Судове рішення #6275461

Справа 2-512 / 2009

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

06 травня 2009 року         Запорізький районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді             Громової І.Б.,

при секретарі:                 Зеленської С.Ю.,

За участю представника позивача         Анчішкіної В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Запорізька районна державна нотаріальна контора, Орендне підприємство „Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації” про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2008 р. ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом, який уточнила у травні 2009 року до ОСОБА_2., треті особи: Запорізька районна державна нотаріальна контора, ОП «ЗМБТІ» про визнання права власності на спадкове майно.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач ОСОБА_1. зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько, а відповідачки чоловік – ОСОБА_3. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку та господарських споруд, розташованих за адресою: АДРЕСА_1. За час свого життя заповіту батько не залишив. Спадкоємцями після смерті ОСОБА_3. за законом першої черги, є відповідачка – як дружина померлого, а також він, як син померлого. Інших спадкоємців за законом першої черги немає. Після відкриття спадщини на протязі 6-ти місячного строку із дня відкриття спадщини він не звернувся до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини із заявою про прийняття спадщини, а прийняв спадщину фактично шляхом вступу в управління і володіння спадковим майном, яким володіє до теперішнього часу, а саме на день смерті проживав з батьком ОСОБА_3., здійснює поточний ремонт будинку, доглядає за садом та городом, користується врожаєм, та вчинює інші дії, що свідчать про прийняття ним спадщини. При оформленні спадкових прав на житловий будинок з’ясувалось, що право власності на житловий будинок із господарськими спорудами, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 на ім’я померлого батька не було оформлено та зареєстровано в ОП ЗМБТІ, правовстановлюючий документ на будинок не зберігся. А оформити його на ім’я померлого на теперішній час не можливо, оскільки правоздатність фізичної особи припиняється з її смертю. Окрім цього, відповідачка по даній справі ОСОБА_2., яка є дружиною спадкодавця, на теперішній час не бажає оформляти право власності на свою частку спадкового майна, відкритого після смерті чоловіка, та не заперечує проти того, щоб право власності на спадкове майно, яке залишилося після смерті батька, в цілому було оформлено на його, позивача ім’я.

Посилаючись на вищевикладене, позивач ОСОБА_1. просить суд визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок із господарськими спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, а саме на: житловий будинок - літера А, прибудова – літера а, ганок до а, козирок до а, погріб з шийкою – літера пг, сарай – літера Б, ганок до Б, гараж – літера О, сарай – літера И, сарай – літера К, теплицю – літера Е, літню кухню – літера Д, ганок до Д, сарай – літера Ж, навіс – літера М, сарай – літера Н, гараж – літера В, вбиральню – літера З, сарай – літера Л, хвіртки № 3, паркан № 2, ворота № %, паркан № 6, паркан № 4, колодязь № 7, колодязь № 9, паркан № 8, свердловина № 10, після смерті батька ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1. – ОСОБА_4. підтримала позовні вимоги позивача в повному обсязі, просить суд їх задовольнити.

Відповідачка ОСОБА_2. в судове засідання не з’явилася. До суду надано заяву ОСОБА_2., з якої вбачається, що вона визнає позов ОСОБА_1. до неї про визнання права власності на житловий будинок із господарськими спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, згодна в повному обсязі. Доводи, викладені в позовній заяві позивачем відповідають дійсності. Просить позовні вимоги позивача ОСОБА_1. задовольнити. Справу розглядати у її відсутність. 23 грудня 2008 року справжність підпису ОСОБА_2. посвідчена ОСОБА_5. приватним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області.

Представник третьої особи - нотаріальної контори в судове засідання не з’явився. На запит суду державною нотаріальною конторою Запорізького району за вих. № 586 від 10.03.09 р. повідомлено, що після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ніхто зі спадкоємців на прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався, спадкова справа не заводилася.

Представник третьої особи – ОП «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» в судове засідання також не з’явилася. До суду надано належним чином оформлену заяву, підписану представником ОП ЗМБТІ за вих. № 1801 від 13.02.09 р., з якої вбачається, що ОП ЗМБТІ, як третя особа в процесі за позовною заявою ОСОБА_1. до ОСОБА_2. про визнання права власності повідомляють, що право власності на житловий будинок за адресою: вул. Партизанська, 86 у с. Біленьке Запорізького району Запорізької області відповідно матеріалів інвентаризаційної справи та Автоматизованої системи «Реєстр прав власності на нерухоме майно» не зареєстровано. До матеріалів інвентаризаційної справи внесено відомості, що житловий будинок побудований у 1954 році, та користувачем будинку є ОСОБА_3. Просять справу розглядати у відсутність представника ОП ЗМБТІ з постановлянням рішення на розсуд суду.

Заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_1., вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1. є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, та підтверджується матеріалами справи, а саме документами, наданими представником позивача, копії яких знаходяться в матеріалах справи, а їх оригінали були досліджені судом в судовому засіданні, що згідно свідоцтва про одруження серія НОМЕР_1 виданого Біленьківським райбюро ЗАГС Запорізького району 14 березня 1968 року, ОСОБА_3, у віці 24 років та ОСОБА_6, у віці 19років, одружились 25 листопада 1952 року, про що в книзі записів актів громадянського стану про одруження 25 листопада 1952 року зроблено відповідний запис за № 66. Після реєстрації шлюбу присвоєні прізвища: чоловікові – ОСОБА_3, дружині – ОСОБА_2.

Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_2, виданого Біленьківським сільЗАГС В. Хортицького району Запорізької області 26 грудня 1957 року, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Біленьке Запорізького району Запорізької області, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження ІНФОРМАЦІЯ_2 зроблено відповідний запис за № 147. Батьками народженого ОСОБА_1. зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_2.

Згідно довідки вих. № 023-29/876 від 04 листопада 2008 року виконавчого комітету Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, власником житлового будинку АДРЕСА_1 був ОСОБА_3, 1928 року народження.

Згідно технічного паспорту на житловий будинок індивідуального житлового фонду АДРЕСА_1, складеного станом на 31 березня 2009 року, користувачем даного будинку зазначений ОСОБА_3. За відомостями ОП ЗМБТІ за вих. № 1801 від 13.02.2009 року право власності на даний жилий будинок не зареєстроване в ОП ЗМБТІ.

Згідно свідоцтва про смерть серія ІНФОРМАЦІЯ_3, виданого Біленьківською сільською радою Запорізького району Запорізької області ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 73 років, про що в книзі реєстрації актів про смерть ІНФОРМАЦІЯ_4 зроблено відповідний актовий запис за № 80.

Таким чином, після смерті ОСОБА_3. відкрилася спадщина на житловий будинок із господарськими спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.

Всі викладені обставини підтверджуються матеріалами справи, ніким не заперечувалися.

У відповідності до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов’язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Відповідно до вимог ст. 529 ЦК УРСР, при спадкуванні за законом спадкоємцями першої черги в рівних частках є той з подружжя, хто пережив, діти і батьки (усиновлювачи) померлого.

Із викладеного вище вбачається, що спадкоємцями за законом першої черги після смерті ОСОБА_3. є його дружина – відповідачка по даній справі ОСОБА_2. та син померлого – ОСОБА_1., який є позивачем по даній справі. Інших спадкоємців немає.

Відповідно до вимог ст. 549 ЦК УРСР, вважається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, або подав до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців із дня відкриття спадщини.

Позивач ОСОБА_1. .М. прийняв спадщину фактично, вступивши в управління спадковим майном, яким володіє до теперішнього часу, а саме на день смерті спадкодавця проживав з батьком ОСОБА_3. за однією адресою, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області № 02-29/938 від 24 листопада 2008 року. Крім того, він здійснює поточний ремонт будинку, доглядає за садом та городом, користується врожаєм та здійснює всі інші дії, що свідчать про прийняття ним спадщини. З дня відкриття спадщини він користується спадковим майном та зберігає його.

Відповідачка ОСОБА_2. не бажає оформляти спадщину, відкриту після смерті чоловіка на своє ім’я та не заперечує проти того, щоб право власності на спадкове майно було оформлено в цілому за позивачем по справі ОСОБА_1., який є її сином. Зазначене підтверджується нотаріально посвідченою заявою ОСОБА_2., яка знаходиться в матеріалах цивільної справи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов’язки (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до вимог с. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України, власник майна може подати позов про визнання його права власності.

Як вбачається з повідомлення Запорізької районної державної нотаріальної контори за вих. № 586 від 10 березня 2008 року, після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, ніхто зі спадкоємців на прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався, спадкова справа не відкривалась.

На підставі вищевикладеного, суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача ОСОБА_1., приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1. є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки задоволення позовних вимог позивача не порушує невизнані або оскаржувані права, свободи чи інтереси будь-яких осіб та вважає за можливе визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок із господарськими спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, а саме на: житловий будинок - літера А, прибудову – літера а, ганок до а, козирок до а, погріб з шийкою – літера пг, сарай – літера Б, ганок до Б, гараж – літера О, сарай – літера И, сарай – літера К, теплицю – літера Е, літню кухню – літера Д, ганок до Д, сарай – літера Ж, навіс – літера М, сарай – літера Н, гараж – літера В, вбиральню – літера З, сарай – літера Л, хвіртки № 3, паркан № 2, ворота № %, паркан № 6, паркан № 4, колодязь № 7, колодязь № 9, паркан № 8, свердловина № 10, після смерті батька ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст. ст. 7, 10, 11, 60, 212, 213, 215 ЦПК України, п. 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, ст. 529, 549 ЦК УРСР 1963 року, ст. 392, 376, 1217, 1258, 1261 ЦК України, суд –

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок із господарськими спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, а саме на: житловий будинок - літера А, прибудову – літера а, ганок до а, козирок до а, погріб з шийкою – літера пг, сарай – літера Б, ганок до Б, гараж – літера О, сарай – літера И, сарай – літера К, теплицю – літера Е, літню кухню – літера Д, ганок до Д, сарай – літера Ж, навіс – літера М, сарай – літера Н, гараж – літера В, вбиральню – літера З, сарай – літера Л, хвіртки № 3, паркан № 2, ворота № %, паркан № 6, паркан № 4, колодязь № 7, колодязь № 9, паркан № 8, свердловина № 10, після смерті батька ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано в 10 денний строк з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в 20 денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження рішення до апеляційного суду Запорізької області.

Суддя:                                             І.Б.ГРОМОВА

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація