Судове рішення #6290709

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          


 07 жовтня 2009 р.                                                                                    № 21/235пн  



  Вищий господарський суд України  у складі колегії суддів:


головуючого суддіШаргала В.І.,

суддів:Мачульського Г.М.,


Рогач Л.І.

за участю представників сторін:

позивачане з’явився

відповідачане з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргуАвдіївської міської ради Донецької області

на постановуДонецького    апеляційного господарського суду  від 02.06.2009 р.

у справі№21/235пн господарського суду  Донецької області

за позовомФізичної особи  - підприємця ОСОБА_1

доАвдіївської міської ради Донецької області

прозобов'язання укласти договір


В С Т А Н О В И В:


Фізична особа  - підприємець  (надалі ФОП) ОСОБА_1 звернувся до господарського суду  Донецької області з позовом (з урахуванням уточнень) до Авдіївської міської ради Донецької області та просив суд зобов'язати міськраду укласти  в запропонованій позивачем редакції договір оренди земельної  по вул. Тімірязєва, 1 у м. Авдіївка Донецької області для обслуговування столярної майстерні.

Позовні вимоги мотивовані тим, що підприємцю на праві власності належить частина приміщень площею 262,2 кв. м. в будівлі механічної мийки, які позивач переобладнав у столярну майстерню, а відповідач пропонує укласти договір оренди земельної ділянки саме для обслуговування приміщень механічної мийки, а не майстерні. Крім того, підприємець потребує земельну ділянку площею 351 кв. м., а не 647 кв. м., розмір орендної плати також є завищеним.

Рішенням господарського суду  Донецької області від 16.03.2009 року (суддя Матюхін В.І.) в позові відмовлено з тих підстав, що позовні вимоги  є фактично вимогами про зміну умов договору, однак, не відповідають  поданим  документам, розробленому проекту землеустрою, рішенню міськради щодо відведення підприємцю земельної ділянки; крім того міськрада не ухилялась від укладення договору, навпаки нею здійснені всі дії щодо укладення договору оренди.

За апеляційною скаргою ФОП ОСОБА_1 судове рішення переглянуте в апеляційному порядку і постановою Донецького    апеляційного господарського

суду  від 02.06.2009 року ( судді: Старовойтова Г.Я., Волков Р.В., Калантай М.В.) скасоване, позов задоволений, зобов'язано Авдіївську міськраду укласти з ФОП ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки  площею 284 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 у для обслуговування столярної майстерні, розташованої в будівлі механічної мийки.

Постанова мотивована, зокрема,  тим, що відповідно до технічного паспорту приміщення, що належить позивачу, переобладнано у столярну майстерню, площа якої становить 284 кв. м.; розроблення проекту землеустрою свідчить про зміну цільового призначення земельної ділянки; оскільки на вказаній земельній ділянці розташоване  належне підприємцю на праві власності нерухоме майно, то він має право на вказану земельну ділянку.

Не погоджуючись з прийнятою у справі постановою, Авдіївська міська рада звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на неврахування судом апеляційної інстанції  норм ст. 1 Закону України "Про землеустрій", ст. ст. 20, 123 Земельного кодексу України, ст. 15 Закону України "Про оренду землі", а також на неповне встановлення обставин справи щодо документів, на підставі яких міськрадою було прийнято рішення про передачу в оренду земельної ділянки за вказаною адресою, просить її скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.

         Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, судова колегія Вищого господарського суду вважає, що касаційна скарга  підлягає  задоволенню з наступних підстав.

Господарськими судами встановлено, що згідно  з витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно КП БТІ м. Донецька №8935199 від 14.11.05 р., приміщення  площею 262,2 кв. м. в будівлі  механічної мийки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить ОСОБА_1. Дата прийняття рішення про реєстрацію права власності – 02.11.05 р.

Підприємець звернувся до міськради з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування частки будівлі механічної мийки за адресою: м. Авдіївка, вул. Тімірязєва, 1, загальною площею 262,2 кв. м., з наступним оформленням документів на оренду строком на 5 років. До заяви були додані, зокрема, технічний паспорт БТІ, свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу.

Рішенням від 05.10.06 р. №5/7-130 Авдіївською міськрадою  наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки   площею 0,1га для обслуговування будівлі механічної мийки за адресою: АДРЕСА_1, із землі, раніш наданої ВАТ “Ясинуватська райагротехніка”. Цим же рішенням міськрада зобов’язала позивача в 20-ти денний строк укласти з землевпорядною організацією договір на виконання проектних робіт.

Авдіївським міським відділом земельних ресурсів 23.10.2006 р.  підприємцю були надані умови відведення земельної ділянки за № 02-14-595, у яких зазначені мета використання землі -  “для обслуговування частки будівлі механічної мийки" та код використання з Українським класифікатором цільового використання землі –інша комерційна діяльність. Ці умови позивачем прийняті без будь-яких зауважень.

