- Позивач (Заявник): Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
- Відповідач (Боржник): Приватне акціонерне товариство "Укрпрофтур"
- 3-я особа: Федерація профспілок України
- 3-я особа: Федерація професійних спілок України
- Позивач (Заявник): Фонд соціального страхування України з тимчасової втрати працездатності
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2017 року Справа № 910/8796/16
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Самусенко С.С. - головуючого,
Малетича М.М.,
Плюшка І.А.,
розглянувши касаційну скаргуФонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
на рішення та постановугосподарського суду міста Києва від 09.09.2016 Київського апеляційного господарського суду від 12.12.2016
у справі№ 910/8796/16
господарського судуміста Києва
за позовомФонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
доПриватного акціонерного товариства "Укрпрофтур"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Федерації профспілок України
провизнання недійсними рішень загальних зборів,
за участю представників:
від позивача: Бессонова І.С., Мельников В.В.; від відповідача: Марач І.В., Сторожко А.О.;від третьої особи: Багатченко Ю.В.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 15.02.2017 касаційну скаргу прийнято до провадження у складі колегії суддів: Самусенко С.С. - головуючий, Малетича М.М., Плюшка І.А. у відповідності до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.02.2017.
1. Зміст позовних вимог та стислий виклад підстав подання позову
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернувся до господарського суду із позовом до ПрАТ "Укрпрофтур" про визнання недійсними рішень загальних зборів від 22.04.2016.
Позовні вимоги позивача мотивовано тим, що відповідачем порушено вимоги чинного законодавства України щодо організації та проведення загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства "УКРПРОФТУР".
Позивач посилається на те, що при проведенні річних загальних зборів акціонерів відповідач 22.04.2016 о 10:50 не допустив представника позивача ОСОБА_9 до участі у річних загальних зборах у зв`язку з відсутністю довіреності на представництво інтересів позивача.
При цьому, позивач вказує, що на позачергових загальних зборах ПрАТ "УКРПРОФТУР", які відбулись 29.12.2015, ОСОБА_9 були надані належним чином завірені копії наказів про створення комісії з припинення Фонду та виписка з ЄДР, на підставі яких було допущено до участі у позачергових загальних зборах ПрАТ "УКРПРОФТУР" як акціонера Фонду, такі ж документи були підготовлені 22.04.2016 на річні загальні збори.
2. Стислий виклад суті рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів та мотиви їх прийняття
Рішенням господарського суду міста Києва від 09.09.2016 у справі №910/8796/16 (суддя: Мельник В.І.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 12.12.2016 (судді: Пономаренко Є.Ю. - головуючий, Дідиченко М.А., Руденко М.А.), у задоволені позову відмовлено з огляду на відсутність порушень при організації та проведенні зборів і прийнятті рішень.
3. Підстави, з яких оскаржено судові рішення господарських судів
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, не погоджуючись із судовими рішеннями, звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати, а справу направити на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.
У скарзі зазначається, що представник позивача, прибувши на загальні збори, не був допущений до їх участі. В порушення ст.40 Закону України "Про акціонерні товариства" мотивоване рішення реєстраційної комісії про відмову в реєстрації учасника не надано ОСОБА_9
Скаржник звертає увагу, що порушено також порядок прийняття рішення про припинення повноважень членів наглядової ради.
4. Доводи, викладені у відзиві на касаційну скаргу
ПрАТ "Укрпрофтур" у відзиві з доводами касаційної скарги не погоджується, зазначає, що судами встановлено, що фактичного не допуску акціонера для участі у річних загальних зборах товариства не було, ОСОБА_9 запізнився і вчасно не зареєструвався. Позивач станом на 22.04.2016 мав 0% голосуючих акцій та не міг брати участь у голосуванні. Статут ПрАТ "Укрпрофтур" не містить норм стосовно обрання членів Наглядової ради в порядку кумулятивного голосування.
5. Обставини справи, встановлені господарськими судами попередніх інстанцій
Пунктом 4 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-ХІV регламентовано утворити Фонд соціального страхування України, реорганізувавши шляхом злиття Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
У зв`язку з цим та на підставі наказів Виконавчої дирекції Фонду від 15.12.2015 №353-ос та від 15.12.2015 № 354-ос створено комісії з припинення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та припинення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Головою комісії призначено заступника директора Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - ОСОБА_9.
Відповідно до п.4.2 Статуту ПрАТ "УКРПРОФТУР", затвердженого рішенням річних загальних зборів та Протоколом №34 від 02.04.2014, статутний капітал товариства складається із простих іменних акцій та поділений на 2115030 акцій.
Вартість вкладів акціонерів Товариства, внесених внаслідок придбання акцій складає:
- Федерація професійних спілок України: 2030429, частка у статутному капіталі 96%;
- Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності: 84601, частка статутному капіталі 4%.
Відповідачем у ПАТ "Національний депозитарій України" було отримано реєстр власників іменних цінних паперів станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення 22.04.2016 зборів.
У переліку власників іменних цінних паперів, який міститься в реєстрі, зазначено про те, що до участі у річних Загальних зборах включено 2 акціонери: Федерація професійних спілок України, що володіє 2 030 429 акціями та Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що володіє 84 601 акціями від загальної кількості акцій ПрАТ "УКРПРОФТУР", що складає 2 115 030 штук.
Також, в реєстрі зазначено, що Федерації професійних спілок України станом на 18.04.2016 належить 2 030 429 голосуючих акцій, а у Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності станом на 18.04.2016 немає голосуючих акцій.
Таким чином, станом на день складання переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, тобто на 18.04.2016, кількість голосуючих акцій Федерації професійних спілок України складала 2 030 429 штук, що становить 100 % від усіх голосуючих акцій.
22.04.2016 відбулися річні загальні збори ПрАТ "Укрпрофтур", які оформлено протоколом №38.
На вказаних зборах прийнято рішення про обрання лічильної комісії річних загальних зборів, порядок проведення річних загальних зборів, обрання голови та секретаря річних загальних зборів, затвердження річного звіту, порядок розподілу прибутку за фінансовими результатами 2015р., затвердження строку, порядку виплати дивідендів та покриття збитків, звіт наглядової ради, звіт ревізійної комісії, звіт правління, визначення основних напрямків діяльності та показники фінансового плану на 2015р., припинення повноважень членів ревізійної комісії, припинення повноважень членів наглядової ради, обрання членів наглядової ради, внесення змін до статуту, внесення змін до положення про оренду нерухомого майна.
Відповідно до протоколу №38 від 22.04.2016 та протоколу №2 реєстраційної комісії річних загальних зборів ПрАТ "Укрпрофтур" о 10:59 закінчено реєстрацію учасників зборів.
Загальна кількість осіб, включених до переліку акціонерів, які мають право на участь у зборах складає 2 особи.
Загальна кількість акціонерів (їх представників), які зареєструвалися для участі у зборах 1 особа, а саме, від Федерації профспілок України - заступник Голови ФПУ Саєнко В.В., з правом голосування 2030429 акціями, що становить 100 відсотків голосуючих акцій.
Вказані обставини також підтверджуються письмовими поясненнями Голови реєстраційної комісії річних загальних зборів ПрАТ "Укрпрофтур", що відбулись 22.04.2016, Головенця В.С. та членів реєстраційної комісії - Сторожко А.О. та Стецишин Т.А.
У Переліку акціонерів, які зареєструвалися для участі у річних загальних зборах ПрАТ "Укрпрофтур" 22.04.2016, який долучений до матеріалів справи, зазначено, що від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності представник станом на 10:59 не з`явився.
Крім цього, у протоколі № 38 від 22.04.2016 зазначено, що в приміщення, де проводилися річні загальні збори, із запізненням об 11:08 з`явився ОСОБА_9, тобто вже після закінчення реєстрації учасників та складання протоколу реєстраційної комісії. Документів, які б підтверджували повноваження вказаної особи, як представника акціонера Товариства, ним не надано.
Позивач станом на дату проведення річних загальних зборів (22.04.2016) мав голосуючих акцій 0% та не міг брати участь у голосуванні щодо питань, які винесені на порядок денний загальних зборів.
Судами встановлено наявність кворуму на момент закінчення реєстрації учасників зборів, перелік акціонерів складено у відповідності до законодавства.
Відповідно до п.п. 7.27, 7.28, 7.29 Статуту ПрАТ "Укрпрофтур", затвердженого рішенням річних загальних зборів та Протоколом № 34 від 02.04.2014, обрання членів Наглядової ради та припинення повноважень членів Наглядової ради здійснюється рішеннями загальних зборів Товариства. Загальні збори Товариства можуть прийняти рішення про дострокове припинення повноважень членів Наглядової ради та одночасно обрання нових членів Наглядової ради. Кількісний склад Наглядової ради Товариства складає 15 осіб. Члени Наглядової ради Товариства обираються загальними зборами Товариства з числа фізичних осіб, які мають повну цивільну дієздатність та є представниками акціонера. Порядок обрання, склад, порядок реалізації повноважень, формування, організація роботи, відповідальність членів Наглядової ради визначається законом, Статутом та Положенням про Наглядову раду Товариства.
Статут ПрАТ "Укрпрофтур" не містить положень стосовно обрання членів Наглядової ради в порядку кумулятивного голосування.
Суди дійшли висновку, що оскільки рішення річних загальних зборів ПрАТ "УКРПРОФТУР" № Р-34-15 від 02.04.2014 про обрання членів Наглядової ради не підтверджує того, що члени цієї Наглядової ради були обрані шляхом кумулятивного голосування, рішення про дострокове припинення повноважень членів Наглядової ради ПрАТ "Укрпрофтур" є правомірним.
Відповідно до листа Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №04/01/24-11 від 21.06.2016 за результатами проведеної перевірки ПрАТ "УКРПРОФТУР" порушень вимог законодавства про цінні папери під час проведення загальних зборів 22.04.2016 не виявлено, справа про правопорушення на ринку цінних паперів щодо ПрАТ "Укрпрофтур" не порушувалась.
6. Норми права, на які звертається увага при вирішенні спору
Відповідно до ст.40 Закону України "Про акціонерні товариства" реєстрація акціонерів (їх представників) проводиться на підставі переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складеного в порядку, передбаченому законодавством про депозитарну систему України, із зазначенням кількості голосів кожного акціонера. Реєстраційна комісія має право відмовити в реєстрації акціонеру (його представнику) лише у разі відсутності в акціонера (його представника) документів, які ідентифікують особу акціонера (його представника), а у разі участі представника акціонера - також документів, що підтверджують повноваження представника на участь у загальних зборах акціонерів товариства.
Відповідно до розділу VI Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 735 від 23.04.2013, для організації проведення загальних зборів акціонерного товариства та реєстрації акціонерів на цих зборах Центральним депозитарієм складається відповідно перелік акціонерів, яким надсилатиметься письмове повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства, перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства.
За ст.41 Закону України "Про акціонерні товариства" наявність кворуму загальних зборів визначається реєстраційною комісією на момент закінчення реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах акціонерного товариства. Загальні збори акціонерного товариства мають кворум за умови реєстрації для участі у них акціонерів, які сукупно є власниками більш як 50 відсотків голосуючих акцій.
Згідно ч.1 ст. 34 Закону України "Про акціонерні товариства" у загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники. Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складається станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення таких зборів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.
Пунктом 10 розділу VI Перехідних положень Закону України "Про депозитарну систему України" власник цінних паперів, які були дематеріалізовані, зобов`язаний звернутися до обраної емітентом депозитарної установи та укласти з нею договір про обслуговування рахунка в цінних паперах від власного імені або здійснити переказ прав на цінні папери на свій рахунок в цінних паперах, відкритий в іншій депозитарній установі.
У разі якщо власник цінних паперів протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом не уклав з обраною емітентом депозитарною установою договору про обслуговування рахунка в цінних паперах від власного імені або не здійснив переказ належних йому прав на цінні папери на свій рахунок у цінних паперах, відкритий в іншій депозитарній установі, цінні папери такого власника (які дають право на участь в органах емітента) не враховуються при визначенні кворуму та при голосуванні в органах емітента.
Обмеження щодо врахування цінних паперів при визначенні кворуму та при голосуванні в органах емітента встановлюються депозитарною установою в системі депозитарного обліку протягом одного робочого дня після закінчення строку, зазначеного в абзаці другому цього пункту.
Скасування таких обмежень здійснюється депозитарною установою протягом одного робочого дня після укладення власником цінних паперів з депозитарною установою договору про обслуговування рахунка в цінних паперах.
Відповідно до п.18 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008 № 13 при розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень.
Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв`язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону про господарські товариства).
При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв`язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.
За ст.57 Закону України "Про акціонерні товариства" загальні збори акціонерного товариства можуть прийняти рішення про дострокове припинення повноважень членів наглядової ради та одночасне обрання нових членів.
У разі якщо обрання членів наглядової ради здійснювалося шляхом кумулятивного голосування, рішення загальних зборів про дострокове припинення повноважень може прийматися тільки стосовно всіх членів наглядової ради.
Згідно ч.4 ст.42 Закону України "Про акціонерні товариства" обрання членів органу товариства здійснюється в порядку кумулятивного голосування у випадках, встановлених цим Законом та/або статутом акціонерного товариства.
7. Норми права та мотиви, з яких виходить касаційна інстанція при прийнятті постанови
Відповідно до вимог статті 1117 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи наведені вище норми права, встановлений перелік присутніх акціонерів з голосуючими акціями, які мають право на участь у загальних зборах згідно закону, господарські суди попередніх інстанцій прийшли до правильного висновку про наявність кворуму під час прийняття рішення загальними зборами акціонерів.
Відповідно до протоколу №2 реєстраційної комісії та протоколу №38 річних загальних зборів товариства реєстрація учасників загальних зборів закінчилася о 10:59 та на вказаний час представник позивача був відсутній.
Статут ПрАТ "Укрпрофтур" не містить положень стосовно обрання членів Наглядової ради в порядку кумулятивного голосування.
Для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства.
Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.
Позивачем не доведено наявності порушення його прав оскаржуваним рішенням зборів.
За ч.2 ст. 1117 ГПК України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
З огляду на встановлені попередніми судовими інстанціями обставини справи, колегія суддів касаційної інстанції вважає, що суди правильно застосували норми матеріального та процесуального права та, не встановивши порушень прав та законних інтересів позивача, дійшли мотивованого висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
8. Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
З дотриманням передбачених законодавством меж перегляду справи в касаційній інстанції, заслухавши суддю-доповідача, представників позивача, відповідача та третьої особи, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права господарськими судами попередніх інстанцій, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки встановлених судами обставин.
Колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що оскаржувані рішення та постанову судів попередніх інстанцій прийнято із повним, всебічним та об`єктивним з`ясуванням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв`язку з чим для задоволення касаційної скарги правові підстави відсутні.
Відповідно до ст.1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема, залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 12.12.2016 у справі №910/8796/16 залишити без змін.
Головуючий суддя С. Самусенко
Судді: М. Малетич
І. Плюшко
- Номер:
- Опис: про визнання рішень загальних зборів недійсними
- Тип справи: Забезпечення позову чи скасування забезпечення позову (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 910/8796/16
- Суд: Господарський суд м. Києва
- Суддя: Самусенко C.C.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.05.2016
- Дата етапу: 24.06.2016
- Номер:
- Опис: про визнання рішень загальних зборів недійсними
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 910/8796/16
- Суд: Господарський суд м. Києва
- Суддя: Самусенко C.C.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.05.2016
- Дата етапу: 11.10.2016
- Номер:
- Опис: визнання рішень загальних зборів недійсними
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 910/8796/16
- Суд: Київський апеляційний господарський суд
- Суддя: Самусенко C.C.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.10.2016
- Дата етапу: 12.12.2016
- Номер:
- Опис: визнання рішень загальних зборів недійсними
- Тип справи: Касацiйна скарга (подання)
- Номер справи: 910/8796/16
- Суд: Касаційний господарський суд
- Суддя: Самусенко C.C.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.02.2017
- Дата етапу: 14.03.2017