Судове рішення #6315550

           

КИЇВСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ  АДМІНІСТРАТИВНИЙ   СУД

 

 


Справа № 22-а-23881/08                                      Головуючий у І інстанції – Бойко М.Г.

Суддя-доповідач Умнова О.В.

 

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

10 вересня 2009 року                                                                                      м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді:                                                   Умнової О.В.

суддів:                                                                        Шостака О.О., Романчук О.М.,

при секретарі:                                                            Скопенко Л.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області на постанову Таращанського районного суду Київської області від 12.05.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області  

    - про зобов’язання провести перерахунок додаткової пенсії та доплати до пенсії, -  

 

В С ТА Н О В И Л А:

 

    Позивач звернувся до Таращанського районного суду Київської області з позовом, в якому просив зобов’язати відповідача провести нарахування додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю та доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Стягнути з відповідача на його користь 631,71 грн. – додаткової пенсії та 4642,80 грн. – за проживання на території радіоактивного забруднення.

    Постановою Таращанського районного суду Київської області від 12.05.2008 року позов задоволений частково – визнані неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку доплати до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, з розрахунку 15% від прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. Зобов»язано відповідача провести позивачу перерахунок доплати до пенсії відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за 2007 рік, починаючи з 11.03.2007 року з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати, з послідуючим її перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів мінімальної зарплати. Зобов»язано відповідача провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю відповідно до ст.51 вищевказаного Закону за 2007 рік, починаючи з 11.03.2007 року з розрахунку 15% від мінімальної пенсії за віком, з послідуючим її перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. В задоволенні іншої частини вимог відмовлено.  

    Відповідач, не погоджуючись з даним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. В обґрунтування апеляції відповідач посилається на необґрунтованість оскаржуваного рішення суду. Вважає, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.

    Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, оскаржувану постанову слід змінити, виходячи з наступного.

    З матеріалів справи вбачається, що позивач є не працюючим пенсіонером, особою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, відноситься до 4-ї категорії.  

    Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться оплата в таких розмірах: - у зоні посиленого радіоекологічного контролю – одна мінімальна заробітна плата.

    Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених ч. 1 ст. 39 вищезазначеного Закону (ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

    Судом першої інстанції встановлено, що позивачу виплачувалась доплата до пенсії відповідно до вимог постанови КМ України №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

    При винесенні оскаржуваного рішення суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що постанова КМ України №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суперечить вимогам ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

    Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» дію положень ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2007 рік було призупинено в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.

    Згідно рішення Конституційного суду України від 9.07.2007 року за №6-рп визнано неконституційними деякі положення Законів України «Про Державний бюджет на 2007 рік», зокрема ст. 71 зазначеного Закону, якою було призупинено дію ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати. Положення Закону, визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України.

    Рішення Конституційного суду є обов’язковим для виконання на всій території України. В п. 5 даного рішення зазначено, що рішення Конституційного суду в даній справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

    За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку щодо наявності у позивача права на доплату до пенсії на рівні однієї мінімальної заробітної плати. Разом з тим, неправильно визначив період, з якого слід здійснити її перерахунок. Дана доплата підлягає перерахуванню з 9.07.2007 року, тобто з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення до 31.12.2007 року.

    Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 1.07.2007 року становив 440 грн., з 1.10.2007 року – 460 грн.

    Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно по суті вирішив справу в частині позовних вимог зазначених вище, разом з тим, в порушення норм матеріального права невірно визначив період, з якого слід здійснювати позивачу перерахунок доплати до пенсії.

    Щодо вимог позивача про перерахунок додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров»ю за 2007 рік, відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», слід зазначити наступне.

    Статтею 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.  

    Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірі 15% від мінімальної пенсії за віком.

    Згідно ст.53 вказаного Закону, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачуються повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

    Відповідно до ч.5 ст. 55 Закону, призначення та виплата пенсій названим у цій статті категоріям, в тому числі особам віднесеним до категорії 4, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

    Зазначена додаткова пенсія виплачувалась позивачу у розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок державного бюджету» від 3.01.2002 року №1.

    Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 3.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» всупереч положень ст.ст. 51,55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлені розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому, що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

    Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

    Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку додаткової пенсій, передбаченої ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в Законі України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

    Колегія суддів вважає, що положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування даного мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановленого іншого, крім передбаченого ч. 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

    Відповідно до ст.62 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1.01.2007 року був встановлений у розмірі 380 грн., з 1.04.2007 року – 406 грн., з 1.10.2007 року 411 грн.

    Визначаючи період, з якого слід здійснити перерахунок додаткової пенсії позивачу, суд першої інстанції виходив з моменту звернення останнього до суду за захистом своїх прав – 11.03.2008 року, та враховуючи заявлене відповідачем клопотання, застосував до спірних правовідносин наслідки пропуску річного строку звернення до суду.

    Колегія суддів погоджується з такою позицією суду першої інстанції, оскільки позивач пропустив річний строк звернення до суду щодо вимог до 13.03.2007 року без поважних причин, про що заявлено відповідачем при розгляді справи.

    Разом з тим, судом першої інстанції не враховано, що з 1.01.2008 року набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік  та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, відповідно до якого з 1.01.2008 року встановлені інші розміри пенсії та доплат особам, віднесеним до категорії 4, розрахунок яких має проводитися в залежності від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Крім того, суди не вправі вирішувати спір на майбутнє.

    Колегія суддів вважає, що позивач має право на перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, за період з 11.03.2007року по 31.12.2007 року. Кінцева дата, до якої слід проводити відповідний перерахунок, судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні не вказано.

    Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, змінити постанову суду.

    Згідно ч. 1 ст. 201 КАС України, підставами для зміни  постанови  суду  першої інстанції є правильне  по  суті  вирішення  справи чи питання,  але із помилковим  застосуванням  норм  матеріального  чи  процесуального права.

    Суд першої інстанції правильно по суті вирішив справу в частині позовних вимог зазначених вище, разом з тим, в порушення норм матеріального права невірно визначив період з якого слід здійснювати перерахунок доплати до пенсії та не вказав до якої дати слід здійснювати перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю.

    За таких обставин, постанову суду першої інстанції в цій частині слід змінити, зобов’язавши відповідача провести перерахунок доплати до пенсії позивача з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року з розрахунку мінімального розміру заробітної плати, встановленого ст. 76 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», враховуючи зміни, внесені Законом України від 15.03.2007 року; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи», у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», починаючи з 11.03.2007 року по 31.12.2007 року.   

    Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.

    На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

 

    Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області залишити без задоволення.

    Постанову Таращанського районного суду Київської області від 12.05.2008 року  змінити, виклавши п.п.3,4 резолютивної частини постанови наступним чином:

    «Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року з розрахунку мінімального розміру заробітної плати, встановленого ст. 76 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», враховуючи зміни, внесені Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

    Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка повинна становити 15% мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», починаючи з 11.03.2007 року по 31.12.2007 року.»

    В іншій частині постанову Таращанського районного суду Київської області від 12.05.2008 року – залишити без змін.

    Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржена протягом місяця, шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

    Постанова виготовлена в повному обсязі 15.09.2009 року.

 

 

    Головуючий суддя:

 

 

    Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація