Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #63199891


Справа № 404/2098/17

Номер провадження 2-о/404/157/17


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


04 квітня 2017 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:  

головуючого - судді Самойленко Д.О., 

присяжних – ОСОБА_1, ОСОБА_2,

при секретарі – Кулакевич І.І.,         

за участі прокурора – Мельникової Г.В.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому заяву лікаря-психіатра комунального закладу “Кіровоградська обласна психіатрична лікарня” про госпіталізацію ОСОБА_3 до психіатричного закладу у примусовому порядку, - 

ВСТАНОВИВ:

Лікар-психіатр комунального закладу «Кіровоградська обласна психіатрична лікарня» звернувся до суду із заявою, в якій просить госпіталізувати до комунального закладу «Кіровоградська обласна психіатрична лікарня» ОСОБА_3 посилаючись на те, що підставою  для його госпіталізації  є параноїдна шизофренія.  Підставою для продовження госпіталізації в примусовому порядку є наявність тяжкого психічного розладу, який обумовлює його небезпеку для себе і оточуючих.

В судовому засіданні представник КЗ «Кіровоградська обласна психіатрична лікарня» заяву підтримав, просив задовольнити її в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в заяві (а.с. 2-3).

Прокурор в судовому засіданні не заперечував проти задоволення заяви, вважав її обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі. 

ОСОБА_3 у судовому засіданні заперечував проти задоволення заяви посилаючись на те, що у нього не має психічного розладу, вважав себе повністю здоровим, але може проходити курс лікування амбулаторно. Також ОСОБА_3 зазначив, що раніше він звертався за медичною допомогою до психіатричного закладу в якому проходив лікування тривалий час. В період проходження лікування він приймав ліки.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, з наступних підстав. 

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про психіатричну допомогу", особа госпіталізується до психіатричного закладу добровільно - на її прохання або за її усвідомленою згодою. Особа віком до 14 років (малолітня особа) госпіталізується до психіатричного закладу на прохання або за згодою її батьків чи іншого законного представника. Особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатною, госпіталізується до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна. У разі незгоди одного із батьків або відсутності батьків чи законного представника госпіталізація неповнолітнього до психіатричного закладу проводиться за рішенням (згодою) органу опіки та піклування, яке може бути оскаржено до суду. Згода на госпіталізацію фіксується у медичній документації за підписом особи або її законного представника та лікаря-психіатра.

Частиною другою вказаної статті встановлено, що госпіталізації особи у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, здійснюється за рішенням лікаря-психіатра.

Статтею 14 Закону України «Про психіатричну допомогу» визначено, що особа, яка страждає на психічний розлад, може бути госпіталізована до психіатричного закладу без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника, якщо її обстеження або лікування можливі лише в стаціонарних умовах, та при встановленні в особи тяжкого психічного розладу, внаслідок чого вона: вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих, або неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність.

В той же час, рішенням Конституційного Суду України від 01.06.2016 положення третього речення частини першої статті 13 Закону України «Про психіатричну допомогу» у взаємозв'язку з положенням частини другої цієї статті стосовно госпіталізації особи, визнаної у встановленому законом порядку недієздатною, до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна за рішенням лікаря-психіатра без судового контролю визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Конституційний Суд України зазначив, що до моменту законодавчого врегулювання питання забезпечення судового контролю за госпіталізацією до психіатричного закладу недієздатної особи на прохання або за згодою її опікуна за рішенням лікаря-психіатра така госпіталізація можлива лише за рішенням суду.

Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судове рішення у цивільній справі» від 18.12.2009 року роз’яснено, що у необхідних випадках суд зазначає про урахування: рішення Конституційного Суду України про офіційне тлумачення Конституції та законів України, які підлягають застосуванню в даній справі та при вирішенні питання про відповідність Основному Закону України нормативно-правових актів, перелічених у пункті 1 частини першої статті 150 Конституції України, якими сторони доводять свої вимоги чи заперечення; постанов Пленуму Верховного Суду України, прийнятих відповідно до статті 125 Конституції України і статті 55 Закону України від 7 лютого 2002 року N 3018-III «Про судоустрій України», з питання застосування норм процесуального та матеріального права, які підлягають застосуванню в даній справі.      

Судом встановлено, що ОСОБА_4 звернувся до Комунального закладу «Кіровоградська обласна психіатрична лікарня» із заявою щодо  госпіталізації в примусовому порядку ОСОБА_3 (а.с.4).

Відповідно до вимог ч.1 ст. 280 ЦПК України у заяві про проведення психіатричного огляду фізичної особи у примусовому порядку, про надання особі амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку та її продовження, про госпіталізацію до психіатричного закладу у примусовому порядку та продовження такої госпіталізації повинні бути зазначені підстави для надання психіатричної допомоги у примусовому порядку, встановлені законом.

У відповідності до ч. 2 зазначеної статті, до заяви про психіатричний огляд або надання амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку додається висновок лікаря-психіатра, а про продовження примусово амбулаторної психіатричної допомоги, про примусову госпіталізацію, її продовження - висновок комісії лікарів-психіатрів та інші відповідні матеріали.

Згідно висновку комісії лікарів від 03.04.2017 року, встановлено діагноз ОСОБА_3: параноїдна шизофренія безперервний тип перебігу, параноїчний синдром, виражений емоційно-вольовий дефект, у зв’язку з чим потребує нагляду та лікування. Підставою для продовження госпіталізації в примусовому порядку є наявність тяжкого психічного розладу, який обумовлює його небезпеку для себе і оточуючих. Комісія вважає доцільним госпіталізацію хворого  до КЗ "Кіровоградська обласна психіатрична лікарня" в порядку примусової госпіталізації (а.с.5).

Разом з цим судом було безперечно встановлено, що ОСОБА_3 неодноразово перебував на лікуванні в психіатричному лікарському закладі з психічними розладами, що не заперечувалося в судовому засідання представником заявника та підтверджувалося самим ОСОБА_3, а також підтверджується матеріалами справи (а.с.5).

Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_3 згідно висновку комісії лікарів-психіатрів від 03.04.2017 року страждає на психічний розлад, у зв’язку з чим, суд вважає, що ОСОБА_3 потребує госпіталізації до психіатричного закладу у примусовому порядку.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що вимоги заявника про госпіталізацію до психіатричного закладу у примусовому порядку ОСОБА_3 знайшли своє підтвердження при розгляді справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно п.7 ч.1 ст.367 ЦПК України про примусову госпіталізацію рішення підлягає негайному виконанню.

На підставі ст.ст. 13, 14, 16-19, 22 Закону України «Про психіатричну допомогу», керуючись ст. ст. 209 - 212, 214, 215, 279-282, 367 ЦПК України , суд -

ВИРІШИВ:

       Заяву лікаря-психіатра комунального закладу “Кіровоградська обласна психіатрична лікарня” про госпіталізацію ОСОБА_3 до психіатричного закладу у примусовому порядку - задовольнити.

       Госпіталізувати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до комунального закладу “Кіровоградська обласна психіатрична лікарня” для надання психіатричної допомоги в примусовому порядку.

Допустити негайне виконання рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.


Суддя Кіровського Д. О. Самойленко

районного суду

м.Кіровограда


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація