Судове рішення #6272552


 


У Х В А Л А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

 2 вересня 2009 року


           Колегія  суддів  судової  палати у кримінальних  справах  апеляційного  суду Тернопільської  області у складі :

головуючого – Коваленка Є.П.  

суддів – Коструби Г.І., Римар Т.М.      

з участю прокурора – Зозулі І.І.  




розглянула у відкритому  судовому  засіданні  у м. Тернополі  кримінальну  справу за апеляцією Тернопільського транспортного прокурора на постанову Тернопільського міськрайсуду від 23 липня 2009 року, якою


ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1  року народження, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_2 , українець, громадянин України, неодружений,   з середньою технічною освітою, непрацюючий, зареєстрований в АДРЕСА_1 , проживаючий в АДРЕСА_2 , не судимий в силу ст.89 КК України,


звільнений від кримінальної відповідальності за вчинений злочин, передбачений ч.1 ст. 309 КК України, на підставі ч.4 ст. 309 КК України, як особа, яка добровільно звернулася до лікувального закладу і розпочала та пройшла лікування від наркоманії, а порушена стосовно нього кримінальна справа за ч.1 ст. 309 КК України провадженням закрита.

Згідно постанови суду ОСОБА_1 ., будучи особою схильною до вживання наркотичних речовин, 11 березня 2009 року, перебуваючи неподалік від будинку «Укртелекому», що по вул. Л.Українки в м. Тернополі, зустрів невстановлену слідством особу на ім'я ІНФОРМАЦІЯ_3  який запропонував придбати в нього наркотичний засіб - «ширку» за 100 грн., на що ОСОБА_1 . погодився. Тоді ж ОСОБА_1 . незаконно придбав у вказаної особи наркотичний засіб, розрахувавшись грошима в сумі 100 грн. для особистих потреб, не маючи на меті збувати його.

Незаконно придбаний наркотичний засіб,  поміщений в медичний шприц, ОСОБА_1 . заховав собі в рукав куртки та в той же день незаконно перевіз на залізничний вокзал станції Тернопіль, де близько 16.00 год. був затриманий працівниками міліції, які в приміщенні чергової частини ЛВ на ст.Тернопіль. у присутності понятих виявили та вилучили незаконно придбаний підсудним наркотичний засіб, який відповідно є особливо небезпечним наркотичним засобом - розчином опію ацетильованого, загальна маса якого у перерахунку на суху речовину становить 0, 13 грама, який підсудний незаконно придбав, зберігав та перевіз для подальшого особистого вживання, не маючи на меті збувати його.

З показань, даних у судовому засіданні ОСОБА_1 ., убачається, що він, маючи на

_____________________________________________________________  

Головуючий у 1 інстанції  - Іващенко О.Ю.                                                   категорія – ч.4 ст.309 КК

Доповідач- Коструба Г.І.                                                                                    справа № 11-226  

меті позбутися наркотичної залежності, добровільно звернувся у Тернопільський обласний наркологічний диспансер та в період березня-квітня 2009 року пройшов курс лікування від наркоманії.

Вищевказані показання підсудного об’єктивно підтверджуються витребуваною судом письмовою інформацією Тернопільського обласного комунального наркологічного диспансеру за вих. № 1927/1 від 6 липня 2009 року, згідно якої ОСОБА_1 ., ІНФОРМАЦІЯ_1  року народження, пройшов курс добровільного лікування від наркозалежності по програмі замісної підтримуючої терапії в період з 19 березня по 22 квітня 2009 року. З приводу проходження лікування ОСОБА_1 . звернувся добровільно.

Таким чином, судом встановлено, що підсудний ОСОБА_1 . в період з 19.03.2009 по 22.04.2009 року пройшов курс лікування від опійної наркоманії, добровільно звернувшись в Тернопільський обласний комунальний наркодиспансер, маючи на меті позбутися наркотичної залежності, а тому підлягає звільненню від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст. 309 КК України як особа, яка добровільно звернулася до лікувального закладу і пройшла лікування від наркоманії, а порушена щодо нього кримінальна справа -закриттю.


В апеляції Тернопільський транспортний прокурор просить постанову Тернопільського міськрайонного суду відносно ОСОБА_1 . скасувати через неправильне застосування кримінального закону та істотне порушення вимог кримінально-процесуального закону, а справу повернути на новий судовий розгляд. Судом не перевірено, чи добровільно лікувався ОСОБА_1 . від наркоманії, чи лікування мало місце тільки через порушення стосовно нього кримінальної справи, оскільки він з 1994 року вживає наркотичні засоби та у 2007 році вже звільнявся від кримінальної відповідальності у в’язку з тим, що проходив курс добровільного лікування.


Заслухавши суддю-доповідача, міркування прокурора про скасування постанови та повернення справи на новий судовий розгляд, ознайомившись з матеріалами справи та доводами апеляції, колегія суддів вважає, що апеляція підлягає до задоволення з таких підстав.


Доведеність вини та кваліфікація дій ОСОБА_1 . за ч.1 ст. 309 КК України ніким в апеляції не оскаржується.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 309 КК України особа, яка добровільно звернулась до лікувального закладу і розпочала лікування від наркоманії, звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Разом з тим, згідно з вимогами ч.4 п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України „Про судову практику в справах про злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів” від 26 квітня 2002 року №4, вирішуючи питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності з цієї підстави, суду необхідно з’ясовувати, чи дійсно особа страждала на наркоманію і потребувала  лікування  від неї, чи дійсно вона звернулася до лікувального закладу і розпочала
лікування добровільно, а не вимушено, і чи дійсно ставить за  мету
вилікуватися від наркоманії, а не ухилитись у такий спосіб від
кримінальної відповідальності за вчинений злочин.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 . неодноразово притягався до кримінальної відповідальності за вчинення злочинів в сфері обігу наркотичних засобів, а також постановою Тернопільського міськрайонного суду від 23 жовтня 2007 року  вже був звільнений від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст. 309 КК України, на підставі ч. 4 ст. 309 КК України. В подальшому, 11 березня 2009 року знову вчинив аналогічний злочин. Однак суд першої інстанції, звільняючи ОСОБА_1 . від відповідальності на підставі ч. 4 ст. 309 КК України, не дотримавшись вимог ч. 4 п. 23 вищевказаної постанови Пленуму Верховного Суду України та не врахувавши усіх матеріалів справи, не перевірив, чи ОСОБА_1 . розпочав лікування добровільно, а не вимушено, і чи дійсно ставив за  мету
вилікуватися від наркоманії, а не ухилитись у такий спосіб від
кримінальної відповідальності за вчинений злочин, оскільки він вже рішенням суду звільнявся із зазначених підстав від кримінальної відповідальності , а тому його лікування з метою вилікуватись від наркоманії, розпочате зразу ж після затримання на місці злочину та порушення кримінальної справи, викликає сумнів у його добровільності.

За таких обставин колегія суддів вважає, що під час розгляду справи була допущена неповнота судового слідства , тобто недослідженими залишились ті обставини справи, з’ясування яких може мати істотне значення для правильного вирішення справи, що є відповідно до ст. 367 КПК України підставою для скасування постанови Тернопільського міськрайонного суду та направлення справи на новий судовий розгляд в суд першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 365,366 КПК України, колегія суддів


У Х В А Л И Л А :


Апеляцію Тернопільського транспортного прокурора задовольнити.

Постанову Тернопільського міськрайонного суду від 23 липня 2009 року відносно ОСОБА_1  скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд в Тернопільський міськрайонний суд.


Головуючий - підпис

Судді –2-ва підписи


З оригіналом згідно:

Суддя апеляційного суду

Тернопільської області                                                                                Г.І. Коструба

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація