Справа № 2-а-3618/09/0470 категорія статобліку-6.13
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 вересня 2009 року м.Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук Н.В.
при секретарі Михалевич І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська до Відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в :
20 лютого 2009 року прокурор Самарського району м. Дніпропетровська (далі - заявник) в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська (далі – позивач або УПФУ в Самарському районі) до Відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» (далі – відповідач або ВАТ «Южнерудпром») про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 304 088 грн. 98 коп.
23 лютого 2009 року було відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи на 30 березня 2009 року.
Представник позивача та заявник підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просить суд задовольнити їх повністю, а саме стягнути з відповідача заборгованості в сумі 304 088 грн. 98 коп.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце його проведення. З клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався, заперечення проти позову не надав. Відповідно до частини 2 статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України, особи, які беруть участь у справі та не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов’язані завчасно повідомити про це суд. У зв`язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу без його присутності, за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши всі документи і матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 25 листопада 2004 року за заявою Приватного підприємства «Обрій Компані», на підставі загальної процедури було порушено провадження по справі № Б29/209/04 про банкрутство ВАТ «Южнерудпром».
Ухвалою підготовчого засідання Господарського суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2004 року по справі Б 29/209/04 введено процедуру розпорядження майном боржника та призначено розпорядника майном боржника арбітражного керуючого Суницю В.І.
У відповідності до пункту 2 статті 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» Господарським судом Дніпропетровської області було прийнято ухвалу від 26 травня 2005 року по справі № Б 29/209/04 про затвердження реєстру вимог кредиторів, до якого було включено вимоги управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська на загальну суму 280 303грн. 24 коп. Тобто дана сума заборгованості боржника до позивача була визнана розпорядником майна в повному обсязі.
Постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 19 травня 2005 року ВАТ «Южнерудпром» було визнано банкрутом.
20 січня 2006 року до Господарського суду Дніпропетровської області по справі Б 29/209/04 від ліквідатора Суниці В.І. надійшли на затвердження звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс боржника.
Керуючись статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, статтями 22, 32, пунктом 6 статті 40 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» Господарський суд Дніпропетровської області ухвалив 07 лютого 2006 року по справі Б 29/209/04 затвердити ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора відповідача.
На підставі ухвали від 07 лютого 2006 року по справі Б 29/209/04 та керуючись частиною 6 статті Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року начальником управління 16 лютого 2006 року було прийнято рішення № 1 про списання боргу Відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» на суму 280 303грн. 24 коп.
Також, судом встановлено, що під час процедури банкрутства Відкрите акціонерне товариство «Южнерудпром» здійснювало поточну господарську діяльність та мало найманих робітників.
Тому, відповідно до пункту 6 частини 2 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року ВАТ «Южнерудпром» щомісяця нараховувало та обчислювало страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 1 статті 2, пункту 1 статті 4 «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи сплачують також збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Таким чином, на відповідача покладено обов'язок в повному обсязі відшкодовувати витрати пе нсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на ботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і казників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 6.8 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та врахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року встановлено, що підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання щомісяця до 25-го числа вносять до гнсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 6.10 зазначеної Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, і мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем іизначення пенсії надсилає повідомлення для зазначених підприємств у двох примірниках через орган пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на іплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється дприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Відповідно до пункту 1 статті 2, пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне рахування» суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи сплачують також збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Таким чином, на Відкрите акціонерне товариство «Южнерудпром» було покладено обов'язок в повному обсязі відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
В зв'язку з визначеними вище обставинами (процедура банкрутства) страхувальник не мав можливості своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески за застрахованих осіб. Тому у підприємства виникла поточна заборгованість в сумі 23785 грн. 80 коп.
На підставі довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців від 27.08.2007 року та керуючись частиною 6 статті 106 передбачено Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року начальником управління
Таким чином, 28 серпня 2007 року, на підставі довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та керуючись частиною 6 статті 106 передбачено Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» начальником управління було прийнято рішення № 9 про списання боргу з Відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» на суму 23785 грн. 80 коп.
Виходячи з вищенаведеного позивачем було списано заборгованість Відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» на загальну суму 304 088 грн. 98 коп.
31 жовтня 2007 року, розглянувши касаційну скаргу кредитора Відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» Гаркуші О.Г. щодо скасування ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 22.12.2004 року як такої, що не відповідає вимогам Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», Вищим Господарським судом України, було прийнято постанову, про задоволення касаційної скарги кредитора Відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» Гаркуші О.Г., ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 22.12.2004 року по справі № Б 26/29/209/04 скасовано, провадження по справі № Б 26/29/209/04 припинено.
02 жовтня 2008 року від Відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» надійшла заява про поновлення підприємства на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська.
03 жовтня 2008 року начальник управління, відповідно до постанови Вищого господарського суду України від 31 жовтня 2008 року по справі № Б 26/29/209/04, довідки з Єдиного державного реєстру оридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за № 613455 серії АБ від 01.10.2008 року про скасування іержавної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом, про поновлення в )еєстрації юридичної особи, прийняв рішення № 1 про скасування списання з Відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» згідно рішень № 1 від 16.02.2006 року та № 9 від 02.10.2007 року. Тим самим було поновлено заборгованість Відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» до управління на загальну суму 304 088 грн. 98 коп.
Сума заборгованості відповідача виникла за рахунок нарахованих страхових внесків відповідно до пункту 6 частини 2 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але не сплачених відповідно встановленого порядком в пункті 5.1 наведеної вище Інструкції, яким встановлено, що підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання проводять щомісячне нарахування страхових внесків на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводяться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу). Страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Нараховані за відповідний базовий звітний календарний місяць страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Також, не відшкодовано витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України у відповідності з пунктом 1 статті 2, пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктом 6.8 Інструкції «Про порядок обчислення і плати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України».
Необхідно зазначити, що також, не відшкодовано витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України відповідно до пункту 1 статті 2, пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд, згідно зі статтею 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що державі в особі управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська заподіяна шкода, зважаючи на вище зазначені обставини, суд вважає, що позовні вимоги прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська до Відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» про стягнення заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 3, 9, 71, 86, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський окружний адміністративний суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська до Відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» про стягнення заборгованості – задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» на користь управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська суму заборгованості по страховим внескам в розмірі 304 088 грн. 98 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її постановлення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копію постанови надіслати сторонам.
Постанова виготовлена у повному обсязі 08.09.2009 року.
Суддя Н.В. Захарчук