Судове рішення #6283231
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 

 

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

Справа № 10-386/09                                                    Головуюча у суді І-ої інстанції Черненко І.В.

Категорія ч.2 ст.368 КК України                             Доповідач Письменний Г.О.

 

 

    05 жовтня 2009 року Колегія суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:

головуючого судді Письменного Г.О.,

суддів Бабича О.П., Коротченка В.В.,

за участю прокурора Сидоренка А.А.,

захисника-адвоката ОСОБА_1,

старшого слідчого СВ прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_5

за присутності обвинуваченого ОСОБА_2

 

розглянула у відкритому судовому засіданні у місті Кіровограді апеляцію прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, на постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 21 вересня 2009 року, якою відмовлено в обранні стосовно

 

ОСОБА_2,  ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Кіровограда, українця, громадянина України, одруженого, з вищою освітою, працюючого начальником Світловодської ОДПІ ДПА у Кіровоградській області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, проживаючого за адресою: АДРЕСА_2, раніше не судимого,

запобіжного заходу у вигляді взяття під варту строком на два місяці та обрано запобіжний захід у вигляді грошової застави в розмірі 20 000 (двадцяти тисяч) грн.

 

    Органами досудового слідства ОСОБА_2 обвинувачується у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 368 КК України.

У ході розслідування кримінальної справи встановлено наступне.

17.08.2009 року представник за довіреністю ПП „ОСОБА_3"- ОСОБА_4 звернувся до начальника Світловодської ОДПІ ДПА у Кіровоградській області ОСОБА_2 з приводу внесення очолюваною останнім податковою інспекцією заяви про визнання банкрутом двоюрідного брата ОСОБА_4, - директора ПП "ОСОБА_3", оскільки окрім заборгованості перед бюджетом ПП. "ОСОБА_3" мав заборгованість перед банківськими установами. Внаслідок  такого звернення,   начальник   Світловодської  ОДПІ   ОСОБА_2,  усвідомивши безвихідність  процесуального  становища ОСОБА_3  в тому,  що останній, заборгувавши банкіківським установам, може позбутися належного йому майна, поставив ОСОБА_4  умову про передачу йому хабара в сумі 10 тисяч гривень  за подання податковим органом заяви до суду  про порушення справи про визнання ПП "ОСОБА_3" банкрутом та за ініціювання Світловодською ОДПІ процедури банкрутства ПП "ОСОБА_3" Крім цього, в ході розмови цього ж дня,  17.08.2009 року, ОСОБА_2, в своєму робочому кабінеті, розташованому в адмінбудівлі Світловодської ОДПІ за адресою: вул. Леніна, 14,  м. Світловодськ, Кіровоградська область, в погрозливій формі заявив, що у разі відмови надання йому зазначених коштів ОСОБА_4, ОСОБА_2 буде ініціювати проведення позапланових перевірок ПП "ОСОБА_3" інспекторами Світловодської ОДПІ з метою виявлення та фальсифікації фактів стосовно спростування підстав для визнання ПП "ОСОБА_3" банкрутом. 28.08.2009 року, в робочому кабінеті ОСОБА_2, ОСОБА_4, усвідомлюючи безвихідність процесуального становища щодо можливості визнання органами ДПА банкрутом зазначеного вище підприємства, вимушений був погодитись на вимоги начальника Світловодської ОДПІ ОСОБА_2 щодо передачі йому грошових коштів. Тож, ОСОБА_4 та ОСОБА_2 досягли домовленості про передачу хабара останньому двома частинами - по 5 тис. грн.,   у спосіб і час, вказаний ОСОБА_2: першу частину хабара у сумі 5 тис. грн. ОСОБА_4 мав віддати ОСОБА_2 28.08.2009 року, а другу частину хабара у сумі 5 тис. грн. - після подачі Світловодською ОДШ заяви до судових органів про визнання ПП „ОСОБА_3" банкрутом. Внаслідок цього, 28.08.2009 року ОСОБА_2, у своєму службовому кабінеті отримав від ОСОБА_4 першу частину хабара - 5 тис. гри. - за ініціювання Світловодською ОДПІ заяви до господарського суду Кіровоградської області про порушення справи про банкрутство ПП „ОСОБА_3" Продовжуючи свої протиправні дії, начальник Світловодської ОДПІ ОСОБА_2, організувавши подачу заяви до господарського суду Кіровоградської області про порушення справи про банкрутство ПП „ОСОБА_3", 11.09.2009 року у своєму службовому кабінеті, розташованому по вул. Леніна, 14 у м. Світловодську, приблизно о 10 годині 25 хвилин одержав від ОСОБА_4 другу частину хабара за вирішення вказаного питання, одразу після чого ОСОБА_2 був заблокований працівниками ГУ БКОЗ СБУ в своєму службовому кабінеті.

   

    11.09.2009 року прокуратурою Кіровоградської області порушено кримінальну справу, а 14.09.2009 року ОСОБА_2  пред'явлено обвинувачення за ч.2 ст. 368 КК України.

21.09.2009 року постановою Ленінського районного суду м. Кіровограда відмовлено в обранні ОСОБА_2 запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою строком на два місяці та обрано запобіжний захід щодо нього  у вигляді грошової застави в сумі 20 000 (двадцяти тисяч) грн.  В обґрунтування свого рішення судом першої інстанції зазначено, що при розгляді подання не встановлено обставин, які б   свідчили про наявність достатніх підстав вважати, що перебуваючи на волі, обвинувачений буде намагатися ухилитися від слідства і суду або від виконання процесуальних рішень, при цьому суд врахував, що ОСОБА_2 обвинувачується в отриманні хабара в сумі 10000 ( десяти тисяч) грн., відтак - запобіжний захід у вигляді   грошової застави в розмірі 20000 (двадцяти тисяч) грн. є достатнім запобіжним заходом за для забезпечення належної поведінки обвинуваченого. Місцевим судом також прийняті до уваги дані, які характеризують особистість ОСОБА_2

 

В апеляції прокурор, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, просить постанову Ленінського районного суду скасувати, направивши матеріали подання на новий судовий розгляд. Свої вимоги апелянт мотивує тим, що ОСОБА_2 має владні зв'язки із високопосадовцями, а тому, перебуваючи на волі, може активно перешкоджати встановленню істини по справі, впливати на хід слідства, ухилятися від слідства і суду, продовжувати злочинну діяльність.

 

Заслухавши доповідача, думку прокурора та пояснення старшого слідчого СВ прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_5, які підтримали доводи апеляції і просили скасувати постанову місцевого суду, пояснення обвинуваченого ОСОБА_2 та в його інтересах захисника-адвоката ОСОБА_1 щодо відсутності підстав для скасування рішення суду і залишення його без зміни, перевіривши матеріали кримінальної справи та доводи апеляції, колегія вважає, що вона задоволенню не підлягає.

За змістом ст.ст. 148, 150 та 155 КПК України запобіжний захід у вигляді взяття під варту застосовується до особи за вчинення злочину, за який передбачено позбавлення волі не менше 3 років, а також за наявності достатніх даних вважати, що обвинувачений буде намагатися ухилитися від слідства і суду або від виконання процесуальних рішень, перешкоджати встановленню істини у справі, або продовжувати злочинну діяльність.

 

    Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 небезпідставно обвинувачується у тому, що являючись службовою особою,   яка займає відповідальне  становище,   із використанням службового становища всупереч інтересам служби, вчинив одержання хабара поєднане з його вимаганням .

    Проте, відмовляючи у задоволенні подання старшого слідчого, районний суд правильно виходив з того, що ОСОБА_2 має позитивні характеристики, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався. Долучені до справи матеріали підтверджують факт, що за місцем роботи, і по місцю проживання обвинувачений характеризується виключно з позитивної сторони (а.а. с. 54, 55-56).

До того ж, органи досудового слідства не навели достатніх доказів того, що перебуваючи на волі, ОСОБА_2 буде ухилятися від слідства та суду, від виконання процесуальних рішень, перешкоджати встановленню істини у справі, продовжуватиме злочинну діяльність, при цьому  прокурор достатньо не обґрунтував необхідність зміни запобіжного заходу щодо нього на взяття під варту. Більш за те, - пояснення старшого слідчого СВ прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_5, надані ним суду в судовому засіданні 05.10.2009 року, підтверджують факт сприяння органам досудового слідства обвинуваченим у розслідуванні даної кримінальної справи; підтверджено також і те, що обвинувачений ОСОБА_2 з'являється до органів досудового слідства за першим викликом слідчого, і жодного випадку до нинішнього часу, коли б обвинувачений ухилявся від такої явки, - зафіксовано не було.

За таких обставин колегія суддів переконана, що належна поведінка ОСОБА_2 під час досудового слідства та у суді може бути забезпечена застосуванням до нього менш суворого запобіжного заходу ніж взяття під варту, - зокрема такого як застава у розмірі 20 000 (двадцяти тисяч ) гривень.

   

З огляду на дані обставини, слід визнати, що місцевий суд обґрунтовано дійшов висновку про те, що належна поведінка обвинуваченого на досудовому слідстві може бути забезпечена і без застосування до ОСОБА_2 такого суворого запобіжного заходу, як взяття під варту, а саме - грошовою заставою у вигляді 20 000 (двадцяти тисяч) гривень,  -  відтак підстав для скасування рішення місцевого суду колегія не вбачає.

 

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 362, 365, 366, 382 КПК України, колегія суддів

 

УХВАЛИЛА:

 

    Апеляцію прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, залишити без задоволення, а постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 21 вересня 2009 року, якою відмовлено в обранні запобіжного заходу у вигляді взяття під варту стосовно ОСОБА_2 - без зміни.

 

 

Головуючий суддя :                                                                                                  Г.О. Письменний

 

Судді:                                                                                                                       О.П. Бабич

 

                                                                                                                                  В.В. Коротченко                                                                                                            

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація