам про встановлення факту, що має юридичне значення» від 31.03.1995 року, ст.1264 Цивільного Кодексу України, ст. 3 Сімейного Кодексі України, керуючись ст. 10, 11, 60, 209, 213-215 ЦПК України, суд –
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту мешкання однією родиною задовольнити.
Встановити, факт проживання однією родиною більше п*яти років ОСОБА_1 разом з ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_3
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ст. 295 ч. 4 ЦПК України.
Рішення віддруковано суддею у нарадчій кімнаті.
Суддя