На виконання рішення Авдіївської міської ради  від 05.10.06 р. №5/7-130 позивачем 23.11.2006 р. з Приватним підприємством “Інформаційний науково-дослідницький центр “Експерт-консалтинг" був укладений договір №23/11 про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. В цей же день, 23.11.2006 р., позивачем було затверджене завдання на роботу, яку необхідно було виконати центру “Експерт-консалтинг”, а саме: “Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки   фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 для обслуговування частки будівлі механічної мийки". У цьому    завданні було зазначене як цільове призначення земельної ділянки   - “для обслуговування частки будівлі механічної мийки", так  і її площа - 0,0647га.

Межі земельної ділянки  встановлені 18.12.2006 р., про що складений і підписаний, у тому числі і ФОП ОСОБА_1, акт узгодження та встановлення меж земельної ділянки на місцевості.  Відповідно до названого  акту земельна ділянка розташована на землях  ВАТ “Ясинуватська райагротехніка", призначена  для обслуговування частки будівлі механічної мийки і її площа складає 0,0647 га.  

Приватним підприємством “Інформаційний науково-дослідницький центр “Експерт-консалтинг” на виконання взятих на себе договором №23/11 зобов’язань був розроблений Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки   фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 для обслуговування частки будівлі механічної мийки за адресою: м. Авдіївка, вул. Тімірязєва, 1.

Рішенням від 05.07.2007 р. за №5/14-328 “Про передачу земельних ділянок в оренду" Авдіївська міська рада затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 для обслуговування частки будівлі механічної мийки за адресою: АДРЕСА_1 (п.1.1.). Пунктом 2 цього рішення Авдіївська міська рада вирішила:

-          вилучити із землекористування Ясинуватського головного ремонтно-транспортного підприємства земельну ділянку площею 0,0647 га земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони і іншого призначення  за адресою: АДРЕСА_1 ;

-          передати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею  0,0647 га, з яких: 0,0296 га  - під капітальною одноповерховою будівлею і 0,0351 га  - під проїздами, проходами і  площадками для обслуговування частини будівлі механічної мийки, кадастровий номер: 1410200000:02:003:0059, на умовах оренди строком до 05.04.2010 р. в розмірі 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (УКЦИЗ 1.11.6).

Цим же рішенням міськрада зобов’язала позивача в місячний термін після прийняття рішення укласти з Авдіївською міською радою договір оренди у відповідності з типовим договором оренди, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. №220 і зареєструвати його відповідно до Порядку державної реєстрації договорів оренди землі (п.11.2), а також протягом 5-ти днів після державної реєстрації договору оренди надати його копію відповідному органу державної податкової служби (п.11.3) і використовувати земельну ділянку тільки за цільовим призначенням і відповідно до умов його надання (п.11.4).

На виконання рішення Авдіївської міської ради  від 05.07.2007 р. за №5/14-328 “Про передачу земельних ділянок в оренду" був розроблений проект договору  оренди земельної ділянки без номеру та дати і не підписаний з боку міськради направлений фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 для його оформлення відповідно до вимог чинного законодавства та акт приймання-передачі в оренду земельної ділянки кадастровий номер: 1410200000:02:003:0059.

ФОП ОСОБА_1 за супровідним листом б/н від 09.06.08 р. повернув Авдіївській міській раді проект договору оренди земельної ділянки без підпису з посиланням на невірне зазначення об’єкту оренди (площі земельної ділянки),   розміру орендної плати, цільового призначення земельної ділянки.

Листом від 26.06.08 р. №01-20/0825 Авдіївська міська рада повідомила позивача про те, що:

- цільове призначення земельної ділянки повинно відповідати цільовому призначенню будівлі, яка знаходиться на цій ділянці;  

- у власності підприємця знаходиться частина будівлі механічної мийки, що відображено в технічному паспорті БТІ, у зв’язку з чим і земля передається для обслуговування частки будівлі механічної мийки;

- для використання частини будівлі під столярну майстерню необхідно підготувати проект її перепланування;

- передача в оренду земельної ділянки здійснюється на підставі проекту відводу, виконаного спеціалізованою землевпорядною організацією, з висновком державної експертизи землевпорядної документації, у якому зазначена площа земельної ділянки з урахуванням прилеглої території.

Цим же листом міськрада визнала допущені технічні помилки щодо редакцій пунктів 16 та 19 проекту договору і з метою їх виправлення порадила звернутись до міського відділу земельних ресурсів. Одночасно вона запропонувала позивачеві, якого не влаштовувала площа земельної ділянки, зазначена в проекті відведення, звернутись до проектної організації для  розрахунку нормативу прилеглої території.

30.10.08 р.  підприємець звернувся до Авдіївської міської ради  з заявою про зміну цільового призначення земельної ділянки, на що листом від 10.11.2008 р. №01-20/1441 виконком міськради повторно повідомив позивача  про те, що цільове призначення земельної ділянки повинно відповідати цільовому призначенню будівлі, яка знаходиться на цій ділянці; згідно технічного паспорту БТІ на земельній ділянці знаходиться будівля механічної мийки і одночасно порекомендував заявнику для отримання дозволу на зміну цільового призначення земельної ділянки зайнятись переплануванням будівлі механічної мийки в столярну майстерню.

За приписами ст.ст. 116, 123, 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування.

Процедура набуття права на оренду земельної ділянки вперше у зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно, що розміщене на такій земельній ділянці,  за змістом ст.ст. 116, 123 названого Кодексу (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) складається з наступних основних етапів.

1.  Подання заяви особою, що претендує на земельну ділянку, розгляд заяви уповноваженим органом та прийняття відповідного рішення у тому числі і про надання згоди на розробку проекту землевідведення.

2. Складання проекту землевідведення та подання  його до уповноваженого органу на затвердження.

3. Розгляд проекту відведення уповноваженим органом  та його затвердження у разі відповідності вимогам земельного законодавства.

4. Укладення  саме договору оренди, встановлення меж земельної ділянки, передача ділянки орендарю в натурі.

5. Державна реєстрація договору.

Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" визначені істотні умови договору оренди землі, в тому числі такі як   об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);  цільове призначення, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

З приписів ст. 122 Земельного кодексу України, п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування" вбачається, що способом волевиявлення  ради, яка здійснює право власності на землю територіальної громади, в тому числі і щодо істотних умов договору є прийняття рішення сесії.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини та норми наведеного законодавства, господарський суд Донецької області дійшов правильного висновку про те, що між сторонами   виник спір стосовно істотних умов договору, а саме: розміру земельної ділянки та її цільового призначення.

 Як зазначалося вище, рішення органу місцевого самоврядування про передачу в оренду земельної ділянки приймається на підставі затвердженого проекту землевідведення, в якому зазвичай вказаний розмір земельної ділянки та її місце розташування, а також цільове призначення земельної ділянки.

З встановлених господарським судом обставин вбачається, що рішення стосовно іншого розміру та іншого цільового призначення земельної ділянки  міськрадою не приймалося, затверджений рішенням міськради проект землевідведення розроблений за завданням підприємця, цільове призначення земельної ділянки - обслуговування частини будівлі механічної мийки відповідає поданим позивачем документам про право власності на нерухоме майно. А відтак, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Стосовно посилань суду апеляційної інстанції на технічний паспорт, відповідно до якого в приміщенні механічної мийки обладнана столярна майстерня,  дата складання цього паспорту –29.09.2008 року, а рішення про затвердження проекту землевідведення та передачу земельної ділянки в оренду прийняте міськрадою 05.07.2007 року.

Крім того,  оскарженою постановою зобов'язано міськраду  укласти з позивачем договір оренди земельної ділянки площею 284 кв. м.. При цьому суд апеляційної інстанції зазначив, що земельну ділянку саме такого розміру займають належні позивачеві приміщення (загальна площа приміщень складає 284 кв. м.).

Однак,   з приписів ст. 120  Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України вбачається, що  до набувача нерухомості  переходить право користування земельною ділянкою, на якій розміщений придбаний об'єкт нерухомості та на земельну ділянку необхідну для її обслуговування.

При цьому земельні ділянки, які необхідні для обслуговування  нерухомого майна, визначені у державних будівних нормах відповідно до проекту, розробленого організацією, яка має ліцензію на виконання зазначених проектів.

Отже, законодавцем  в імперативній формі визначено необхідність земельної ділянки для обслуговування будинку, будівлі, споруди.

Таким чином, як правильно відзначив суд першої інстанції, позивачем необґрунтовано визначений розмір земельної ділянки та її цільове призначення всупереч  розробленого спеціалізованою організацією та затвердженого міськрадою проекту землевідведення.

Вказані обставини залишились поза увагою суду апеляційної інстанції.

Виходячи з  викладеного, колегія   суддів   вважає, що під   час розгляду справи місцевим  господарським судом фактичні обставини справи встановлено на основі повного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки суду відповідають цим обставинам і їм надана правильна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, тому рішення суду першої інстанції слід залишити в силі, а оскаржену постанову – скасувати.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України


ПОСТАНОВИВ:


Касаційну скаргу  Авдіївської міської ради Донецької області  задовольнити.


Постанову Донецького    апеляційного господарського суду  від 02.06.2009 р. у справі №21/235пн скасувати.


Рішення господарського суду  Донецької області від 16.03.2009 р. у цій же справі залишити в силі.



Головуючий  суддя

Шаргало В.І.

Суддя
Мачульський Г.М.


Суддя

Рогач Л.І.




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація