Судове рішення #628833362

Справа № 2-6114/2009р.
















РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2009 року

Малиновський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді - Ярош А.І.

при секретарі - Тетері С.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення часток та визнання права власності в порядку спадкування за заповітом та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності на обов`язкову частку у спадщині,


ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визначити, що частки співвласників квартири АДРЕСА_1 є рівними та складають по частині у кожного та визнати за ним, право власності на частину зазначеної квартири та на гроші, які знаходяться на рахунку № НОМЕР_1 у ВАТ «Ощадбанк» 8345/0281 в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_3 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 06 жовтня 2009 року зустрічний позов ОСОБА_2 про визнання права власності на обов`язкову частку у спадщині прийнятий до спільного розгляду з первісним позовом.

Ухвалою суду від 26 листопада 2009 року провадження по зустрічниму позову закрито, у зв`язку з відмовою ОСОБА_2 від позову.

У судовому засіданні відповідач позов визнала в повному обсязі не заперечувала проти його задоволення. Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_3 та ОСОБА_1 є власниками квартири АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 03 листопада 1993 року Управлінням житлово- комунального господарства виконкому Одеської міської ради народних депутатів та зареєстрованого і записаного у реєстрову книгу за №17-587. Право власності ОСОБА_3 та ОСОБА_1 зареєстровано в КП «ОМБТІ та РОН» 26 січня 1994 року під №155 стр. 113 кн. 18 пр.

Відповідно до ч. 2 ст. 370 ЦК України, у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.

Оскільки ніяких домовленостей між сторонами, а також відповідного рішення суду немає, частки співвласників ОСОБА_3 та ОСОБА_1 в праві спільної сумісної власності на квартиру АДРЕСА_1 є рівними та складають по частині у кожного.

Відповідно до Ощадної книжки (а.с. 19) на ім`я ОСОБА_3 в Ощадному банку відкрито рахунок № НОМЕР_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 померла (актовий запис про смерть №4897 від 22 травня 2006 року, зроблений Першим відділом реєстрації актів цивільного стану Приморського районного управління юстиції м. Одеси).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на частину квартиру АДРЕСА_1 та на кошти на рахунку № НОМЕР_1 у ВАТ «Державний ощадний банк України».

Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до заповіту, складеного 21 березня 2005 року ОСОБА_3 квартиру АДРЕСА_1 заповідала синові ОСОБА_1

ОСОБА_2 , як особа, що має право на обов`язкову частку у спадщині, у судовому засіданні та у письмовій заяві від свого права відмовилася.






Спадкоємець за Заповітом ОСОБА_1 у встановлений законом шестимісячний строк звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину йому було відмовлено, оскільки невизначені частки співвласників в праві спільної сумісної власності на спадкове майно.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємиць, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

ОСОБА_1 своєчасно звернувся до нотаріальної контори та постійно проживав із спадкодавицею до та на момент смерті, а тому прийняв у спадщину за заповітом частину квартири АДРЕСА_1 .

Що стосується коштів на рахунку у ВАТ «Державний ощадний банк України», то судом встановлено наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Сторони по справі є дітьми померлої та відповідно спадкоємцями першої черги. Однак оскільки ОСОБА_2 відмовилася від права на спадщину на користь ОСОБА_1 , суд вважає законним визнання одноособово за позивачем право власності на кошти на рахунку у ВАТ «Державний ощадний банк України» відкритий на ім`я ОСОБА_3 .

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача обгрунтовані, законні і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 370, 1261, 1268 ЦК України, ст. ст. 10, 60,208,209, 212-215,224 ЦПК України, суд


ВИРІШИВ:


Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визначити, що частки співвласників ОСОБА_3 та ОСОБА_1 в праві спільної сумісної власності на квартиру АДРЕСА_1 є рівними та складають по частині у кожного.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1 , де частина - частка в праві спільної сумісної власності, частина - в порядку спадкування за заповітом після матері, ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на грошові кошти на рахунку № НОМЕР_1 , відкритому у Відкритому акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України» на ім`я ОСОБА_3 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.


Судд




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація