Судове рішення #6275466

Справа № 2-584 / 2009

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

13 травня 2009 року         Запорізький районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді             Громової І.Б.,

при секретарі:                 Зеленській С.Ю.

За участю представника позивача     ОСОБА_1.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, треті особи: Біленьківська сільська рада Запорізького району Запорізької області, Запорізька районна державна нотаріальна контора Запорізької області, Орендне підприємство «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» про визнання права власності на частину будинку в порядку спадкування за законом, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2009 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, який уточнив у лютому 2009 року до ОСОБА_3, треті особи: Біленьківська сільська рада Запорізького району Запорізької області, Запорізька районна державна нотаріальна контора Запорізької області, ОП ЗМБТІ про визнання права власності на частину житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач ОСОБА_2 зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дядько – ОСОБА_4. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді Ѕ частини житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Спадкоємцями за законом першої черги немає. Спадкоємцями другої черги за законом є брат померлого ОСОБА_4 – ОСОБА_3, який є його, позивача батьком та відповідачем по даній справі. Інших спадкоємців немає. Після відкриття спадщини ані він, ані відповідач по справі ОСОБА_3. у встановлений законом шестимісячний строк не зверталися до Запорізької районної державної нотаріальної контори із відповідною заявою про прийняття спадщини, а прийняв спадщину фактично, шляхом вступу в управління, а саме проживав та був зареєстрований разом з ним в одному будинку, прийняв всі особисті речі та документи померлого, сплатив всі ритуальні послуги та інші витрати на поховання. Відповідач по даній справі ОСОБА_3. не бажає приймати спадщину, відкриту після смерті брата, та не заперечує проти того, щоб право власності на спадкове майно було оформлено на його, позивача ім’я.

Посилаючись на вищевикладене, позивач ОСОБА_2 в позовній заяві просить суд встановити факт прийняття ним спадщини, відкритої після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, а також визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на Ѕ частину житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 підтримав свої позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_3. в судове засідання не з’явився. До суду надано належним чином оформлену заяву, в якій зазначено, що він ОСОБА_3 повідомляє, що ознайомлений з позовною заявою свого сина – ОСОБА_2 до нього про визнання права власності в порядку спадкування за законом та згодний в повному обсязі. Просить справу розглядати без його участі. 02 квітня 2009 року справжність підпису ОСОБА_3 посвідчена приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу, реєстровий № 482.

Представник третьої особи – виконавчого комітету Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області в судове засідання не з’явився. До суду надано заяву за вих. № 01-30/315 від 09 квітня 2009 року, підписану сільським головою, з якої вбачається, що з позовними вимогами ОСОБА_2 до ОСОБА_3 ознайомлені, проти їх задоволення не заперечують. Просять справу розглядати у відсутність їх представника.

Представник третьої особи – ОП «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» в судове засідання також не з’явився. До суду надано заяву за вих. № 3332 від 23 березня 2009 року, відповідно до якої право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано на Ѕ частину за ОСОБА_2 та на Ѕ частину за ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого ОСОБА_5. приватним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу від 09 вересня 2002 року, реєстровий № 3344. Проти задоволення позовних вимог ОСОБА_2 не заперечують, просять справу розглядати без участі їх представника з постановлянням рішення на розсуд суду.

Представник третьої особи – Запорізької районної державної нотаріальної контори в судове засідання також не з’явився. Про день та час розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином. На запит суду Запорізькою районною державною нотаріальною конторою за вих. № 804 від 30 березня 2009 року повідомлено, що після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ніхто зі спадкоємців на прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався, спадкова справа не відкривалася.

Заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_2 та його представника, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача ОСОБА_2 є законними, достатньо обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, та підтверджується матеріалами справи, а саме документами, наданими позивачем, як докази, копії яких знаходяться в матеріалах справи, а їх оригінали були досліджені судом в судовому засіданні, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданого 17 жовтня 1949 року Ленінським райбюро ЗАГС, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_2, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження Ленінського райбюро ЗАГС 17 жовтня 1949 року зроблено відповідний запис за № 1419. Батьками народженого ОСОБА_3 зазначені ОСОБА_6 та ОСОБА_7.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, виданого 30 липня 1952 року Ленінським райбюро ЗАГС м. Запоріжжя, ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_3, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження Ленінського райбюро ЗАГС 30 липня 1952 року зроблено відповідний запис за № 1095. Батьками народженого ОСОБА_4 зазначені ОСОБА_6 та ОСОБА_7.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, виданого 30 липня 1952 року Ленінським райбюро ЗАГС м. Запоріжжя, ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_3, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження Ленінського райбюро ЗАГС 30 липня 1952 року зроблено відповідний запис за № 1095. Батьками народженого ОСОБА_4 зазначені ОСОБА_6 та ОСОБА_7.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3, виданого 06 травня 1974 року Ленінським відділом ЗАГС м. Запоріжжя, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження Ленінського відділу ЗАГС 06 травня 1974 року зроблено відповідний запис за № 932. Батьками народженого ОСОБА_2 зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_8.

Згідно договору купівлі-продажу від 09 вересня 2002 року, посвідченого ОСОБА_5., приватним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області, реєстровий № 3344, ОСОБА_9 продала, а ОСОБА_2 та ОСОБА_4 купили в рівних частинах кожний жилий будинок АДРЕСА_1. Після укладення даного договору він був зареєстрований в ОП ЗМБТІ в реєстрову книгу № 1 за реєстровим номером 196.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4, виданого Біленьківською сільською радою Запорізького району Запорізької області 23 липня 2003 року, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 51 років, про що в книзі реєстрації актів про смерть 23 липня 2003 року зроблено відповідний актовий запис за № 63.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на Ѕ частину житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно технічного паспорту на житловий будинок індивідуального житлового фонду АДРЕСА_1, складеного станом на 21 серпня 2002 р., власниками зазначеного будинку по Ѕ частині є ОСОБА_2 та ОСОБА_4.

Згідно довідки виконавчого комітету Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області за вих. № 02-29/743 та № 02-29/744 від 23.09.2008 р., ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 був зареєстрований та мешкав в АДРЕСА_1 по день своєї смерті, та знаходився на утриманні годувальника ОСОБА_2, який був зареєстрований та проживав разом з ним.

Всі викладені обставини підтверджуються матеріалами справи, ніким не заперечувалися. Суд не піддає сумніву достовірність документів, наданих позивачем як докази.

У відповідності до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов’язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Відповідно до вимог ст. 529 ЦК УРСР, при спадкуванні за законом спадкоємцями першої черги в рівних частках є той з подружжя, хто пережив, діти і батьки (усиновлювачи) померлого.

Відповідно до вимог ст. 530 УК Української РСР, при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).

Із викладеного вище вбачається, що спадкоємці першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 відсутні, а спадкоємцем за законом другої черги після його смерті є його рідний брат – ОСОБА_3, який є відповідачем по даній справі. Інших спадкоємців другої черги немає. Відповідач ОСОБА_3. не бажає приймати спадщину, відкриту після смерті брата, та не заперечує проти того, щоб право власності на спадкове майно у вигляді Ѕ частини житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 було зареєстровано за його сином, власником інших Ѕ частини житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, оскільки саме він після відкриття спадщини вступив в управління спадковим майном, прийняв спадщину фактично, проживав та був зареєстрований в житловому будинку, тому факт прийняття ОСОБА_2 спадщини, відкритої після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, може бути визнаний судом.

Відповідно до вимог ст. 549 ЦК УРСР, вважається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, або подав до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців із дня відкриття спадщини.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов’язки (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до вимог с. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

На підставі вищевикладеного, суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача та його представника, приходить до висновку, позовні вимоги ОСОБА_2 є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки задоволення позовних вимог позивача не порушує невизнані або оскаржувані права, свободи чи інтереси будь-яких осіб та вважає за можливе визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на Ѕ частину житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст. ст. 7, 10, 11, 60, 212, 213, 215 ЦПК України, п. 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, ст. 529, 549 ЦК УРСР 1963 року, ст. 392, 376, 1217, 1258, 1261 ЦК України, суд –

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за законом на Ѕ частину житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано в 10 денний строк з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в 20 денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження рішення до апеляційного суду Запорізької області.

Суддя:                                                 І.Б.ГРОМОВА

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація