Справа №2А-48
2009р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
„25” червня 2009 року Шевченківський районний суд м. Львова
в складі : головуючого – судді Кавацюка В.І.
при секретарі Юрчишин О.В.
з участю адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові
справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до міського голови Львова ОСОБА_3, виконавчого комітету Львівської міської ради, департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, голови громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Львівської міської ради ОСОБА_4, третьої особи ОСОБА_5 про захист прав від порушень з боку суб’єкта владних повноважень та відшкодування моральної шкоди, заподіяної бездіяльністю та протиправними рішеннями суб’єкта владних повноважень,
у с т а н о в и в :
У липні 2008 року ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом про захист прав від порушень з боку суб’єкта владних повноважень, в якому, з урахуванням поданих в травні 2009 року остаточних уточнень позовних вимог, просить постановити рішення, яким визнати незаконними рішення громадської комісії з житлових питань при виконкомі Львівської міської ради щодо надання його сім’ї квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові, які були оформлені протоколами від 04 квітня 2007 року, від 22 серпня 2007 року, від 20 серпня 2008 року та від 17 вересня 2008 року, зобов’язати громадську комісію з житлових питань при виконкомі Львівської міської ради прийняти рішення щодо надання його сім’ї квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові, визнати неправомірними дії департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради стосовно зволікання з поданням на розгляд виконкому Львівської міської ради проекту рішення щодо надання його сім’ї вищевказаної квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові, зобов’язати департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради подати на розгляд виконкому Львівської міської ради проект рішення щодо надання його сім’ї квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові, зобов’язати виконком Львівської міської ради прийняти рішення щодо надання його сім’ї квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові, визнати неправомірними дії міського голови ОСОБА_3 щодо неналежного розгляду його звернень, а також стягнути з відповідачів 10 000 грн. у відшкодування моральної шкоди.
В обгрунтування своїх вимог зіслався на те, що його сім’я, яка складається з 4 осіб (він, дружина - ОСОБА_5, донька – ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, син – ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2), проживає в комунальній квартирі №82 на вул. Сосенка,30 в м. Львові і займає одну кімнату площею 13,0 кв.м. Даний будинок має статус сімейного гуртожитку та комунальними вигодами користується п’ять сімей. З 20 грудня 1993 року їх сім’я перебуває на квартирному обліку за місцем проживання в Львівській міської раді.
Він, позивач, дістав поранення, контузію під час участі в бойових діях, а тому відповідно до п.14 ст. 12 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” його сім’я повинна бути забезпечена житлом позачергово протягом двох років з дня взяття на квартирний облік. Крім цього, він також є інвалідом війни та має право на пільги, які встановлені законодавством України для ветеранів і інвалідів війни, а його дружина ОСОБА_5 хворіє на тяжку форму хронічного захворювання, є інвалідом 2 групи і відповідно до медичного висновку та положень ст. 49 Житлового кодексу України має право на додаткову площу у вигляді окремої кімнати або в розмірі десяти квадратних метрів.
Враховуючи наявні пільги, хворобу дружини, вік і різну стать дітей, а також вимоги ст.ст. 47, 48 ч.4, 50 Житлового кодексу України його сім’ї має бути надане жиле приміщення з перевищенням норми житлової площі, а саме, їм повинна бути надана 4-х кімнатна квартира жилою площею не менше 64, 60 кв.м.
З урахуванням його пільг 18 січня 2007 року виконкомом Львівської міської ради був даний дозвіл на огляд квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові, яка складається з трьох кімнат площею 56,1 кв.м. 21 січня 2007 року його сім’єю була оглянута вищевказана квартира і він подав заяву в Львівську міську раду про те, що його сім’я з 4-сіб погоджується на закріплення цієї квартири і отримання ордеру.
Однак після подання такої заяви посадові особи Львівської міської ради стали зволікати з прийняттям рішення по заяві, а сім’ї, які ставали на квартирний облік пізніше, отримали квартири.
Спочатку посадові особи Львівської міської ради поставили вимогу, що так як він проживає в квартирі, де спільна сумісна власність, то квартиру слід поділити на частки і виділити в натурі, інакше його сім’ї не нададуть квартиру, оскільки співвласники ОСОБА_8 і ОСОБА_9 не мають права отримувати з ними квартиру. Він виконав таку вимогу, однак пізніше йому стали заявляти, що він погіршив свої житлові умови, стали вимагати, щоб він забрав в квартиру №82, яку оглядав, ще й ОСОБА_8 і ОСОБА_9
Після неодноразових звернень та скарг 04 квітня 2007 року його документи були передані на засідання громадської комісії з житлових питань при виконкомі Львівської міської ради, головою якої була директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради п.Желізко. Незважаючи на те, що він перебував в приміщенні Львівської міської ради і просив надати йому можливість висловитись, громадська комісія розглянула житлове питання без його участі та його лише викликали і повідомили, що прийнято рішення про відмову в закріпленні його сім’ї вищевказаної трикімнатної квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові. В подальшому по його скаргах лише дублювались витяги з рішення громадської комісії з житлових питань, в якій все вирішували посадові особи Львівської міської ради, про відмову в наданні вищезазначеної квартири та розгляд його заяв не виносився на засідання виконкому Львівської міської ради, до компетенції якого входить прийняття рішень щодо житлових питань.
17 вересня 2008 року відбулось чергове засідання громадської комісії з житлових питань при виконкомі Львівської міської ради, на якому було прийнято рішення „до кінця поточного року запропонувати ОСОБА_2 житло відповідно до норм чинного законодавства”, а квартиру №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові, яку він, позивач, оглядав згідно дозволу від 18 січня 2007 року, вирішено надати ОСОБА_10, хоч сім’я останнього ніколи не проживала в м. Львові, і він не є інвалідом війни та на вказану квартиру було накладено арешт.
Крім цього, він, ОСОБА_2, неодноразово звертався до міського голови ОСОБА_3 щодо вирішення його заяв, однак належного реагування на такі звернення не було, а тому змушений звернутись в суд.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2, його представник ОСОБА_11 та третя особа ОСОБА_5 позовні вимоги підтримали, покликаючись на доводи, які викладені в позовній заяві та доповненнях до неї.
Представник департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради ОСОБА_12 та представник виконкому Львівської міської ради і міського голови ОСОБА_3 - ОСОБА_13 позов не визнали, зіславшись на доводи, які викладені в долученому до справи письмовому запереченні.
Інші особи, які беруть в справі в судове засідання не з’явились, хоч про час та місце розгляду справи повідомлялись в установленому порядку.
Заслухавши пояснення позивача ОСОБА_2, його представника ОСОБА_11, представників відповідачів ОСОБА_12 та ОСОБА_13, з’ясувавши дійсні обставини справи, права та обов’язки сторін, дослідивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено , що сім’я позивача ОСОБА_2, яка складається з 4 осіб (він, дружина - ОСОБА_5, донька – ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, син – ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2), зареєстрована та проживає в комунальній квартирі №82 на вул. Сосенка,30 в м. Львові і займає одну кімнату площею 13,0 кв.м. Даний будинок має статус сімейного гуртожитку та комунальними вигодами користується п’ять сімей. З 20 грудня 1993 року їх сім’я перебуває на квартирному обліку за місцем проживання в Львівській міської раді. Позивач ОСОБА_2 під час служби в Збройних Силах України дістав поранення, контузію під час участі в бойових діях та у зв’язку з цим відповідно до п.14 ст. 12 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” його сім’я повинна бути забезпечена житлом протягом двох років з дня взяття на квартирний облік. Крім цього, ОСОБА_2 є також інвалідом війни та має право на пільги, які встановлені законодавством України для ветеранів і інвалідів війни. Дружина позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_5 хворіє на тяжку форму хронічного захворювання, є інвалідом 2 групи і відповідно до медичного висновку та положень ст. 49 Житлового кодексу України має право на додаткову площу у вигляді окремої кімнати або в розмірі десяти квадратних метрів.
Дані обставини підтверджуються поясненнями позивача ОСОБА_2, його представника ОСОБА_11, третьої особи ОСОБА_5, долученими до справи письмовими доказами та ці обставини в судовому засіданні не оспорювали представники відповідачів ОСОБА_13 і ОСОБА_12
Судом також встановлено, що з урахуванням наявних в позивача ОСОБА_2 пільг на одержання житла, хвороби його дружини ОСОБА_5, віку і різної статі їх дітей, 18 січня 2007 року посадовими особами Львівської міської ради ОСОБА_2 був даний дозвіл на огляд квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові, яка складається з трьох кімнат площею 56,1 кв.м. 21 січня 2007 року сім’єю ОСОБА_2 була оглянута вищевказана квартира і він подав заяву в Львівську міську раду про те, що його сім’я з 4-сіб погоджується на закріплення цієї квартири і отримання ордеру.
Однак 04 квітня 2007 року відбулось засідання громадської комісії з житлових питань при виконкомі Львівської міської ради, яка прийняла рішення про відмову в закріпленні вищевказаної квартири сім’ї ОСОБА_2 (протокол №11, п.16). 22 серпня 2007 року та 20 серпня 2008 року питання щодо забезпечення житлом сім’ї ОСОБА_2 знову було предметом розгляду громадської комісії з житлових питань при виконкомі Львівської міської ради та комісією були прийняті рішення про залишення в силі і підтвердження раніше прийнятого рішення про відмову в закріпленні квартири №82 на вул. Плуговій.2 в м. Львові. Відтак 17 вересня 2008 року житлове питання сім’ї ОСОБА_2 в черговий раз розглядалось на засіданні вищевказаної комісії, яка прийняла рішення залишити дане питання контролі та при надходженні квартир за рахунок субвенцій з держбюджету для даної категорії пільговиків запропонувати до кінця року житло сім’ї ОСОБА_2 відповідно до норм чинного законодавства. Крім цього, громадською комісією з житлових питань 17 вересня 2008 року було також прийнято рішення про надання вищевказаної квартири №82 на вул. Плуговій.2 в м. Львові, на яку ухвалою попереднього судового засідання Шевченківського районного суду м. Львова від 16 липня 2008 року було накладено арешт, сім’ї ОСОБА_10
Вищевказані обставини підтверджуються поясненнями позивача ОСОБА_2, його представника ОСОБА_11, третьої особи ОСОБА_5, представників відповідачів ОСОБА_13 і ОСОБА_12, а також долученими до справи копіями протоколів засідання громадської комісії з житлових питань при виконкомі Львівської міської ради №11 від 04 квітня 2007 року, 327 від 22 серпня 2007 року, №26 від 20 серпня 2008 року, №29 від 17 вересня 2008 року та копією ухвали попереднього судового засідання Шевченківського районного суду м. Львова від 16 липня 2008 року.
У відповідності до ст. 9 Житлового кодексу України житлові права громадян охороняються законом.
Відповідно до п. 6 ст. 51 Житлового кодексу України прийняття рішень про надання жилих приміщень в будинках житлового фонду місцевої Ради входить до компетенції виконавчого комітету відповідної місцевої Ради. Згідно зі ст. 51 цього ж Кодексу такі рішення приймаються виконавчим комітетом за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітетові місцевої Ради, представників громадських організацій, трудових колективів.
Аналогічні положення містяться також в п. 3 „Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР”, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року №470, в якому також зазначено, що громадська комісія з житлових питань створюється при виконавчому комітетові у складі голови або заступника голови виконавчого комітету (голова комісії), представника профспілкового комітету (заступник голови комісії), депутатів Ради, представників громадських організацій, трудових колективів. Склад комісії затверджується виконавчим комітетом місцевої Ради. З питань, що розглядаються, комісія підготовляє пропозиції і вносить їх на розгляд виконавчому комітетові місцевої Ради.
Як вбачається з пояснень позивача ОСОБА_2, і це також підтверджується долученими до справи копіями протоколів засідань громадської комісії з житлових питань при виконкомі Львівської міської ради, на засідання вказаної громадської комісії його не запрошували, він був позбавлений можливості висловитись та надати будь-які пояснення щодо необхідності поліпшення житлових умов своєї сім’ї. Зі змісту оспорюваних ОСОБА_2 рішень даної комісії також убачається, що вони прийняті без зазначення будь - яких мотивів.
Аналізуючи вищевказані положення житлового законодавства щодо порядку формування складу громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітетові місцевої Ради, повноважень таких комісій, а також зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 про визнання незаконними рішень громадської комісії з житлових питань при виконкомі Львівської міської ради від 04 квітня 2007 року, 22 серпня 2007 року, 20 серпня 2008 року та 17 вересня 2008 року є обґрунтованими та підлягають до задоволення, оскільки судом встановлено, що склад комісії був сформований не виконавчим комітетом Львівської міської ради, а міським головою ОСОБА_3, головою комісії та його заступником не було призначено осіб, які вказані п. 3 „Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР” та рішення комісії за своїм змістом носять не характер пропозицій для виконавчого комітету Львівської міської ради, а є остаточним вирішенням питання про відмову в наданні сім’ї ОСОБА_2 конкретної квартири.
При розгляді справи також встановлено, що відповідно до ухвали Львівської міської ради №219 від 19 жовтня 2006 року „Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради”, №575 від 01 березня 2007 року „Про внесення змін та доповнень у додаток до ухвали міської ради від 19.10.2006 року №219 „Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради”, „Положення про департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради”, яке затверджено рішенням виконкому Львівської міської ради №112 від 09 березня 2007 року, подання на розгляд виконавчому комітету проектів рішень щодо надання житла черговикам за місцем проживання відповідно до чинного законодавства віднесено до компетенції департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради. Однак, незважаючи на наявність таких повноважень, а також на те, що житлове питання сім’ї позивача ОСОБА_2 неодноразово було предметом розгляду на засіданні громадської комісії з житлових питань при виконкомі Львівської міської ради, посадовими особами департаменту житлового господарства Львівської міської ради не було підготовлено та подано на розгляд виконавчого комітету жодного проекту рішення стосовно можливості надання чи відмови у наданні сім’ї ОСОБА_2 квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові. У зв’язку з неподанням проекту рішення стосовно надання чи відмови у наданні квартири житлове питання не було предметом розгляду виконавчого комітету Львівської міської ради. до компетенції якого відповідно до положень житлового законодавства входить прийняття рішень з таких питань.
Зазначені обставини стверджуються поясненнями позивача ОСОБА_2, його представника ОСОБА_11, третьої особи ОСОБА_5, долученою до справи копією „Положення про департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради” та цих обставин не заперечували в судовому засіданні представники відповідачів ОСОБА_13 і ОСОБА_12
З огляду на вищенаведене суд вважає також обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення позовні вимоги ОСОБА_2 про визнання неправомірними дій департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради стосовно зволікання з поданням на розгляд виконкому Львівської міської ради проекту рішення щодо надання його сім’ї вищевказаної квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові, про зобов’язання департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради подати на розгляд виконкому Львівської міської ради такий проект рішення та про зобов’язання виконкому Львівської міської ради прийняти рішення з цього питання.
При цьому суд приймає до уваги те, що зміст вислову „проект рішення щодо надання квартири,,,” є широким і включає в себе як „проект рішення про надання квартири...”, так і „проект рішення про відмову в наданні квартири...”.
Доводи представника департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради ОСОБА_12 про те, що виконком може розглядати лише питання про надання квартир, а оскільки громадською комісією з житлових питань було прийнято рішення про відмову в закріпленні сім’ї ОСОБА_2 квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові, тому в департаменту не було підстав для підготовки проекту рішення про відмову в закріпленні ц3ієї квартири, суд вважає безпідставними і такими, що на вимогам житлового законодавства та звужують повноваження виконавчих комітетів місцевих рад у вирішенні житлових питань громадян.
Що стосується позовних вимог ОСОБА_2 про визнання неправомірними дії міського голови ОСОБА_3 щодо неналежного розгляду його звернень та стягнення з відповідачів 10 000 грн. у відшкодування моральної шкоди, то такі, на думку суду, задоволенню не підлягають, оскільки при розгляді справи не було зібрано доказів того, що міським головою ОСОБА_3 були допущені якійсь неправомірні дії при розгляді заяв позивача ОСОБА_2 та неправомірними діями відповідачів йому заподіяно моральну шкоду.
Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку. що адміністративний позов ОСОБА_2 слід задовольнити частково.
Доводи представників відповідачів ОСОБА_13 та ОСОБА_12 в заперечення позовних вимог суд вважає непереконливими, вони спростовуються зібраними у справі доказами, та тому такі доводи суд не може покласти в основу свого рішення і відмовити у задоволенні позову в повному обсязі
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 10, 69, 70, 71, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, ст. 47 Конституції України, ст. ст. 9, 15, 36, 42, 46, 47, 48, 49, 50 Житлового кодексу України, с уд
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати незаконними рішення громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Львівської міської ради щодо надання сім’ї ОСОБА_2 квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові, які були оформлені протоколами від 04 квітня 2007 року, від 22 серпня 2007 року, від 20 серпня 2008 року та від 17 вересня 2008 року.
Визнати дії департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради стосовно зволікання з поданням на розгляд виконавчого комітету Львівської міської ради проекту рішення щодо надання сім’ї ОСОБА_2 квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові неправомірними.
Зобов’язати громадську комісію з житлових питань при виконавчому комітеті Львівської міської ради прийняти рішення щодо надання сім’ї ОСОБА_2 квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові.
Зобов’язати департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради подати проект рішення щодо надання сім’ї ОСОБА_2 квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові на розгляд виконавчому комітетові Львівської міської ради.
Зобов’язати виконавчий комітет Львівської міської ради прийняти рішення по заяві сім’ї ОСОБА_2 щодо надання їм квартири №82 на вул. Плуговій,2 в м. Львові.
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_2 відмовити у зв’язку з їх безпідставністю.
Постанова може бути повністю або частково оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Львова шляхом подання протягом десяти днів заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку, передбаченому ч.5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Кавацюк
- Номер: 6-а/229/7/2018
- Опис: виправлення помилки у виконавчому листі
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2А-48/2009
- Суд: Дружківський міський суд Донецької області
- Суддя: Кавацюк В.І.
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.11.2018
- Дата етапу: 13.11.2018