Справа № 2-а-2229/2009р.
ПОСТАНОВА
Іменем України
( в порядку письмового провадження)
15 жовтня 2009 року м.Хуст
Суддя Хустського районного суду Закарпатської області Джуга С.Д. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Хуст та Хустському районі про зобов’язання нарахування недоплаченої соціальної допомоги як „Дитині Війни”,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, посилаючись на те, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» вони є дітьми війни. Відповідно до ст. 6 цього Закону їм з 01 січня 2006 року повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. У 2006-2007 роках ця допомога їм не виплачувалася.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнані такими, що не відповідають Конституції України окремі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими було зупинено норми Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України окремі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», якими було зупинено норми Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Тому позивач вважає, що невиплата йому щомісячної соціальної допомоги, передбаченої ст. 6 Законом України «Про соціальний захист дітей війни» у 2006-2008 роках є протиправною і такою, що суперечить Конституції України.
В позовній заяві позивач просить суд відновити йому пропущений строк для звернення до суду за захистом своїх інтересів і зобов’язати відповідача перерахувати на його користь недоплачену йому щомісячну соціальну державну допомогу за 2006-2008 роки в сумі 2922 гривні 30 копійок.
Позивач в судове засідання не з’явився. В позовній заяві просить суд розглядати справу у його відсутності в порядку письмового провадження.
Відповідач в особі начальника управління Пенсійного фонду в м.Хуст та Хустському районі ОСОБА_2, подав до суду заяву в якій просив суд, розглядати справу без участі представника Пенсійного фонду з урахуванням поданих заперечень в порядку письмового провадження. В запереченні управління Пенсійного фонду, заявлені позивачем позовні вимоги не визнає, посилаючись на те, що не може перерахувати позивачу зазначену в заяві суму щомісячної соціальної допомоги як дитині війни через відсутність фінансування цих виплат з Державного бюджету України. Тому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд вважає, що справу можливо розглянути на підставі ч.1 п.10 ст.3, ч.3 ст.122 КАС України у відсутності сторін в порядку письмового провадження.
З’ясувавши обставини справи, дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав:
З матеріалів справи вбачається, що позивач є дитиною війни виходячи зі змісту ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року за № 2195-IV (далі Закон України № 2195-IV).
Відповідно до ст. 6 цього Закону позивач має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсій на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Статтею 71 пунктом 12 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» дію ст. 6 Закону України № 2195-IV було зупинено і цю ж норму закону було зупинено Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік».
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є конституційними) положення, зокрема, статті 71 пункту 12 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік». Відповідно до ст. 152 ч. 2 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнано неконституційними окремі положення Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до діючих законодавчих актів України», які стосуються державної допомоги дітям війни у 2008 році.
В зазначеному рішенні Конституційний Суд роз’яснив, що Конституція України не надає Закону про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх.
Рішення Конституційного Суду України зворотної дії в часі не мають, а тому до задоволення підлягають вимоги позивача лише за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Відповідно до ст. 46 ч. 2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком, а тому застосовуючи відповідно до ст. 9 ч. 7 КАС України аналогію закону, суд вважає, що позивачами не було пропущено строк звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав.
На підставі викладеного та керуючись ст. 64 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 52, 71, 94, ч.1 п.10 ст.3, ч.3 ст.122 , 160-163 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволити частково.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Хуст та Хустському районі нарахувати на користь ОСОБА_1 недоплачену йому як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року в розмірі передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі та апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий підпис
З оригіналом вірно
Суддя Хустського
районного суду: ОСОБА_3